Wielka - fabuła

Historyczny serial opowiadający, w mocno satyrycznej formie, o dojściu do władzy Katarzyny Wielkiej, najdłużej w dziejach panującej władczyni carskiej Rosji. Serial zaczyna się z chwilą poślubienia przez młodą niemiecką szlachciankę cara Piotra III. Car okazuje się despotą, który ciemięży nie tylko naród, ale i najbliższych. Katarzyna wielokrotnie cierpi przez niego, zostaje publicznie obrażona i uderzona, z rozkazu męża płonie szkoła dla dziewcząt, o którą tak zabiegała. Rozmyśla początkowo o ucieczce, potem o samobójstwie, ale w końcu dowiaduje się, że jeśli car umrze bez potomka, cała władza przejdzie na carycę. To podsuwa jej przebiegły plan na pozbycie się Piotra i sięgnięcie po władzę w kraju.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Wielka obsada

Wielka - obsada

Antonia Svenska - Wielka
Antonia Svenska
Danusia Samal
Archie - Wielka
Archie
Adam Godley
Arkady - Wielka
Arkady
Bayo Gbadamosi
Georgina Dymowa - Wielka
Georgina Dymowa
Charity Wakefield
Pełna obsada »
Wielka
Kategoria: Seriale
Gatunek: Komediowy, Historyczny
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Colin Bucksey, Matthew Moore i inni
Scenariusz: Tony McNamara
Produkcja: Australia , Wielka Brytania
Premiera: 15 maja 2020

Wielka - ciekawostki

 1. Serial miał premierę na platformie Hulu, dopiero potem trafił na HBO GO; kolejne sezony także debiutują na Hulu, potem trafiają na inne platformy.

 2. W pierwszym sezonie odcinki opatrzone były podtytułem „Wielka: czasami prawdziwa historia”, a finał drugiego sezonu widniał jako „Wielka: prawie całkowicie nieprawdziwa historia”.

 3.  To adaptacja sztuki scenicznej Tony'ego McNamary, która miała premierę w Sydney Theatre Company w 2008; scenariusz do serialu osobiście napisał McNamara.

 4.  Belinda Bromilow, odtwórczyni roli ciotki Elżbiety, jest w życiu prywatnym żoną Tony'ego McNamary.

 5.  Nicolas Hoult dostał rolę cara Piotra III po tym, jak McNamara zobaczył jego występ w podobnej tematycznie „Faworycie”.

 6.  Pierwsze dwa sezony zdobyły po 3 nominacje do Złotych Globów.

 7.  Elle Fanning, w przeciwieństwie do wielu aktorek, chętnie rozbiera się przed kamerą, co nieraz udowodniła w „Wielkiej”. Zdradziła, że na planie był specjalny koordynator do spraw scen erotycznych, który dbał, by wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie...

 8.  Wśród plenerów znalazł się angielski York, Hertfordshire, Leicestershire, Lincolnshire, Hever w hrabstwie Kent oraz włoska Caserta w Kampanii. Do tego doszły sceny nagrywane w Londynie i w Brighton.

 9.  Piotr III w serialu wielokrotnie wymieniany jest jako syn Piotra Wielkiego. Jest to oczywisty – być może zamierzony – błąd historyczny: Piotr III był tak naprawdę wnukiem wspomnianego słynnego cara.


 10. Wielka - czy będzie 4. sezon?


  Zamierzenie McNamary od początku było takie, że serial będzie miał sześć sezonów, jednak, mimo wielu nagród i pochlebnych recenzji, został skasowany po trzech.

Wielka - gdzie obejrzeć

od 19,99 zł
w pakiecie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Wielka - Opinie

3 + 10 =

Wielka - polecane w tej kategorii

Wielka - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne