Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Downton Abbey - fabuła

Brytyjski serial kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w epoce postedwardiańskiej. Rok 1912, Robert Crawley, hrabia Grantham, dowiaduje się, że w katastrofie Titanica zginęli James i Patrick Crawleyowie. To bardzo komplikuje sprawy majątkowe rodziny, bowiem brytyjskie prawo zabrania dziedziczenia majątku kobietom, a Robert i jego amerykańska żona Cora mają trzy córki – Mary, Sybil i Edith... W tej sytuacji jedynym możliwym dziedzicem wydaje się być odległy kuzyn rodziny, prawnik Matthew Crawley, który miałby ożenić się z Mary. Problem w tym, że Matthew, choć pochodzi z dość bogatej rodziny, gardzi arystokracją i jest w bliskich stosunkach z osobami z niższych klas. Przystojny mężczyzna o odmiennych poglądach, mający swoje zdanie, wpada w oko Mary, lecz reszta rodziny nie patrzy na niego przyjaźnie. Matthew w końcu oświadcza się Mary, ale wówczas pojawiają się następne komplikacje – Cora zachodzi w kolejną ciążę, jeśli urodzi chłopca, on będzie dziedzicem, a wszystkie prawa Matthew do spadku zostaną anulowane... W tej sytuacji Mary decyduje się odrzucić ofertę prawnika. W tle narasta konflikt między nowym lokajem Roberta, Johnem Batesem, który wcześniej służył w armii podczas wojny burskiej, a zazdrosnym o jego pozycję Thomasem Barrowem.


Top: Paolo Omero / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Downton Abbey obsada

Downton Abbey - obsada

Alfred Nugent - Downton Abbey
Alfred Nugent
Matt Milne
Anna May Bates - Downton Abbey
Anna May Bates
Joanne Froggatt
Beryl Patmore - Downton Abbey
Beryl Patmore
Lesley Nicol
Cora Levinson Crawley - Downton Abbey
Cora Levinson Crawley
Elizabeth McGovern
Pełna obsada »
Downton Abbey
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Historyczny
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Julian Fellowes
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2010

Downton Abbey - ciekawostki

 1. Granie w serialu kostiumowym czasem może stawiać przed aktorami niecodzienne wyzwania – część kostiumów to autentyczne stroje pochodzące sprzed wieku. Są bardzo delikatne, więc w zasadzie się ich nie pierze, tylko czyści (jedynie pod pachami wszyto specjalne wkładki, które po zdjęciach prano). Ich zapach podobno nie był zbyt przyjemny...

 2. Jedną z wielkich fanek serialu była królowa Elżbieta II. Czujnie śledziła ekranowe wydarzenia, a nawet detale scenograficzne i kostiumowe, podsyłając niekiedy producentom uwagi – wypatrzyła na przykład, że jeden z żołnierzy z I wojny światowej nosi order przyznawany dopiero w czasie II wojny światowej.

 3.  W jednym z odcinków w rolach gościnnych, jako małżeństwo, mieli się pojawić Alan Rickman i Kate Winslet. Aktorka musiała jednak zrezygnować z powodu ciąży, a Alan Rickman nie brał pod uwagę innej partnerki.

 4. Część aktorów wybrano w castingach, kilkoro jednak – Hugh Bonneville, Maggie Smith czy Brendan Coyle – od początku było jedynymi kandydatami do swych ról i scenariusz pisano „pod nich”.

 5.  Pierwszą kandydatką do zagrania Cory była Gillian Anderson.

 6.  Wśród filmów i książek, które inspirowały scenariusz serialu, znalazły się „Upstairs, Downstairs”, „Gosford Park”, powieści Edith Wharton i książka „To Marry An English Lord” Gaila MacColla i Carol Wallace.

 7.  Laura Carmichael, która zagrała Edith, zgłosiła się na casting, nie mając wcześniej wiele wspólnego z aktorstwem – pracowała jako recepcjonistka w przychodni lekarskiej. Omal zresztą nie odrzuciła propozycji, uznała bowiem, że będzie to pewnie mała rólka, a właśnie zaoferowano jej występ w objazdowym teatrze w sztuce Szekspira...

 8. Życie Laury Carmichael zmieniło się po dostaniu roli dość diametralnie, na planie znalazła bowiem swego późniejszego męża Michael C. Foxa.

 9.  W serialu każda z sióstr Crawley ma oczywiście swoją sypialnię. W rzeczywistości sypialnia była tylko jedna, zmieniano jedynie jej wystrój; można to sprawdzić, porównując widok z okna: zawsze jest taki sam.

 10.  Wszystkie dania pojawiające się na stołach są jak najbardziej prawdziwe, nie znajdziemy wśród nich żadnej atrapy.

 11.  Rose Leslie, która jak na ironię zagrała pokojówkę, jest potomkinią króla Karola II i wychowała się w zamku Lickleyhead.

 12.  W 2015 roku całodzienną wizytę na planie złożyła Kate Middleton, podobno odwiedziła każdy zakątek produkcji, z przyczepami do makijażu włącznie.

 13.  Mahoniowe biurko i krzesło w sali muzycznej to prawdziwe antyki, ich właścicielem niegdyś był... sam Napoleon!

 14.  Oczekiwanie na kolejne ujęcia może się przeciągać... Można przynajmniej dojść do takiego wniosku na wieść o tym, że Dan Stevens, ekranowy Matthew, przeczytał na planie 146 książek!


 15. Downton Abbey - czy będzie 7. sezon?


  Nie jest w tej chwili planowana siódma seria „Downton Abbey”. Nakręcono jednak dwa kinowe filmy fabularne: „Downton Abbey” w 2019 roku i „Downton Abbey: Nowa epoka” w roku 2022.

Artykuły

Downton Abbey - gdzie obejrzeć

od 19,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
10,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach abonamentu
Oglądaj

Downton Abbey - Opinie

9 + 10 =

Downton Abbey - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne