Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Edith Josephine Crawley Pelham - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Edith Josephine Crawley Pelham

BIOGRAFIA Laura Carmichael

CHARAKTERYSTYKA


Córka Roberta Crawleya i Cory Crawley, siostra Mary i Sybil; matka Marigold. Najmniej „wyrazista” z trzech sióstr, próbowała zawsze udowodnić innym swą wartość. Nie miała szczęścia w miłości, aż do momentu poznania Bertie'ego jej związki okazywały się katastrofą. Nie jest w najlepszych relacjach z Mary, wobec której bywa zazdrosna i okrutna. Nie boi się pracy, pomagała zarówno w prowadzeniu szpitala dla rekonwalescentów, była wolontariuszką na farmie, a w końcu wiele sił włożyła w pracę w redakcji magazynu The Sketch. Przechodzi metamorfozę od nieco samolubnej snobki, do pewnej siebie niezależnej kobiety, dla której wiele znaczy wychowanie ukrywanej przed światem córki.


WYGLĄD


Kobieta średniego wzrostu, szczupła, smukła, nie tak atrakcyjna jak siostry – choć podobnie jak one ma jasną cerę i pięknie układające się, falowane włosy (jest jednak w przeciwieństwie do sióstr blondynką). Wiele nadrabia szykiem i wyczuciem mody.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Rywalizuje z siostrą Mary o względy Patricka, dalszego kuzyna, którego kocha – jako młodsza z sióstr nie ma jednak szans na jego zdobycie (nim utonął na Titanicu) i zostanie hrabiną Grantham. Jest zazdrosna o Mary, pozostaje także w cieniu niezależnej Sybil. Nieudanie próbuje uwieść Matthew, potem zaczyna się spotykać z Anthonym Strallanem. Jest bliska przyjęcia jego oświadczyn, ale ich relacje psuje Mary – była to zemsta za list napisany przez Edith o tajemniczej śmierci Kemala Pamuka w Downton.


Sezon 2


Jako pierwsza kobieta w rodzinie Crawleyów uczy się jeździć autem, lekcji udziela jej Tom. W czasie wojny pomaga na farmie, prowadząc między innymi sprzęt rolniczy. Ma też prawdopodobnie romans z farmerem, przynajmniej widzimy ją, gdy go całuje.


Za namowami Sybil znajduje sobie nowe zajęcie, jako pomoc w szpitalu dla rekonwalescentów w Downton. Jako jedyna ulega spiskowi mężczyzny podszywającego się pod zmarłego Patricka, wyznaje mu, że chce za niego wyjść, gdy tylko udowodni swe pochodzenie. Mocno przeżywa jego odejście. Ponownie nawiązuje znajomość z Anthonym, choć ten nie chce się z nią wiązać po odniesieniu poważnej rany na wojnie.


Sezon 3


Anthony oświadcza się jej, trwają przygotowania do ślubu. Nieoczekiwanie zostaje porzucona przy ołtarzu.


Dostaje propozycję pisania do magazynu The Sketch na temat problemów współczesnych kobiet. Zgadza się i zaczyna pracować dla redaktora Michaela Gregsona. Ma romans z Michaelem, który jednak nie może się z nią ożenić – ma żonę, która przebywa od lat w zakładzie dla psychicznie chorych. Jedzie z rodziną do Duneagle, Michael zatrzymuje się w pobliżu, przedstawia go rodzinie, której jednak ostatecznie nie przypada do gustu po odkryciu jego stanu cywilnego.


Sezon 4


Kontynuuje romans z Michaelem, wyznają sobie uczucia. Razem idą na imprezę literacką. Mężczyzna wyznaje jej, że jeśli zostanie obywatelem Niemiec, tamtejsze prawo zezwoli mu na wzięcie rozwodu z żoną i będą mogli się pobrać. Zaprasza Michaela do Downton, aby porozmawiał z Robertem o ich ślubie przed wyjazdem do Niemiec. Michael daje jej znaczne pełnomocnictwo w zarządzaniu majątkiem, a także redakcją. Spędza noc z Michaelem, rano zostaje przyłapana przez ciotkę Rosamund. Michael wkrótce po wyjeździe przestaje dawać znak życia.


Odkrywa, że jest w ciąży z Michaelem. Planuje aborcję, towarzyszyć ma jej Rosamund. Ostatecznie decyduje się urodzić dziecko, jedzie do Genewy, oficjalnie w celu podszlifowania francuskiego, tam rodzi córkę Marigold, którą zostawia u państwa Schroder. Nie może jednak znieść życia z dala od córki, jedzie po nią i przywozi do Anglii, gdzie umieszcza ją na farmie państwa Drewe, lokalizacji, w której łatwo może widywać Marigold. Prawdę o Marigold znają tylko Rosamund i Violet.


Sezon 5


Regularnie odwiedza Yew Tree Fram, co nie podoba się pani Drewe, Margie, zakładającą także możliwość odbicia jej męża. Mówi panu Drewe prawdę o Marigold, ten obiecuje utrzymać wszystko w tajemnicy. Thomas Barrow ratuje ją podczas pożaru w sypialni, musi spać w garderobie Roberta. Pan Drewe proponuje Edith, aby została matką chrzesną Marigold, to jednak prowadzi do kłótni z Margie, która wybrała na tę funkcję swą siostrę.


Rosamund i Violet chcą namówić ją do wysłania Marigold do szkoły z internatem we Francji. Dostaje wiadomość potwierdzającą śmierć Michaela. Przyznaje się Margie, że jest matką Marigold, zabiera córkę do Londynu. Rozmawia z matką o powrocie do Downton. Adoptuje Marigold i zamieszkuje z nią w Downton. Zaprzyjaźnia się z Bertie'em.


Sezon 6


W redakcji, którą odziedziczyła po Michaelu, ma problemy z panem Skinnerem. Zaprasza Rosamund do swego londyńskiego mieszkania. Zwalnia Skinnera, ponownie spotyka Bertie'ego. Bierze udział w poszukiwaniach zaginionej Marigold. Bertie pomaga jej w przygotowaniu nowego numeru The Sketch, zaczynają się spotykać. Jest na ślubie Carsona i pani Hughes. Jest świadkiem pęknięcia wrzodu jej ojca.


Zaprasza Bertie'ego na dzień otwarty w Downton, przedstawia mu Marigold, choć nie mówi, kim naprawdę jest dziewczynka. Jedzie na wyścigi w Brooklands. Oświadcza się jej Bertie, który w międzyczasie zostaje markizem Hexham. Bertie zrywa z nią po odkryciu prawdy o Marigold.


Bierze udział w ślubie Mary, godzi się z siostrą. Przyjmuje ponowne oświadczyny Bertie'ego. Jedzie do zamku Brancaster spotkać się z matką Bertie'ego. W sylwestra bierze ślub w kościele św. Michała w Downton, potem jedzie z mężem na miesiąc miodowy.

Edith Josephine Crawley Pelham - powiązania postaci Downton Abbey

Edith Josephine Crawley Pelham
Edith Josephine Crawley Pelham - Downton Abbey Fot: lev radin / Shutterstock.com

Edith Josephine Crawley Pelham - Opinie

8 + 6 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne