Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Mary Josephine Crawley Talbot - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Mary Josephine Crawley Talbot

BIOGRAFIA Michelle Dockery

CHARAKTERYSTYKA


Córka Roberta Crawleya i Cory Crawley, najstarsza z sióstr Crawley. Matka George'a i Caroline. W pierwszych odcinkach wydaje się samolubna i zimna, jest zgorzkniała i sama nie wie, czego chce; najbardziej chłodna i wyniosła z sióstr. Dość radykalna zmiana zachodzi w niej po ślubie z Matthew, choć od czasu do czasu na pierwszy plan wychodzi jej mściwa natura (na przykład względem Edith). W wielu sprawach postępowa i tolerancyjna – nie ma nic przeciwko temu, że Rose poślubi Żyda, dobrze traktuje Toma, choć pochodzi z niższych sfer. W drugiej części serialu staje się bardzo niezależna, po uznaniu testamentu Matthew aktywnie bierze udział w zarządzaniu Downton, nieraz spierając się z ojcem.


WYGLĄD


Urodziła się w 1891 roku, na początku pierwszego sezonu ma więc 21 lat. Wysoka, szczupła, fizycznie przypominająca matkę. Ma kruczoczarne włosy, które początkowo nosi długie, potem zgodnie z modą obcina je „na boba” do średniej długości. Przez pierwsze trzy sezony często oglądamy ją w czerwieniach, co symbolizuje jej kusicielski charakter, potem ubiera się w czernie lub fiolety z powodu żałoby. Dwukrotnie pojawia się w pięknej sukni ślubnej – z Matthew suknia jest śnieżnobiała, z Henrym to ciemniejszy kremowy ton.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Dowiaduje się o śmierci Jamesa i Patricka Crawleyów, co przeżywa o tyle, że przyzwyczaiła się już do myśli o poślubieniu Patricka. Zastanawia się, czy nosić żałobę, nigdy oficjalnie nie doszło do zaręczyn.


Downton odwiedza książę Crowborough, który jest chętny do ożenku, ale głównie ze względu na swoje długi. Koresponduje z Evelynem Napierem, o którym jej matka sądzi, że się kochają. Flirtuje z nią Kemal Pamuk. Młody Turek całuje ją niespodziewanie w usta, a potem zapowiada nocną wizytę. Kemal wchodzi w nocy do jej sypialni i uwodzi ją, ale umiera na atak serca. Razem z matką i Anną May Bates przenoszą jego ciało do jego pokoju.


Poznaje Matthew, kandydata na męża, ale jest do niego sceptycznie nastawiona. W Londynie zaczynają krążyć plotki o niej i Kemalu. Zbliża się do Matthew, zakochuje się w nim, jednak nie przyjmuje jego oświadczyn na wieść o tym, że Cora spodziewa się dziecka. Odkrywa, że to Edith rozpuszczała plotki na temat jej i Kemala. Mści się na siostrze, wmawiając jej adoratorowi Strallanowi, że Edith uważa go za starego.


Sezon 2


Daje Matthew ruszającemu na front maskotkę na szczęście. Zaręcza się z magnatem prasowym Richardem Carlisle'em. Planuje ślub i przeniesienie się do posiadłości Carlisle'a. Opiekuje się rannym Matthew, którego wciąż kocha. Uznaje za oszusta mężczyznę podszywającego się pod Patricka. Razem z Edith szuka siostry, która uciekła, by zawrzeć potajemny ślub z Tomem, odnajdują ją i nakłaniają do powrotu.


Zrywa zaręczyny, chce wyjechać do Ameryki, aby przeczekać ewentualny skandal – Carlisle wie o jej przypadku z Kemalem i grozi opublikowaniem tekstu na ten temat (czego ostatecznie nie robi). Wyznaje Matthew prawdę o wydarzeniach z Kemalem. Matthew ponownie się jej oświadcza, tym razem zgadza się na zaręczyny.


Sezon 3


Bierze ślub z Matthew, jadą na miesiąc miodowy do Francji. Dowiaduje się o kłopotach finansowych Roberta i spadku dla Matthew. Przeprowadza śledztwo w sprawie listu wysłanego rzekomo przed śmiercią przez Lavinię do ojca, odkrywa, że taki list rzeczywiście został wysłany, za czym stała Daisy. Nakłania Matthew do zainwestowania w Downton. Rozmawia z Sybil przed jej porodem, siostra wyznaje jej, że chce, aby dziecko zostało ochrzczone w wierze katolickiej.


Jest w żałobie po śmierci Sybil. Staje po stronie Toma w jego sporze o chrzest z Robertem. Jest na chrzcie Sybbie. Spotyka Matthew w klinice dr Rydera, którą oboje w tajemnicy przed sobą odwiedzali, chcąc ustalić, dlaczego nie mają dzieci. Przechodzi zabieg w klinice dr Rydera po nieudanych próbach zajścia w ciążę. Zachodzi w ciążę. Odwiedza z rodziną zamek Duneagle. Rodzi syna George'a, w szpitalu odwiedza ją Matthew, który potem ginie, wracając autem do Downton.


Sezon 4


Przez kolejne pół roku jest w żałobie po śmierci Matthew, zaniedbuje syna przebywającego głównie pod opieką niań. Tom próbuje ją nakłonić, by zajęła się zarządzaniem majątkiem. Violet przeprowadza z nią szczerą rozmowę, namawiając, by znowu zaczęła normalnie żyć. Dostaje znaleziony przez Roberta list od Matthew, w którym mąż wyraził swą wolę, by została po nim całkowitym spadkobiercą Downton i zajęła się zarządzaniem posiadłością. Spiera się z ojcem, który nie chce uznać listu jako testamentu i podzielić się z nią zarządzaniem.


Tom uczy ją, jak zarządzać Downton. Nie zgadza się na planowaną przez ojca sprzedaż części posiadłości. Planuje z Tomem otworzyć hodowlę świń. Odrzuca ofertę małżeńską lorda Gillinghama. Razem z Tomem i Rose mieszka przez pewien czas w Londynie u Rosamund. Spotyka się z Evelynem Napierem. Wpada jej w oko Charles Blake, który na zlecenie rządu bada kondycję majątków arystokracji po wojnie. Ponownie stara się o nią lord Gillingham, który w międzyczasie zerwał zaręczyny z inną.


Widzi Rose całującą czarnoskórego Jacka Rossa, rozmawia z Rose o mezaliansie. Dowiaduje się o gwałcie na Annie, wymusza na lordzie Gillinghamie zwolnienie Greena bez podawania jednak powodów. Razem z Rose i Blake'em przeszukują mieszkanie Sampsona, szukając listu od księcia Walii. Pani Hughes mówi jej o bilecie do Londynu znalezionym w płaszczu Johna. Lord Gillingham wyjawia jej, że Blake jest spadkobiercą wielkiego majątku, do czego się nie przyznawał.


Sezon 5


Zostaje kochanką lorda Gillinghama, spotykają się w Liverpoolu. Zrywa ostatecznie z Blake'em, który jest z tego powodu nieszczęśliwy. Prosi Annę, by kupiła jej środki antykoncepcyjne. Zostaje nakryta w Liverpoolu przez lokaja Violet. Lord Gillingham oświadcza się jej. Zrywa z lordem Gillinghamem. Rozmawia z Tomem na temat złego wpływu wywieranego na niego przez Sarę Bunting.


Jest przesłuchiwana w sprawie śmierci Greena. Odwiedza w Yorku fryzjera, który robi jej nowoczesną fryzurę „na boba”, którą szokuje rodzinę. Sprzeciwia się „adopcji” Marigold przez Edith. Jedzie na ślub Rose z Atticusem. Odwiedza zamek Brancaster, gdzie wspólnie z Thomasem daje nauczkę lokajowi źle traktującemu Toma, a potem ukrywa romans lorda Sinderby. Spotyka Henry'ego Talbota, jest zafascynowana jego autem. Wspólnie z Sybbie, George'em i Marigold dekorują świąteczną choinkę w Downton.


Sezon 6


Bierze udział w polowaniu na lisa. Spotyka Ritę Bevan, która szantażuje ją, chcąc dużej sumy w zamian za nieujawnienie jej schadzek z lordem Gillinghamem (Robert da jej później o wiele mniejszą od żądanej sumę w zamian za milczenie). Namawia Carsona, aby wziął ślub w Wielkiej Sali w Downton. Jedzie na pokaz trzody chlewnej, na którym znika potem Marigold zabrana przez panią Drewe. Na wieść o poronieniach Anny zawozi ją do ginekologa w Londynie.


Ponownie spotyka Henry'ego Talbota. Zawozi Annę na zabieg do dr Rydera. Umawia się na kolację z Henrym. Ogląda wyścig Henry'ego z Charlie'em Rogersem. Zawozi Roberta do szpitala po tym, jak wymiotował krwią. Odkrywa prawdę o pochodzeniu Marigold. Zaczyna romans z Henrym. Wspólnie z Tomem zbiera pieniądze na miejscowy szpital. Jest na wyścigu w Brooklands, w czasie którego ginie Rogers. Zrywa z Henrym, nie chcąc, aby kolejna osoba, którą kocha, zginęła w wypadku.


Mówi Bertie'emu o Marigold, co omal nie rujnuje związku Edith. Violet przekonuje ją do pogodzenia się z Henrym i z Edith. Odwiedza grób Matthew, wyznaje tam, że jest gotowa na ponowne małżeństwo. Przyjmuje oświadczyny Henry'ego, bierze z nim ślub, godzi się z Edith. Organizuje spotkanie Bertie'ego i Edith. Mówi mężowi, że jest w ciąży. Bawi się na ślubie Edith. Razem z Robertem odwiedza coraz gorzej czującego się Carsona. Pomaga przy porodzie Anny. Spędza święta i Nowy Rok w Downton z mężem i Crawleyami.

Mary Josephine Crawley Talbot - powiązania postaci Downton Abbey

Mary Josephine Crawley Talbot
Mary Josephine Crawley Talbot - Downton Abbey Fot: lev radin / Shutterstock.com

Mary Josephine Crawley Talbot - Opinie

1 + 10 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne