Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Cora Levinson Crawley - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Cora Levinson Crawley

BIOGRAFIA Elizabeth McGovern

CHARAKTERYSTYKA


Żona Roberta Crawleya, matka Sybil, Edith i Mary; Amerykanka z pochodzenia, dziedziczka fortuny Marthy i Isidore'a Levinsonów (jej ojciec jest Żydem). Wyszła za mąż głównie z powodów ambicji swej matki, której marzył się zięć-arystokrata (swym wianem uratowała Roberta od bankructwa). Bardzo ważne są dla niej pieniądze, a także odniesienie sukcesów społecznych, dobre postrzeganie w towarzystwie. Jest tolerancyjna i zawsze stara się dostrzegać w innych ich najlepsze strony; ma amerykańskie podejście do życia i nie zawsze przykłada wagę do konwenansów, z pewnością wybacza bliskim więcej niż tradycyjne brytyjskie żony. Nie znosi nieuczciwości i nie wybacza zdrad. Mimo trudnych początków wydaje się, że tworzy z Robertem naprawdę szczęśliwy związek i są kochającą się parą.


WYGLĄD


Wysoka, szczupła brunetka o włosach średniej długości, układających się w fale. Urodziła się w 1868 roku, pod koniec serialu ma więc blisko 60 lat.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Czyta w The Sketch artykuł o zatonięciu Titanica. Robert mówi jej, że prawdopodobnie na pokładzie byli Patrick i James Crawleyowie, w co początkowo nie chce uwierzyć. Mocno przeżywa ich śmierć, wierząc, że Mary była zakochana w Patricku.


Rozmawia z Mary o Evelynie Napierze, zaprasza go wspólnie z Kemalem Pamukiem na polowanie w Downton. Rozmawia z Kemalem podczas kolacji. Anna i Mary informują ją o śmierci Kemala, razem z nimi przenosi jego ciało do jego sypialni. Obiecuje zachować aferę w tajemnicy, także przed mężem. Rozmawia z Mary o Matthew.


Zaczyna się źle czuć, doktor Clarkson diagnozuje, że jest w ciąży. Zaczyna szukać zastępstwa dla pani Simmons pracującej dla Violet, Sarah O'Brien myśli, że to ona ma zostać zwolniona i zastąpiona, kładzie obok wanny kostkę mydła. Cora przewraca się na mydle i dochodzi u niej do poronienia, dziecko było płci męskiej... Dochodzi do zdrowia, wybucha I wojna światowa.


Sezon 2


Angażuje się w działalność na rzecz armii, organizuje koncert charytatywny. Dowiaduje się o zaręczynach Matthew z Lavinią, co przyjmuje dość obojętnie. Sarah mówi jej, że Sybil chce zostać pielęgniarką. Z radością przyjmuje naukę podstawowych czynności, gotowania, pieczenia przez Sybil. Zgadza się na wyjazd Sybil na dwa miesiące do szkoły pielęgniarskiej. Zgadza się, aby w Downton otworzyć szpital dla rekonwalescentów, ale potem kłóci się z Isobel, która obejmuje nad wszystkim pieczę i zaburza rytm domowych zajęć. Każe Isobel opuścić dom.


Zaczyna chorować na hiszpankę, przez jedną noc jest w stanie krytycznym, potem zaczyna dochodzić do zdrowia. Przebacza mężowi krótki romans z jedną z kobiet ze służby. Dostaje list od ciężarnej Sybil. Pomaga panu Carsonowi przygotować bal dla służby. Rozmawia z Robertem na temat Toma i Sybil, chce, aby odwiedzali oni Downton.


Sezon 3


Odwiedza ją matka z Ameryki, okazuje się, że jej inwestycje poniosły całkowite fiasko i straciła pieniądze, które wniosła jako wiano. Planuje przeprowadzkę do mniejszego, letniego domku Crawleyów. Zaczyna wierzyć w plotki rozpuszczane przez Thomasa o odejściu Sarah, odbiera to jako zdradę służącej. Otacza opieką chorą panią Hughes.


Do Downton wraca Sybil, Cora uważa, że poród powinien odbierać lekarz rodzinny, dr Clarkson, jej mąż opowiada się za znanym położnikiem Philipem Tapselem. Rozmawia z córką po porodzie, jest przy niej, gdy umiera, obiecuje zaopiekować się dzieckiem i Tomem. Obwinia Roberta o śmierć Sybil, ale potem godzą się, gdy dr Clarkson zapewnia, że nawet w szpitalu ciężko byłoby uratować zmarłą. Popiera Toma w jego staraniach o katolicki chrzest Sybbie, a także w jego zajęciach zarządcy majątku.


Sezon 4


Po śmierci Sybil odreagowuje, prowadząc bardziej rozrywkowe życie. Zwalnia nianię, która wypomina Sybbie pochodzenie jej ojca. Zatrudnia Ednę, która już pierwszego dnia niszczy jej sukienkę. Zatrudnia Phyllis w miejsce Edny zwolnionej przez panią Hughes. Znajduje list od Matthew, w którym czyni on Mary swoją spadkobierczynią, wspiera córkę w jej sporze z ojcem, który uważa, że kobieta nie powinna zajmować się finansami.


Przyjmuje piosenkarkę Nellie Melbę. Przychylnie przyjmuje Michaela Gregsona, pociesza Edith po jego zniknięciu w Niemczech. Jest na balu debiutantów z Rose, przedstawia ją królowi i księciu Walii. W Londynie spotyka się z matką i bratem.


Sezon 5


Zaczyna flirt z historykiem sztuki Simonem, co kończy się bójką mężczyzny z Robertem i kryzysem w małżeństwie. Rosamund i Violet wyznają jej prawdę o Marigold, poważnie kłóci się z teściową. Rozmawia z Margie Drewe. Razem z Rosamund jedzie do Londynu, aby odszukać Edith i porozmawiać z nią. Namawia Edith, by „adoptowała” Marigold i wprowadziła się z nią do Downton, przekonuje do swego planu Roberta i Mary, choć nie wyjawia im, kim jest Marigold. Wyjawia, kim jest dziewczynka, swemu mężowi.


Zachęca Rose do związku z Atticusem Aldridge'em. Rozmawia z lordem Sinderbym o swoim ojcu-Żydzie. Robert mówi jej o swych problemach zdrowotnych. Po badaniach i odkryciu wrzodów ordynuje dla niego specjalną dietę.


Sezon 6


Popiera plany Edith związane z mianowaniem redaktor w The Sketch. Jedzie na wyścigi. Robert podczas kolacji zaczyna wymiotować krwią, towarzyszy mu w szpitalu. Angażuje się w spór z Violet o przejęcie szpitala przez większy oddział w Yorku, zostaje mianowana następczynią Violet na posadzie prezesa zarządu. Doradza Edith w jej relacjach z Bertie'em, mówi córce, by wyznała mu prawdę o Marigold. Cieszy się ze ślubu Mary z Henrym.


Coraz bardziej angażuje się w sprawy szpitala. Uzgadnia z Miradą Pelham, że Marigold wyjedzie po ślubie Edith i Bertie'ego do zamku Brancaster i tam spędzi czas nieobecności rodziców podczas ich podróży poslubnej. Godzi się z Violet.

Cora Levinson Crawley - powiązania postaci Downton Abbey

Cora Levinson Crawley
Cora Levinson Crawley - Downton Abbey Fot: lev radin / Shutterstock.com

Cora Levinson Crawley - Opinie

6 + 8 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne