Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Charles Ernest Carson - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Charles Ernest Carson

BIOGRAFIA Jim Carter

CHARAKTERYSTYKA


Lokaj, a potem kamerdyner, od 19. roku życia związany z Downton Abbey, mąż Elsie Hughes. Ma za sobą kilkuletni epizod artystyczny w wędrownej trupie teatralnej, co wspomina z wielką nostalgią. Bardzo poważnie traktuje swoją pracę, jest surowy i bardzo wymagający dla innych, każde niedociągnięcie przyprawia go o dreszcze. Ma niezwykły, wręcz nabożny szacunek dla „państwa”. Nie lubi żadnych zmian, nade wszystko ceni sobie honor rodziny, dla której pracuje. Monarchista bardzo dumny z bycia Brytyjczykiem.


WYGLĄD


Mężczyzna między 60. a 70. rokiem życia (gdy go poznajemy, jest przed 60.). Wysoki, postawny, z niewielkim brzuszkiem; ma krótkie posiwiałe już włosy (dawniej był brunetem). Zawsze jest nienagannie ogolony i ubrany.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Przynosi Robertowi gazetę i telegram o śmierci Jamesa i Patricka na Titanicu. Zaczyna się dziwnie zachowywać po dostaniu tajemniczego listu – okazuje się, że szantażuje go dawny sceniczny partner, Grigg, który żąda jedzenia i pieniędzy, w zamian obiecuje zachować milczenie o teatralnej przeszłości Carsona (który boi się, że to go ośmieszy w oczach służby). Po pojawieniu się Grigga w posiadłości chce nawet zrezygnować z posady. Ostatecznie daje Griggowi sporą sumkę i nakazuje wyjazd, grożąc, że w innym przypadku wezwie policję.


Niezbyt przychylnym okiem patrzy na Johna Batesa, uważa, że z powodu jego kłopotów z nogą ktoś będzie musiał wykonywać część jego obowiązków. Odkrywa, że ktoś podkrada wino. Prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia tabakiery Roberta. Daisy mówi mu, że John kradł wino, potem jednak przyznaje się, że Thomas kazał jej oczernić nowego kamerdynera Roberta. Molesley wyjawia, że Thomas znalazł jego portfel. Postanawia zwolnić Thomasa, ale ten wcześniej zatrudnia się w korpusie medycznym armii.


Sezon 2


Pod nieobecność młodej męskiej służby bierze na siebie coraz więcej obowiązków, utsykuje także na żeński personel. Czuje się upokorzony awansem Thomasa, który po otwarciu szpitala dla rekonwalescentów w Downton zostaje jego przełożonym. Richard Carlisle obiecuje mu, że po ślubie z Mary zatrudni go jako osobistego kamerdynera, ale odrzuca ofertę, żywiąc do mężczyzny pogardę. Choruje na hiszpankę, w tym czasie ponownie zatrudniony w Downton zostaje, ku jego utrapieniu, Thomas.


Sezon 3


Zaczyna uczyć Alfreda, nowego lokaja, krewnego Sarah O'Brien, imponuje mu pracowitość chłopaka. Zamartwia się chorobą pani Hughes. Przygotowuje wszystko na wesele Edith. Dowiaduje się o aferze z udziałem Thomasa i Jimmy'ego, postanawia bezzwłocznie pozbyć się z posiadłości homoseksualisty – w zamian za wyciszenie sprawy chce dać Thomasowi szansę na złożenie rezygnacji i zyskanie referencji. Po interwencji Johna i Roberta postanawia nie zwalniać Thomasa.


Z pogardą traktuje Toma, który ożenił się z Sybil, odmawia jego obsługiwania, z czasem jednak przekonuje się do niego, a po śmierci Sybil zaczyna go traktować jak Crawleya. Po wyjeździe Crawleyów do Duneagle opiekuje się domem, dużo czasu poświęca Sybbie. Wspólnie z panią Hughes omawia zwolnienie Edny, która nadmiernie interesuje się Tomem.


Sezon 4


Pociesza Mary po śmierci Matthew. Grigg prosi go o pomoc po tym, jak trafił do przytułku; Carson wyrzuca list z prośbami, ale mężczyźnie pomaga pani Hughes, co budzi zazdrość u Carsona. Przyznaje się, że u źródeł jego konfliktu z Griggem była kobieta, w której oboje się kochali, Alice (wybrała Grigga). Dostaje od pani Hughes portret nieżyjącej już Alice, stawia go na swoim biurku.


Jest zły z powodu ponownego zatrudnienia Edny, która oskarża potem Toma o ciążę. Krytykuje jazz i zaproszoną przez Corę piosenkarkę Nellie Melbę. Po odejściu ze służby Alfreda zmuszony jest zatrudnić Molesleya. Organizuje wycieczkę służby nad morze, tam po raz pierwszy trzyma za rękę panią Hughes.


Sezon 5


Zostaje wybrany na przewodniczącego War Memorial w Downton, ale nie chce przyjąć tej funkcji, uważając, że tylko Robert na nią zasługuje. Jego pomysłem jest założenie Ogrodu Pamięci, walczy o realizację tego założenia ze zwolennikami postawienia pomnika, spiera się między innymi dość zdecydowanie z panią Hughes. Pani Patmore próbuje go przekonać, aby umieścił na pomniku nazwisko jej siostrzeńca. Za radą zwalnia z dobrymi referencjami Jimmy'ego, przyłapanego w intymnej sytuacji z lady Anstruther.


Namawia panią Hughes do inwestowania we wspólny interes związany z nieruchomościami – planuje wynająć lub kupić i prowadzić dom, w którym gościom serwowane byłoby także jedzenie. Wspólnie oglądają kilka domów, ale pani Hughes ostatecznie odmawia – nie ma pieniędzy, oszczędności wydaje na opiekę nad swą siostrą Becky. Po przyjęciu wigilijnym wyznaje pani Hughes, że kupił dla obojga przytulny dom, oświadcza się jej.


Sezon 6


Pani Patmore wypytuje go na zlecenie pani Hughes, jak wyobraża sobie małżeństwo i czy jest też zainteresowany seksem. Rozmawia z panią Hughes o ich ślubie, całuje ją pierwszy raz. Biorą ślub w kościele, a wesele odbywa się w miejscowej szkole, potem wyjeżdżają na miesiąc miodowy do Scarborough.


Zamieszkuje z żoną, ale ciągle krytykuje jej gotowanie i rzekomą nieumiejętność sprzątania. Pani Hughes udaje, że rani się w rękę, przez co sam zmuszony jest sprzątać i gotować. Coraz częściej dokucza mu drżenie rąk, w końcu nie jest już w stanie wykonywać swoich obowiązków, które przejmuje Thomas (pozostający jednak niżej od niego w hierarchii). Wzruszają go podziękowania Roberta za wieloletnią służbę.

Charles Ernest Carson - powiązania postaci Downton Abbey

Charles Ernest Carson
Charles Ernest Carson - Downton Abbey Fot: lev radin / Shutterstock.com
Aktor: Jim Carter
Profesja: służący

Charles Ernest Carson - Opinie

8 + 8 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne