Fot: Paolo Omero / Shutterstock.com

John Bates - Downton Abbey


9 głosy
Downton Abbey
Oceń film
4.67

John Bates

BIOGRAFIA Brendan Coyle

CHARAKTERYSTYKA


Kamerdyner Roberta Crawleya. Weteran wojny burskiej (tam zresztą był tak zwanym batmanem, czyli kimś w rodzaju ordynansa, sir Crawleya). Ma w Downton wielu wrogów, ale swą sumiennością, podejściem do pracy i etyką zawodową zyskuje szacunek domowników. Ma co prawda za sobą niezbyt ciekawą przeszłość, wiadomo, że był alkoholikiem i miał skłonność do agresji, ale obecnie jest osobą niezwykle życzliwą, empatyczną, niełasą na pochwały. Dla młodszej części personelu pełni rolę niemal ojcowską.


WYGLĄD


Mężczyzna około 60 lat, wysoki, mocno zbudowany. Jest niepełnosprawny, na wojnie odniósł ranę nogi, porusza się o lasce, próbował zakładać protezę, ale okazała się nie do końca skuteczna. Ma czarne krótkie włosy, jest gładko ogolony.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Przyjeżdża do Downton, aby zastąpić pana Watsona jako kamerdyner Roberta Crawleya. Nie spotyka się z miłym przyjęciem – służba uważa, że nie poradzi sobie jako osoba niepełnosprawna i wiele rzeczy trzeba będzie robić za niego. Jego największym wrogiem zostaje Thomas Barrow, który liczył na posadę kamerdynera. Opowiada o przeszłości, wojnie burskiej, zdobytym odznaczeniu. Pokojówka Sarah O'Brien próbuje go ośmieszyć przed księciem Crowborough, zabierając mu laskę. Widząc reakcje służby, Robert zwalnia go, choć potem sam nakłania do powrotu.


Kupuje protezę, która ma pomóc mu normalnie chodzić, ale ta okazuje się kompletnym niewypałem, wyrzuca ją do stawu. Grozi Thomasowi, będąc świadkiem, jak upokarza młodego Williama Masona. Jest świadkiem kradzieży wina przez Thomasa. Thomas podrzuca do jego pokoju tabakierę Roberta, chcąc go wrobić w kradzież. Anna wyznaje mu miłość. Thomas i Sarah próbują go wrobić w kradzież wina, przyznaje się, że był alkoholikiem i siedział w więzieniu. Sarah informuje wszystkich o dawnej kradzieży pułkowych sreber, za które miał zostać skazany, okazuje się, że złodziejką była jego żona Vera, a on wziął na siebie jej winę.


Sezon 2


Wraca z pogrzebu matki, chce rozwieść się z Verą, oświadcza się Annie. Szantażowany przez żonę zmuszony jest porzucić posadę i wrócić do niej. Pracuje w pubie. Wraca do Downton po znalezieniu dowodów zdrady Very, dzięki którym może wystąpić o rozwód. Odwiedza Verę, wraca z blizną na policzku. Następnego dnia okazuje się, że Vera nie żyje po zjedzeniu zatrutego ciasta. Bierze ślub z Anną. Po pogrzebie Lavinii zostaje aresztowany. Sąd uznaje go za winnego, dostaje najpierw karę śmierci, potem jednak zamienioną na dożywocie.


Sezon 3


Odsiaduje wyrok, często odwiedza go Anna. Jeden z więźniów, Craig, podrzuca mu narkotyki, jednak inny, Dent, w porę go ostrzega. Pojawiają się zeznania Audrey, dzięki którym ma szansę zostać uniewinniony, najpierw jednak musi jeszcze zetrzeć się z Craigiem i jego kumplem, strażnikiem Durrantem, który szantażuje świadka. Zostaje oczyszczony z zarzutów i wraca do Downton. Jedzie z żoną i Crawleyami do zamku Duneagle, zaprzyjaźnia się z lady Rose.


Sezon 4


Z nieznanych dla niego powodów jego żona coraz bardziej go odpycha, wyprowadza się nawet z ich domku. Dowiaduje się, że Anna została zgwałcona przez Alexa Greena. Wkrótce potem mężczyzna ginie w wypadku w Londynie, Johna tego dnia nie było w Downton... Pani Hughes odkryje potem bilety wskazujące, że John był feralnego dnia w Londynie. Robert w rozmowie w cztery oczy pyta Johna, czy ten zna jakiegoś fałszerza, ten sam podejmuje się fałszerstwa. Wykazując się zdolnościami kieszonkowca, wykrada miłosny list księcia Walii, który trafił w niepowołane ręce.


Sezon 5


W Downton zjawia się policja wypytująca o Alexa Greena, istnieją podejrzenia, że został zamordowany. Kłóci się z Anną na temat posiadania dzieci po tym, jak znalazł w szufladzie urządzenie do zapobiegania zajścia w ciążę, w trakcie sprzeczki wyznaje żonie, że nie zabił Greena. Planują z żoną sprzedaż londyńskiego domu jego matki i kupno czegoś w pobliżu. Niespodziewanie to Anna zostaje oskarżona i aresztowana. Odwiedza ją w wiezieniu, potem pisze i wysyła listy, w których przyznaje się do zabójstwa gwałciciela. Ucieka do Irlandii. Świadek z pubu zeznaje, oczyszczając go zupełnie z zarzutów, na wolność wychodzi też jego żona.


Sezon 6


Dowiaduje się, że Anna poroniła. Odwiedza go sierżant Willis, wyznający, że sprawa Greena jest zakończona. Służba organizuje zabawę na cześć Johna i Anny. Zastanawia się nad dziwnym zachowaniem Anny i jej wizytami w Londynie. Zabiera Annę do dr Rydera, ponownie ma szansę zostać ojcem. Podczas wesela Edith Anna rodzi syna.

John Bates - powiązania postaci Downton Abbey

John Bates
John Bates - Downton Abbey Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Brendan Coyle
Profesja: służący

John Bates - Opinie

4 + 4 =

Downton Abbey - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne