1899 - fabuła

Niemiecko-amerykańska produkcja spod znaku mystery, zrealizowana przez twórców słynnego „Dark”. 


Jest tytułowy rok 1899. Parowiec Kerberos wyrusza właśnie z Europy w rejs do Nowego Świata, konkretnie do Nowego Jorku. Ma tam dotrzeć w rekordowe 7 dni. Na jego pokładzie kłębi się tłum emigrantów zmierzających do swojej „ziemi obiecanej”. Jedni mają nadzieję na lepszą przyszłość, gonią za marzeniami, inni uciekają przed traumami i niepowodzeniami, inni zwyczajnie przed prawem. I oni, i załoga parowca to prawdziwie wybuchowa mieszanka kultur, narodowości, przekonań. Rejs odbywa się zgodnie z planem do momentu, kiedy za burtą zauważony zostaje Prometeusz, bliźniaczy parowiec, który wypłynął z portu przed czterema miesiącami i słuch po nim zaginął. Kapitan podejmuje kontrowersyjną, choć odważną decyzję, aby wejść na pokład Prometeusza i sprawdzić, co stało się z załogą. Ku swemu zdumieniu nie znajdują na statku nikogo poza przerażonym niemym chłopcem. Od tej pory na Kerberosie zaczynają się dziać niewytłumaczalne i często przerażające rzeczy, zaś morze staje się coraz bardziej wzburzone i dziwne, jakby było żywą istotą zmieniającą swe kształty.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - 1899 obsada

1899 - obsada

Ada - 1899
Ada
Vida Sjørslev
Angel - 1899
Angel
Miguel Bernardeau
Anker - 1899
Anker
Alexandre Willaume
Clemence - 1899
Clemence
Mathilde Ollivier
Daniel Solace - 1899
Daniel Solace
Aneurin Barnard
Pełna obsada »
1899
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Horror
Czas trwania: 50 min.
Produkcja: Niemcy / USA
Premiera: 17 listopada 2022

1899 - ciekawostki

 1. W serialu roi się od nawiązań i metafor związanych z mitologią, religią, a nawet naukami ścisłymi. I tak na przykład nazwa Kerberos oczywiście odnosi się do Cerbera, psiego strażnika Hadesu, a Prometeusz do tytana, który podarował ludziom ogień. Symbole odnoszące się do czterech żywiołów – ziemi, ognia, wody i powietrza – znajdziemy między innymi na kostiumach, biżuterii bohaterów, ich tatuażach, na burtach czy podłogach statku.

 2.  Każdy z odcinków kończy się klasyczną rockową piosenką, która w jakiś sposób nawiązuje do wydarzeń z następnego epizodu.

 3.  Podczas pierwszych dni realizacji większość obsady cierpiała na chorobę morską. Co ciekawe, zdjęć nie kręcono wcale na morzu – plan otaczały ekrany, które pokazywały wzburzone wody.

 4.  Znaleziony na Prometeuszu chłopiec nosi najbardziej popularne ubranie dziecięce w owym czasie, nawiązujące do stroju bohatera niezwykle popularnej powieści wydanej w 1886 roku „Mały lord” (w oryginale „Little Lord Fauntleroy”).

 5.  Andread Pietschmann, na ekranie kapitan Eyk Larsen, zagrał także w serialu „Dark tych samych twórców, gdzie wcielił się w rolę Nieznajomego.

 6.  Scenariusz serialu pisało kilku scenarzystów pochodzących z różnych krajów: Chin (w zasadzie z Hongkongu), Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, USA i Danii. Pierwsze wersje pisano po angielsku, a po ich akceptacji tłumacze przekładali je na języki, którymi mówili poszczególni bohaterowie.

 7.  Kilkakrotnie na ekranie oglądamy bohaterów z kopertami w czarnych obwódkach. W owym czasie tak oznaczano korespondencję związaną z czyimś zgonem – wygląd koperty miał po prostu przygotować psychicznie od razu na najgorsze.

 8.  Budżet pierwszego sezonu wyniósł około 60 milionów euro, z czego aż 48 zainwestował Netflix. Z takim budżetem to najdroższy w historii niemiecki serial telewizyjny.

 9.  Większość zdjęć nakręcono w studiu Babelsberg w Poczdamie (to drugie najstarsze studio na świecie, wpisane na listę UNESCO), filmowcy odwiedzili także Londyn.

 10. Jedną z ważniejszych ról drugiego planu zagrał Maciej Musiał – jego bohater ma na imię Olek i pracuje w kotłowni statku.


 11. 1899 - czy będą kolejne sezony?


  Co prawda twórcy jeszcze przed premierą zapowiedzieli, że mają pomysły na trzy sezony „1899”, jednak Netflix zdecydował, że nie będzie kontynuować serialu. Informacja o tej decyzji pojawiła się na początku 2023 roku w mediach społecznościowych.

1899 - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

1899 - Opinie

8 + 10 =

1899 - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne