Fot: CarlaVanWagoner / Shutterstock.com

FP Jones

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


FP jest ojcem Jugheada i Jellybean, a także mężem Gladys Jones. Ma problemy z alkoholem, co niszczy jego rodzinę i utrudnia relację z synem. Jest szefem gangu Węży z Southside, dopóki nie ustąpi ze stanowiska. Angażuje się w biznesy prowadzone przez Lodge’ów w Riverdale, w wyniku czego obejmuje stanowisko szeryfa. Mimo problemów w przeszłości stara się żyć uczciwie i postępować słusznie. Będąc szeryfem, dba o sprawiedliwość w Riverdale.
W rolę FP Jonesa wciela się Skeet Ulrich.


WYGLĄD


FP ma czarne włosy i lekki zarost, najczęściej ma na sobie koszule w kratę i skórzaną kurtkę z logiem swego gangu. Kiedy zostaje szeryfem, nosi charakterystyczny uniform.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Po tym jak wyrzucono Jugheada z jego tymczasowego lokum, FP prosi syna, by wrócił do domu. Jughead jednak nie zamierza tego uczynić, dopóki jego ojciec nie wróci do normalnej pracy. Wkrótce pojawia się nawet oferta – Fred Andrews chce zatrudnić FP. Bohater ostatecznie decyduje się pracować na budowie, dzięki czemu Jughead wraca do domu. W tym samym czasie jednak FP rozpoczyna tajemnicze biznesy z Hermione Lodge, jako lider Węży, prosi ją jednak, by nie zdradzała Fredowi, że należy do gangu.


Wkrótce Betty i Jughead pojawiają się w przyczepie FP, by wypytać go o Jasona – dowiedzieli się, że ktoś dał mu narkotyki, które miał przemycić, bo potrzebował gotówki na ucieczkę. Jughead pyta swego ojca, czy miał coś wspólnego ze śmiercią Jasona, lecz ten zaprzecza.


Jughead i FP zostają zaproszeni na kolację do domu Cooperów, by wspólnie wybrać się na bal w Riverdale High. Podczas posiłku Alice zaczyna zadawać FP niewygodne pytania. W trakcie balu bohaterowie dowiadują się, że szeryf Keller dostał anonimową informację o tym, że FP jest zamieszany w morderstwo Jasona Blossoma i przyjechał go aresztować. Veronica i Archie wiedzą jednak, że FP jest wrabiany, powiadamiają o tym Betty i Jugheada. 


Podczas przesłuchania FP przyznaje się do porwania i zamordowania Jasona. Później dowiadujemy się jednak, że zrobił to ktoś inny. Wkrótce odnajduje się pendrive z nagraniem, na którym widać prawdziwego zabójcę Jasona – Clifforda Blossoma. FP jednak wciąż ma postawione zarzuty związane z pozbyciem się ciała i dowodów zbrodni, a także z podpaleniem.


Sezon 2


Adwokat FP załatwił mu ugodę, jednak bohater nie chce się na nią zgodzić ze względu na konieczność podania nazwisk członków gangu, którzy handlują narkotykami. Ze względu na odrzucenie oferty może mu grozić do czterdziestu lat więzienia zamiast dwudziestu. Na szczęście Betty prosi Cheryl o wstawienie się za FP. Dziewczyna pojawia się na rozprawie i mówi, że wraz z matką wybaczają FP zaangażowanie w śmierć Jasona. Gdy zauważa, że niewiele to zmienia w sprawie, oświadcza, że słyszała, jak Clifford groził FP, że skrzywdzi Jugheada, jeśli ten nie pomoże mu w ukryciu zbrodni. To ostatecznie zaważa na sprawie i FP w konsekwencji spędza w więzieniu dużo krótszy czas.


Po wyjściu na wolność FP decyduje o odejściu z Węży i zatrudnia się w Pop’s Chock’lit Shoppe. Z tej okazji Jughead i Betty chcą zorganizować dla niego pożegnalne przyjęcie w barze Węży White Wyrm. W trakcie swej przemowy FP wyznaje, że nie zamierza przejść na emeryturę, tak jak by tego chcieli mieszkańcy Northside. W rozmowie z synem mówi, że wie o umowie z Penny Peabody, związanej z przemytem narkotyków, w którą Jughead się wplątał i zamierza ją zrealizować za syna. Jughead ma jednak wyrzuty sumienia, że z jego powodu ojciec zajmuje się nielegalną działalnością. Postanawia załatwić problem z Penny poprzez wygnanie jej z Riverdale.


Miasto coraz bardziej interesuje się problemami Southside – zostaje zamknięta szkoła, ze względu na produkcję narkotyków, a burmistrz McCoy chce zabrać teren, na którym mieszka wiele rodzin Węży. FP, Jugheadowi i Betty udaje się jednak załagodzić tę sytuację, a mieszkańcy mogą pozostać w swych przyczepach.


Kiedy w domu Cooperów dochodzi do morderstwa, Betty zmuszona jest prosić o pomoc Jugheada, który powiadamia o tym swojego ojca. Razem zamierzają zlikwidować ciało zabitego mężczyzny, by zbrodnia nie została wykryta tak jak w przypadku Jasona Blossoma.


Po morderstwie Midge Klump, do którego doszło w trakcie premiery szkolnego musicalu, FP pomaga Fangsowi Fogarty’emu, który jest oskarżony o morderstwo.


Sezon 3


Kiedy zbliża się proces Archiego Andrewsa, FP tatuuje mu na ramieniu symbol Węży, aby mógł dołączyć do nich w zakładzie poprawczym. Po nieprzychylnym wyroku FP razem z Fredem myślą nad uratowaniem Archiego. FP zaczyna ponownie spotykać się z Alice Cooper. Bohaterowie romansowali ze sobą już w liceum, teraz, po rozstaniu Alice z Halem, mogą do siebie wrócić.


Gdy prawda wokół Midnight Club wychodzi na jaw, FP wraz z innymi zaangażowanymi w Gryfony i Gargulce jest przesłuchiwany przez Betty. Nikt jednak nie chce pomóc dziewczynie.


Po ucieczce Jugheada i Archiego Gladys Jones kontaktuje się z FP, prosząc, by przyjechał po nich do Toledo. FP spotyka się z dawno niewidzianą rodziną – Gladys i Jellybean.


Wkrótce FP zostaje poproszony przez Hermione o przejęcie roli szeryfa Riverdale. FP stara się wyjaśnić sprawę dziwnej śmierci poprzedniego szeryfa – Minetty. Rosną podejrzenia, że on sam ma zostać wrobiony w jakąś zbrodnię z ręki Lodge’ów. Gryfony i Gargulce przynoszą coraz więcej ofiar, FP stara się rozwiązać także tę zagadkę. Tymczasem do Riverdale przybyła Gladys Jones razem z córką Jellybean. Wykorzystując pozycję FP, ukrywa przed nim swój prawdziwy cel przybycia – zamierza przejąć narkotykowe imperium Hirama Lodge’a. Gladys robi niespodziankę rodzinie i pokazuje im nowy dom, który kupiła. Okazuje się, że jest to dom Cooperów, co rodzi dyskomfort wśród FP i Jugheada. 


Wkrótce znika Jellybean, a rodzina Jonesów zmuszona jest zagrać w Gryfony i Gargulce, by ją uratować. Po nocy pełnej strachu Gladys decyduje, że dla dobra Jellybean zostawi ją z ojcem w Riverdale, a sama wyjedzie.


Sezon 4


FP razem z większością miasteczka uczestniczy w pogrzebie Freda Andrewsa. Wkrótce Jughead zostaje zaproszony do Stonewall Prep – prywatnego liceum, kształcącego pisarzy. Chłopak jest dość sceptyczny co do zmiany szkoły, jednak ojciec bardzo go namawia. W dniu wyjazdu Jugheada FP opowiada mu o jego dziadku, który również przez kilka miesięcy uczęszczał do tej szkoły.


Mieszkańcy Riverdale zaczynają dostawać tajemnicze kasety wideo z wielogodzinnymi nagraniami przedstawiającymi ich domy. FP jako szeryf musi zająć się tą sprawą, towarzyszy mu Charles – syn FP i Alice, który został oddany przez nią do adopcji w przeszłości, a po latach odnalazł rodzinę.


Po pewnym czasie Jughead zaczyna być nękany w szkole i chce wrócić do Riverdale High. Zaczyna również interesować się serią książek Baxter Brothers, której jeden egzemplarz otrzymywał co roku w dzieciństwie. Okazuje się, że jedną z nich mógł napisać jego dziadek, a Jughead sam ma teraz okazję dopisać kolejny tom.


FP zaczyna być coraz bardziej poirytowany współpracą z rodziną Lodge’ów. Gdy zwierza się Alice, ta sugeruje mu, by zrezygnował ze stanowiska szeryfa. Wkrótce FP wplątuje się w konflikt z rodziną Dogerów, w wyniku czego zostaje postrzelony i trafia do szpitala. Na szczęście, dzięki pomocy Archiego, nie stało się nic poważnego.


Dochodzi do zaginięcia Jugheada, a ostatnimi osobami, które go widziały, są jego najlepsi przyjaciele – Betty, Archie i Veronica. FP jako szeryf w miasteczku prowadzi tę sprawę, mimo powiązania z zaginionym. Wkrótce znajdują ciało, a FP i Betty potwierdzają, że należy do Jugheada. Alice tworzy reportaż dla telewizji dotyczący zaginięcia, a po Riverdale rozchodzi się plotka, że cała sprawa jest udawana. Wkrótce prawda wychodzi na jaw – uczniowie Stonewall Prep chcieli wrobić Betty w zabójstwo Jugheada, w rzeczywistości sami planowali go zabić i upozorować, że winna jest Betty. Nie udało im się jednak, a Jughead jedynie stracił przytomność. Jego przyjaciele postanowili wykorzystać sytuację. FP dość szybko musiał zostać wtajemniczony w ten plan i pomóc zachować pozory, że trwa śledztwo, a Jughead ma urządzony pogrzeb.


 

Pełna biografia »

FP Jones - powiązania postaci

FP Jones
Fot: lev radin / Shutterstock.com
Aktor: Skeet Ulrich
Synowie: Charles Smith
Jughead Jones
Córki: Jellybean Jones

FP Jones - Opinie

1 + 1 =

Riverdale - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne