Fot: CarlaVanWagoner / Shutterstock.com

Jughead Jones

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Jughead jest synem FP Jonesa i Gladys Jones, ma młodszą siostrę Jellybean. Jego rodzina rozpadła się, w wyniku czego przez pewien czas jest praktycznie bezdomny. Pochodzi z części Riverdale, która nie cieszy się dobrą sławą. Należy do gangu Węży z Southside, którzy są oskarżani o wszelakie zło w miasteczku. Jughead posiada talent literacki, a za najlepsze teksty, jakie pisze, uchodzą te inspirowane wydarzeniami w Riverdale. Kiedy uczęszcza do Riverdale High, pomaga Betty w redakcji The Blue and Gold, co staje się początkiem ich związku.
W rolę Jugheada wciela się Cole Sprouse.


WYGLĄD


Jughead ma czarne włosy, które chowa pod ciemną wełnianą czapką. Najczęściej nosi skórzaną kurtkę z logiem Węży Southside – gangu, do którego należy. Ma także tatuaż przedstawiający węża.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Jughead rozpoczyna pisać powieść na temat aktualnych wydarzeń w Riverdale – zamieszaniu wokół śmierci Jasona Blossoma. Większość czasu przesiaduje w Pop’s, gdzie nieraz spotyka któregoś z przyjaciół. Wkrótce Jughead dowiaduje się, że Archie ma pewne informacje w sprawie poranka, gdy zginął Jason. Jego przyjaciel waha się, czy przekazać je szeryfowi. Jughead jednoznacznie radzi mu, by udał się do pana Kellera. Po dowiedzeniu się, że miał on romans z Grundy, która ze strachu zabrania mu wyznać prawdę, tym bardziej namawia go, by postąpił słusznie.


Jughead dołącza do redakcji Blue and Gold, by wraz z Betty wyjaśnić tajemniczą śmierć Jasona. Od pewnego czasu Jughead nie mieszka w domu, wraz ze swym ojcem, lecz w starym kinie samochodowym. Gdy jednak zostaje ono zamknięte, wciąż decyduje nie wracać do FP Jonesa, a tymczasowe lokum znajduje w szkole. Niedługo trwa jego pomieszkiwanie w szkolnym budynku, wkrótce Archie dowiaduje się o jego skrytce i zaprasza do siebie. Jughead wraz z Betty próbują odkryć, gdzie ukrywa się Polly i co tak naprawdę zaszło między nią a Jasonem i ich rodzicami. Relacja Jugheada i Betty staje się coraz bliższa, aż dochodzi między nimi do pocałunku. Kiedy ich związek się rozwija, Betty postanawia zorganizować Jugheadowi przyjęcie urodzinowe – początkowo zaproszono tylko kilka osób, jednak za sprawą Cheryl dowiedziała się o nim cała szkoła. Jughead jest niezadowolony z obrotu rzeczy i nie czuje się tam dobrze, co wywołuje kłótnię z Betty.


Wkrótce FP zostaje aresztowany pod zarzutem zabójstwa Jasona Blossoma. Jugheadowi i jego przyjaciołom udaje się jednak udowodnić jego niewinność – znajdują pendrive z nagraniem prawdziwego mordercy Jasona. FP wciąż ma jednak postawione zarzuty związane z zaangażowaniem w morderstwo.


Sezon 2


Jughead towarzyszy Archiemu w szpitalu, kiedy jego ojciec Fred trafia tam po postrzale. Sprawa sądowa przeciwko FP toczy się dalej, jednak udaje się złagodzić jego karę, dzięki przekonaniu Cheryl, żeby się za nim wstawiła. Po ataku, do którego doszło w Pop’s, lokal ma poważne problemy z przyciągnięciem klientów. Jughead i Betty z pomocą cheerleaderek organizują specjalne wydarzenie, mające zachęcić ludzi do wsparcia Popa Tate’a.


Jughead decyduje, by dołączyć do gangu Węży z Southside, do którego należy jego ojciec. Wkrótce jest zmuszony przenieść się także do szkoły w Southside. Początki są dla niego trudne, jednak postanawia wskrzesić szkolną gazetkę z pomocą Toni Topaz. Kiedy dochodzi do kolejnych ataków w Riverdale, Jughead postanawia zgłębić wiedzę na temat seryjnych morderców, licząc, że złapie Czarną Maskę. Wkrótce Betty dostaje zaszyfrowaną wiadomość od mordercy, a Jughead próbuje złamać jego szyfr. Wbrew woli ojca Jughead postanawia poddać się inicjacji, by zostać pełnoprawnym członkiem gangu. By pomóc FP, wikła się w nielegalną działalność, zmuszony przez Penny Peabody. Kiedy FP wreszcie wychodzi z więzienia, ma zamiar odejść z gangu. Przyjaciele organizują dla niego przyjęcie pożegnalne, jednak podczas przemowy FP zmienia zdanie i stwierdza, że zostaje tam, gdzie jego miejsce. Jughead dowiaduje się, że FP zna prawdę na temat jego współpracy z Penny i zamierza dokończyć ją za niego. Jughead postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Coraz bardziej zdaje sobie sprawę z różnic między nim i Betty, postanawia więc zakończyć związek z nią i zająć się swoimi obowiązkami.


Wkrótce liceum w Southside zostaje zamknięte, a część uczniów przeniesiona do Riverdale High. Spotykają się jednak z niechęcią ze strony innych uczniów, chcących się ich pozbyć. Gdy dyrektor zabrania im nosić kurtki z logiem gangu, Jughead zakłada specjalne koło, mające być przykrywką dla spotkań Węży. 


Podczas obchodów dnia założyciela Riverdale dochodzi do protestów ze strony mieszkańców Southside, a głowa posągu generała Pickensa zostaje skradziona. Podejrzenia padają na Jugheada i innych Węży, ze względu na artykuł, który Jones napisał dla Blue and Gold. 


Z powodu artykułu Jughead i Betty zostają zawieszeni przez dyrektora, jednak mają okazję, by porozmawiać pierwszy raz od zerwania.


Major McCoy zamierza odebrać Wężom ziemię, na której mieszkają od pokoleń. Okazuje się, że wielu z nich zalega z czynszem, a artykuł Jugheada stał się pretekstem do kolejnej nagonki. Jughead stara się odnaleźć głowę statuy, by załagodzić spór. W międzyczasie do miasta wraca Penny, która wyjawia, co zrobił jej Jughead, przez co grozi mu wyrzucenie z gangu. Wkrótce Jughead i Betty wracają do siebie, a w domu Cooperów dochodzi do zbrodni, którą Jonesowie pomagają im ukryć. Głowa generała zostaje znaleziona, lecz okazuje się, że to Hiram Lodge zapłacił komuś, by ją ukradł.


W liceum organizowany jest musical „Carrie”, a Jughead ma za zadanie sfilmować przygotowania. Kiedy w trakcie premiery dochodzi do morderstwa Midge, jego materiał staje się dowodem w sprawie. Jako że na nagraniu widać, iż to Fangs Fogarty rozmawiał z Midge jako ostatni, podejrzenia padają na niego, a niechętni Wężom mieszkańcy Northside domagają się kary dla chłopaka. Mimo udowodnienia niewinności Fangsa mieszkańcy gromadzą się pod aresztem, by zadośćuczynić Midge. Jughead i FP pomagają Fangsowi bezpiecznie wydostać się z posterunku policji, jednak zostaje on postrzelony w trakcie opuszczania budynku.


Sezon 3


W trakcie procesu Archiego Jughead stara się spędzać z nim czas i razem z FP przygotowują go na ewentualne więzienie. W międzyczasie w mieście pojawia się nowy gang, który rozpoczyna konflikt z Wężami. W Riverdale dochodzi do śmierci kilku nastolatków grających w Gryfony i Gargulce – nową, bardzo popularną grę. Jughead i Betty drążą ten temat, bo nikt nie wydaje się specjalnie przejęty śmiercią dzieci. Okazuje się, że z grą łączy się duże niebezpieczeństwo, któremu gracze z własnej woli się poddają. Mimo niebezpieczeństwa Jughead decyduje się na dołączenie do gry, by zdobyć więcej informacji. Wkrótce sam zaczyna coraz bardziej wnikać w jej struktury i mylić rzeczywistość z fikcją. 


Po odkryciu, do czego dochodzi za murami ośrodka poprawczego, w którym jest Archie, przyjaciele decydują go uratować, a Jughead przewodzi tej misji, nazywając ją zadaniem w grze. Po tym, jak udaje się wyprowadzić Archiego z więzienia, wszyscy pomagają mu się ukryć w bunkrze Diltona. Archie jednak nie potrafi biernie siedzieć na miejscu, wiedząc, że jest niesprawiedliwie oskarżony o morderstwo, i wkrótce ucieka z bunkru. Musi jednak ukrywać się przed policją i Hiramem, dlatego Jughead decyduje wyjechać z nim z miasteczka. Pierwotnie ukrywają się na wsi u nowo poznanych sióstr, jednak okazuje się, że nawet tam Hiram ich znajdzie. Po tej nieudanej ucieczce postanawiają schronić się u matki Jugheada w Toledo. Wkrótce odkrywają jednak, że Jughead sprowadza na siebie niebezpieczeństwo, pomagając Archiemu, a Gryfony i Gargulce sieją zamęt w Riverdale. Jughead decyduje się wrócić i poznać prawdziwy sekret tej gry. Jughead podejrzewa Hirama o bycie Królem Gargulców, jednak nie wie, do czego zmierza cała gra. 


W Riverdale pojawiają się nowe narkotyki, które rodzą kolejne niebezpieczeństwo. Podobno ich sprzedażą zajmuje się któryś z Węży. Wkrótce do Riverdale przyjeżdża Gladys, a Jughead odkrywa, że rozpoczęła biznesy z Lodge’ami. FP staje się szeryfem, co bardzo jej pomaga przejąć władzę nad narkotykowym imperium Hirama. Kiedy dochodzi do porwania Jellybean, rodzina Jonesów musi się sprzymierzyć, by uratować dziewczynę. 


Okazuje się, że prawda na temat gry sięga młodości rodziców Betty, Jugheada, Archiego i Veroniki i w międzyczasie doszło do wielu morderstw z ręki różnych osób. Do ostatniej rundy gry dochodzi, gdy Penelope porywa dzieci byłych graczy, by dokończyć to, co zaczęło się wiele lat temu. Czwórka bohaterów musi zmierzyć się z ostatnim zadaniem i zawalczyć o swoje życie. Na szczęście wychodzą z tego cało.


Sezon 4


Po śmierci Freda Andrewsa Jughead pomaga Archiemu sprowadzić ciało ojca do Riverdale i pogodzić się ze stratą. Uczestniczy w ceremonii pogrzebowej i spotkaniu na cześć Freda.


Po tych wydarzeniach Jughead bierze udział w konkursie na opowiadanie, a udział w nim otwiera przed chłopakiem możliwość uczęszczania do najlepszej szkoły dla pisarzy – Stonewall Prep. Poznaje pana Chippinga, jednego z sędziów, który mimo braku wygranej zaprasza go do szkoły, w której mógłby rozwijać swe zdolności pisarskie. FP jednoznacznie zachęca syna do zmiany szkoły, jednak Jughead jest sceptyczny – boi się, że tam nie pasuje. Dopiero po odwiedzeniu Stonewall i udziale w zajęciach bohater zmienia zdanie. W trakcie wizyty poznaje Breta, Donnę, Joan i Jonathana, którzy uczęszczają na zajęcia pana Chippinga. Bohater decyduje o przeniesieniu się do nowej szkoły za namową Betty, która obiecuje, że ich związek na tym nie ucierpi. 


Kiedy Jughead pojawia się w swym pokoju, okazuje się, że jego współlokatorem jest Moose Mason. Moose prosi Jugheada, by nie wyjawiał nikomu prawdy na temat jego przeszłości w Riverdale – że jego ojciec był jednym z Królów Gargulców i że jego dziewczyna została zamordowana przez Czarną Maskę. Wkrótce dochodzi do kłótni między Jugheadem i Bretem, który wydaje się liderem w grupie, a także w szkole. Donna ostrzega Jugheada przed Bretem, który lubi stawiać na swoim i myśli, że może wszystko. Niedługo potem Bret przegrywa w konkursie na zakończenie opowiadania, o co obwinia Jugheada. Nie mogąc zemścić się na nim, postanawia zniszczyć Moose'a, upubliczniając jego przeszłość. Moose zmuszony jest zniknąć ze szkoły, a Jughead jest wściekły na Breta. Po powrocie do domu na weekend odkrywa kasetę VHS z kilkugodzinnym nagraniem swego domu. Początkowo zakładają, że to jakiś żart, jednak wkrótce więcej mieszkańców otrzyma podobną przesyłkę.


Wkrótce Jughead wpada na trop tajemnicy związanej z Czwórką ze Stonewall – w ciągu trzydziestu lat czworo uczniów zniknęło ze szkoły z niewiadomych powodów. Po rozmowie z panem Chippingiem Jughead dowiaduje się, że ponoć to tylko legenda, a w rzeczywistości uczniowie zrezygnowali ze szkoły. Podczas przeglądania archiwów dotyczących tej sytuacji Donna proponuje mu kawę. Kiedy Jughead chce odejść od stolika, okazuje się, że został otruty. Budzi się w trumnie, z której nie może wyjść. Domyśla się, że to sprawka Breta. Dopiero następnego dnia rano zostaje uwolniony przez pana Chippinga, który informuje go, że to pewnego rodzaju szkolna tradycja. Jughead jest jednak zirytowany i twierdzi, że ten żart był przesadą. Po powrocie do pokoju zauważa, że zniknęły rzeczy należące do Moose'a. W rozmowie z Betty wyznaje, że myśli, iż z tego powodu zamknęli go w trumnie – by wygnać Moose'a ze szkoły.


Niedługo po tych wydarzeniach przed uczniami pana Chippinga pojawia się ciekawa okazja – mogą napisać kolejną powieść dużej serii o braciach Baxter – wygra jednak tylko jedna osoba, co budzi rywalizację wśród kolegów. Jughead przypomina sobie, że była to jego ukochana seria z dzieciństwa i po powrocie do domu przegląda wszystkie swoje książki. Odkrywa, że na pierwszej stronie ukryta była wiadomość od jego dziadka, który również uczęszczał w przeszłości do Stonewall Prep i przysyłał mu książki na urodziny. Kiedy rozpoczyna się wyzwanie na stworzenie następnej książki z serii, Jughead cierpi na brak inspiracji. Wkrótce natrafia na opowiadanie swego dziadka, które jest bardzo podobne do wydanych później powieści o braciach Baxter i zaczyna podejrzewać, że ukradziono mu pomysł. Informuje pana Chippinga o swych podejrzeniach, a ten decyduje pomóc mu w dochodzeniu prawdy. Następnego dnia dochodzi jednak do tragedii – nauczyciel skacze z okna w trakcie zajęć. Jughead wraz z Betty zaczynają badać tę sprawę, podejrzewają, że nauczyciel był szantażowany po konfrontacji z Jugheadem. Dwójka bohaterów odkrywa, że Donna i Bret prawdopodobnie także byli zamieszani w tę sprawę. 


Pomysł Jugheada wygrywa walkę o kontrakt na następną powieść i dołącza on do sekretnego bractwa w szkole. Zaczyna jednak mieć problemy, kiedy proponuje swój pierwszy szkic, wydawcy wyraźnie sugerują mu zainspirowanie się czymś innym. Po dołączeniu do bractwa Jughead odkrywa coraz więcej sekretów szkoły, ale dowiaduje się, że Bret również ma na niego haka. 


W życiu Jugheada narastają problemy, przez które coraz bardziej wikła się w przygotowywaną dla niego przez uczniów Stonewall zasadzkę. Doprowadza to do momentu, w którym zamierzają oni zabić Jugheada i wrobić Betty w jego morderstwo, udowadniając, że można popełnić zbrodnię doskonałą. Przez moment wszystkim wydaje się, że tak się właśnie stało – Jughead zaginął, a jego przyjaciele znaleźli Betty z narzędziem zbrodni. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że to Betty i Jughead przygotowali wielki podstęp. Po konfrontacji z uczniami i wyjaśnieniu sprawy dotyczącej dziadka Jugheada bohater może powrócić do Riverdale. Nie zaznaje jednak spokoju – po powrocie zaczyna badać sprawę Voyera – tajemniczego podglądacza rozsyłającego nagrania.


 

Pełna biografia »

Jughead Jones - powiązania postaci

Jughead Jones
Fot: Eugene Powers / Shutterstock.com
Aktor: Cole Sprouse
Ojciec: FP Jones
Matka: Gladys Jones
Bracia: Charles Smith (przyrodni)
Siostry: Jellybean Jones

Jughead Jones - Opinie

4 + 3 =

Riverdale - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne