1899 - fabuła
Niemiecko-amerykańska produkcja spod znaku mystery, zrealizowana przez twórców słynnego „Dark”.
Jest tytułowy rok 1899. Parowiec Kerberos wyrusza właśnie z Europy w rejs do Nowego Świata, konkretnie do Nowego Jorku. Ma tam dotrzeć w rekordowe 7 dni. Na jego pokładzie kłębi się tłum emigrantów zmierzających do swojej „ziemi obiecanej”. Jedni mają nadzieję na lepszą przyszłość, gonią za marzeniami, inni uciekają przed traumami i niepowodzeniami, inni zwyczajnie przed prawem. I oni, i załoga parowca to prawdziwie wybuchowa mieszanka kultur, narodowości, przekonań. Rejs odbywa się zgodnie z planem do momentu, kiedy za burtą zauważony zostaje Prometeusz, bliźniaczy parowiec, który wypłynął z portu przed czterema miesiącami i słuch po nim zaginął. Kapitan podejmuje kontrowersyjną, choć odważną decyzję, aby wejść na pokład Prometeusza i sprawdzić, co stało się z załogą. Ku swemu zdumieniu nie znajdują na statku nikogo poza przerażonym niemym chłopcem. Od tej pory na Kerberosie zaczynają się dziać niewytłumaczalne i często przerażające rzeczy, zaś morze staje się coraz bardziej wzburzone i dziwne, jakby było żywą istotą zmieniającą swe kształty.
1899 - obsada
1899 - ciekawostki
-
W serialu roi się od nawiązań i metafor związanych z mitologią, religią, a nawet naukami ścisłymi. I tak na przykład nazwa Kerberos oczywiście odnosi się do Cerbera, psiego strażnika Hadesu, a Prometeusz do tytana, który podarował ludziom ogień. Symbole odnoszące się do czterech żywiołów – ziemi, ognia, wody i powietrza – znajdziemy między innymi na kostiumach, biżuterii bohaterów, ich tatuażach, na burtach czy podłogach statku.
-
Każdy z odcinków kończy się klasyczną rockową piosenką, która w jakiś sposób nawiązuje do wydarzeń z następnego epizodu.
-
Podczas pierwszych dni realizacji większość obsady cierpiała na chorobę morską. Co ciekawe, zdjęć nie kręcono wcale na morzu – plan otaczały ekrany, które pokazywały wzburzone wody.
-
Znaleziony na Prometeuszu chłopiec nosi najbardziej popularne ubranie dziecięce w owym czasie, nawiązujące do stroju bohatera niezwykle popularnej powieści wydanej w 1886 roku „Mały lord” (w oryginale „Little Lord Fauntleroy”).
-
Andread Pietschmann, na ekranie kapitan Eyk Larsen, zagrał także w serialu „Dark” tych samych twórców, gdzie wcielił się w rolę Nieznajomego.
-
Scenariusz serialu pisało kilku scenarzystów pochodzących z różnych krajów: Chin (w zasadzie z Hongkongu), Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, USA i Danii. Pierwsze wersje pisano po angielsku, a po ich akceptacji tłumacze przekładali je na języki, którymi mówili poszczególni bohaterowie.
-
Kilkakrotnie na ekranie oglądamy bohaterów z kopertami w czarnych obwódkach. W owym czasie tak oznaczano korespondencję związaną z czyimś zgonem – wygląd koperty miał po prostu przygotować psychicznie od razu na najgorsze.
-
Budżet pierwszego sezonu wyniósł około 60 milionów euro, z czego aż 48 zainwestował Netflix. Z takim budżetem to najdroższy w historii niemiecki serial telewizyjny.
-
Większość zdjęć nakręcono w studiu Babelsberg w Poczdamie (to drugie najstarsze studio na świecie, wpisane na listę UNESCO), filmowcy odwiedzili także Londyn.
-
Jedną z ważniejszych ról drugiego planu zagrał Maciej Musiał – jego bohater ma na imię Olek i pracuje w kotłowni statku.
-
1899 - czy będą kolejne sezony?
Co prawda twórcy jeszcze przed premierą zapowiedzieli, że mają pomysły na trzy sezony „1899”, jednak Netflix zdecydował, że nie będzie kontynuować serialu. Informacja o tej decyzji pojawiła się na początku 2023 roku w mediach społecznościowych.
1899 - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
1899 - Opinie