Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

Robert Crawley - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

Robert Crawley

BIOGRAFIA Hugh Bonneville

CHARAKTERYSTYKA


Siódmy hrabia Grantham; mąż Cory Crawley, ojciec Edith, Mary i Sybil. Syn Violet, brat Rosamund. Weteran wojny burskiej. Pochodzi z raczej biednej, jak na warunki arystokracji, rodziny, aby ratować rodzinny majątek ożenił się z bogatą Amerykanką Corą, w której potem szczerze się zakochał. Dumny ze swego pochodzenia, stara się kontynuować dawne tradycje i jest raczej wrogo nastawiony do wszelkich nowości. Jest lojalny wobec najbliższych, próbuje być także sprawiedliwy wobec służby i wielokrotnie idzie im na rękę. Człowiek honoru, zawsze trzymający się swych zasad, szanujący rodzinę. Wiadomo, że zasiadał w Izbie Lordów, wśród najbardziej konserwatywnych jej członków. Uwielbia psy, hoduje kolejno trzy labradory: Faraona, Isis (Izydę) i Tiaa.


WYGLĄD


Wysoki mężczyzna w wieku między 50 a 60 lat, dobrze zbudowany, z ciemnymi włosami, które w miarę rozwoju akcji coraz bardziej siwieją (pojawiają się także zakola); nie nosi zarostu.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Dowiaduje się o zatonięciu Titanica, na którym płynęli James i Patrick Crawleyowie. W tej sytuacji zaczyna szukać innego kandydata na męża dla Mary, dalszego krewnego, który mógłby odziedziczyć Downton Abbey. Jedynym wyborem okazuje się Matthew, młody prawnik gardzący arystokracją. Przyjmuje księcia Crowborough. Zatrudnia Johna Batesa, swego dawnego batmana z wojska, co budzi opór wśród służby. Odkrywa sceniczną przeszłość Carsona i pomaga mu spłacić Grigga. Przyjmuje Evelyna Napiera i Kemala Pamuka.


Wita Matthew i jego matkę Isobel, rozmawia z nim o obowiązkach i zobowiązaniach przyszłego dziedzica. Załatwia zabieg w klinice okulistycznej dla pani Patmore. Oskarża Toma o zaniedbanie po zranieniu Sybil na wiecu. Dowiaduje się, że Cora jest w ciąży. Zezwala na zainstalowanie w Downton telefonu. Po poronieniu dowiaduje się, że dziecko było płci męskiej, bardzo to przeżywa. Dowiaduje się, że wybuchła I wojna światowa.


Sezon 2


Nie bierze udziału w walkach, ale pełni rolę honorowego oficera. Starając się chronić Williama, wyznacza go na ordynansa (batmana) Matthew. Mała ilość zajęć i wiecznie zajęta szpitalem Cora przyczyniają się do jego flirtu z pokojówką, wdową Jane Moorsum, nie decyduje się jednak na romans. Oddala Jane z dobrymi referencjami, a jej synowi załatwia miejsce w dobrej szkole.


Na prośbę pani Patmore poszukuje informacji o jej zaginionym krewniaku Archibaldzie. Wynajmuje prawnika, by zbadał tożsamość rannego mężczyzny, który podaje się za cudem uratowanego z katastrofy Titanica Patricka. Zatrudnia prawnika, który zajmuje się sprawą oskarżeń Johna.


Rozmawia z Mary na temat jej zaręczyn z Robertem Carlisle. Jest przeciwny związkowi Sybil z Tomem, chce dać pieniądze szoferowi, aby ten wyjechał z Downton. Decyduje się pobłogosławić związek Toma i Sybil.


Sezon 3


Dostaje wiadomość, że jego i Cory inwestycja w Kolej Kanadyjską przyniosła ogromne straty, grozi mu utrata Downton. Planuje przeprowadzkę do mniejszego letniego domu. Matthew proponuje mu pieniądze ze spadku, tym samym zostając współzarządcą Downton. Pomaga Tomowi załagodzić kłopoty z prawem w Irlandii. Opłaca słynnego położnika Philipa Tapsella, by przyjął poród Sybil, co prowadzi jednak do spięcia z Corą. Po śmierci córki jest obwiniany przez żonę o tę tragedię, ich relacje na pewien czas się psują.


Spiera się z Tomem o katolicki chrzest Sybbie, przychodzi na uroczystość mimo odmiennych poglądów. Daje Tomowi posadę zarządcy majątku, ale nie chce zmian i unowocześnień w prowadzeniu interesów, do jakich namawiają go Tom i Matthew. Jest wściekły na panią Patmore, że pozwoliła przygotować lunch dla rodziny Ethel, byłej prostytutce. Staje w obronie Thomasa oskarżonego o molestowanie Jimmy'ego, zeznaje na jego korzyść przed policją. Jedzie z rodziną do Duneagle, rozmawia z Hugh na temat jego kłopotów finansowych, odprawia Michaela Gregsona kręcącego się przy Edith.


Sezon 4


Po śmierci Matthew spiera się z Tomem i Mary o zarządzanie majątkiem. Próbuje unieważnić testament Matthew, który zostawił wszystko Mary. Zgadza się, by Mary brała udział w zarządzaniu majątkiem. Daje szansę pogrążonemu w długach rolnikowi Timowi Drewe. Z wielką niechęcią przyjmuje piosenkarkę Nellie Melbę w Downton, długo broni się przed zaproszeniem jej na obiad. Gregson pomaga mu odzyskać pieniądze wyłudzone przez Terence'a Sampsona. Pociesza Edith po zniknięciu Gregsona.


Wyjeżdża do USA z Thomasem, aby ratować z kłopotów finansowych brata Cory. Jedzie do Londynu na bal debiutantów z udziałem Rose. Dowiaduje się, że kochanka księcia Walii, Freda, zgubiła list od księcia, co może zaowocować wielkim skandalem, czuje się w obowiązku odzyskać zgubę. Organizuje turniej karciany, aby umożliwić przeszukanie mieszkania podejrzanego o kradzież listu Sampsona. John odzyskuje dla niego list. Thomas zdradza, że Tom pod ich nieobecność zaprosił do Downton Sarę Bunting.


Sezon 5


Świętuje 34. rocznicę ślubu z Corą, na przyjęciu spiera się z Sarą. W czasie pożaru w sypialni Edith idzie ostrzec lady Anstruther i przyłapuje ją w łóżku z Jimmym. Zwalnia Jimmy'ego. Dyskutuje z Carsonem umiejscowienie pomnika upamiętniającego ofiary wojny. Decyduje się na dodanie osobnego miejsca upamiętniającego Archibalda, krewniaka pani Patmore. Po długich namowach zgadza się na zainstalowanie radia w Downton.


Zastaje historyka sztuki Simona w sypialni Cory, wdaje się z nim w bójkę, kłóci się z Corą, ta wytyka mu flirt z Jane Moorsum. Ciężko znosi chorobę swego ukochanego psa Isis. Jest sceptyczny co do „adopcji” Marigold przez Edith. Zauważa, że Marigold jest bardzo podobna do Gregsona, rozmawia o tym z Corą, przyznaje, że może z czasem pokocha nową wnuczkę.


Podczas pobytu na zamku Brancaster dopadają go ostre bóle w brzuchu i klatce piersiowej. Robi badania, okazuje się, że ma wrzody. Cora ordynuje mu nową dietę, ku jego wielkiemu rozczarowaniu, bez alkoholu. Upija się podczas świąt i wygłasza mowę chwalącą Toma.


Sezon 6


Organizuje polowanie na lisy. Jest przeciwny zaangażowaniu Cory w sprawy szpitala. Wyjawia Carsonowi, że myśli o zmniejszeniu liczby personelu w Downton. Każe zorganizować bal na część oczyszczenia z zarzutów Batesów. Coraz częściej cierpi na bóle brzucha. Cora przekonuje go do wydzierżawienia Yew Tree Fram panu Masonowi. Podczas kolacji z ministrem zdrowia, na której omawia fuzję szpitali z Downton i Yorku, dostaje ataku wrzodowego i wymiotuje krwią, trafia do szpitala, przechodzi operację.


Dostaje od matki nowego psa. Idzie z Corą na herbatę do domku pani Patmore, zabierając z sobą fotografa, który ma rozreklamować to miejsce. Przyjmuje rezygnację Carsona z powodu stanu zdrowia, na jego miejsce zatrudnia Thomasa.

Robert Crawley - powiązania postaci Downton Abbey

Robert Crawley
Robert Crawley - Downton Abbey Fot: lev radin / Shutterstock.com

Robert Crawley - Opinie

2 + 8 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne