Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Elsie May Hughes Carson - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Elsie May Hughes Carson

BIOGRAFIA Phyllis Logan

CHARAKTERYSTYKA


Główna gospodyni Downton, odpowiedzialna za wszystkie służące; potocznie, do ślubu, nazywana jest „panią Hughes” (z racji posady, nie ze względu na stan cywilny). Pochodzi ze Szkocji, wiadomo, że ma siostrę cierpiącą na zaburzenia psychiczne, którą od lat się opiekuje (i wydaje na jej leczenie wszystkie oszczędności). Prawdomówna, nigdy nie gra na dwie strony, ma proste zasady moralne. Jest bardzo opanowana, wręcz stoicka. Mimo pozornej naiwności wie o wszystkim, co się dzieje w Downton, potrafi walczyć o swoich podopiecznych. Surowa, ale sprawiedliwa.


WYGLĄD


Niezbyt wysoka, szczupła, niemłoda już kobieta (urodziła się w 1862 roku). Ma średniej długości ciemne włosy. Ubiera się zazwyczaj w czernie lub granaty.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Pracuje na posadzie odpowiadającej mniej więcej pozycji Carsona. Pomaga Johnowi, który skaleczył nogę, chcąc poprawić swój stan zdrowia, używając protezy. Zwraca uwagę na zastraszanie Williama przez Thomasa.


Do Downton przyjeżdża Joe Burns, który swego czasu starał się o jej rękę (odmówiła wówczas, wybierając pracę); mężczyzna zaprasza ją na kolację i ponawia propozycję, ale ponownie zostaje odrzucony. Jako pierwsza widzi Sybil i Toma trzymających się za ręce, ostrzega Toma przed konsekwencjami mezaliansu. Świętuje z Gwen jej awans na sekretarkę.


Sezon 2


Nadzoruje szpital polowy i dom dla rekonwalescentów w Downton, zmaga się z brakiem służby, pomaga przepracowanemu Carsonowi. Nakrywa pokojówkę Ethel w łóżku z majorem Bryantem i zwalnia ją; kiedy kobieta zachodzi w ciążę i rodzi syna, pomaga jej, przynosząc jedzenie, próbuje także skontaktować się z ojcem dziecka. Po śmierci majora przedstawia Ethel rodziców Bryanta. Pociesza Annę podczas procesu Johna.


Sezon 3


Wciąż pomaga Ethel i małemu Charlie'emu. Zgłasza się do dr Clarksona z guzkiem w piersi, o którym myśli, że to nowotwór. Diagnoza mówi jednak, że guz jest niegroźny. Dostrzega smutek Carsona na wieść o jej chorobie, pociesza ją Cora.


Coraz więcej czasu spędza z Carsonem, kilkakrotnie razem piją wino. Jako jedna z nielicznych akceptuje Toma wracającego z Sybil. Pociesza Carsona po śmierci Sybil. Staje w obronie Thomasa po jego aferze z Jimmym, nalega, by odszedł, dostając referencje. Zwalnia Ednę, która flirtuje z Tomem.


Sezon 4


Tom zwierza się jej z problemów z ponownie przyjętą Edną, która szantażuje go rzekomą ciążą. Pomaga Tomowi i ponownie zwalnia Ednę. Pomaga Griggowi, dawnemu znajomemu Carsona. Daje Carsonowi oprawione zdjęcie jego byłej, nieżyjącej już miłości, Alice. Odkrywa, że Anna została zgwałcona przez Greena, rozmawia na temat jej niecodziennego zachowania z Johnem.


Konfrontuje się z Greenem podczas jego kolejnej wizyty, oskarża go o gwałt i nie przyjmuje jego mętnych tłumaczeń. Znajduje w kieszeni płaszcza Johna bilet wskazujący, że wybierał się do Londynu w dniu, w którym zginął Green. Daje bilet Mary, ale staje w obronie Johna. Jedzie na wycieczkę nad morze, wchodzi z Carsonem do wody, trzymając go za rękę.


Sezon 5


Carson próbuje ją namówić do wspólnego interesu – kupno niewielkiego domku dla gości, w którym serwowane będzie też jedzenie. Odmawia jednak, wyznając, że wszystkie pieniądze przeznacza na leczenie siostry Becky. Carson rozmawia z nią na temat ich związku, potem wyznaje, że kupił dla nich domek. Carson prosi ją o rękę, Elsie zgadza się.


Sezon 6


Wysyła panią Patmore, by wysondowała, czy Carson oczekuje seksu w małżeństwie. Pierwszy raz całuje narzeczonego. Kłóci się z Carsonem na temat miejsca zorganizowania wesela, ona wybiera salę szkolną (on chciał Wielką Salę w Downton). Zostaje przyłapana przez Corę na mierzeniu jej płaszcza, na co pozwoliła jej Mary – kończy się to sprzeczką, ale potem Cora daruje jej płaszcz na własność.


Bierze ślub w kościele św. Michała i Wszystkich Aniołów, wesele odbywa się w miejscowej szkole. Jedzie z Carsonem na miesiąc miodowy do Scarborough. Zamieszkuje z mężem w ich domku, Carson krytykuje jej umiejętności kulinarne, a także brak dbałości o czystość. Udaje, że zraniła się w rękę, aby zmusić męża do przejęcia jej domowych obowiązków. Po przejściu męża na emeryturę zachowuje swoje stanowisko i ma pomagać Thomasowi.

Elsie May Hughes Carson - powiązania postaci Downton Abbey

Elsie May Hughes Carson
Elsie May Hughes Carson - Downton Abbey Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Phyllis Logan
Profesja: służąca

Elsie May Hughes Carson - Opinie

10 + 6 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne