Fot: CarlaVanWagoner / Shutterstock.com

Betty Cooper

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Betty jest córką Alice i Hala Cooper, a także młodszą siostrą Polly. Jest ambitna i inteligentna, zajmuje się redakcją szkolnej gazetki Blue and Gold w liceum Riverdale High, do którego uczęszcza. Betty zawsze dąży do odkrycia prawdy za wszelką cenę, nawet jeśli ma ona zranić jej bliskich czy ją samą. Nieporadność policji sprawia, że Betty sama zaczyna rozwiązywać tajemnice Riverdale, co doprowadza ją do współpracy z FBI. Betty od dzieciństwa przyjaźni się z Archiem i Kevinem, a kiedy w Riverdale pojawia się Veronica Lodge, również staje się jej przyjaciółką. Betty zakochuje się w Jugheadzie i zaczyna z nim spotykać, pomimo uprzedzeń swojej matki.
W rolę Betty wciela się Lili Reinhart.


WYGLĄD


Betty ma duże niebieskie oczy i blond włosy, które zwykle spina w kucyk.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Betty zbiera w sobie odwagę, by wyznać miłość Archiemu Andrewsowi, w którym podkochuje się od dłuższego czasu. Tymczasem do Riverdale przyjeżdża Veronica Lodge, która od razu robi na Archiem wrażenie, ku nieszczęściu Betty. Bohaterki jednak szybko stają się przyjaciółkami, a Betty w końcu rozmawia z Archiem o swych uczuciach. Kiedy jej uczucia nie zostają odwzajemnione, przeżywa ciężki okres. W międzyczasie matka Betty – Alice – prowadzi nieustanną inwigilację jej życia i zabrania jej spotykać się z przyjaciółmi. 


Wkrótce Betty wraz z Jugheadem Jonesem rozpoczyna śledztwo nad tajemniczą śmiercią Jasona Blossoma. Podczas wspólnej pracy coraz bardziej się do siebie zbliżają. Jughead pomaga Betty zdobyć informacje o jej siostrze Polly, która zniknęła chwilę przed zamieszaniem wokół Jasona. Betty odkrywa, że jej rodzice wysłali Polly do Sióstr Cichego Miłosierdzia, by ukryć jej ciążę. Po przybyciu do ośrodka okazuje się, że Polly nawet nie wie o śmierci Jasona. Dopiero siostra wyjawia jej prawdę, co powoduje jej szok. Polly decyduje o ucieczce z ośrodka i dopiero Betty udaje się ją znaleźć. Pomaga jej ukryć się u Veroniki i Hermione Lodge. Betty decyduje o przygotowaniu przyjęcia dla Polly, by załagodzić jej konflikt z Alice. Bohaterki godzą się ze sobą, jednak Polly nie wraca do domu, a zatrzymuje się u Blossomów.


Związek Betty i Jugheada rozwija się, a zbliżają się jego urodziny. Betty organizuje dla niego skromne przyjęcie, zaprasza kilku znajomych i ojca Jugheada – FP Jonesa. Spotkanie jednak szybko przeradza się w wielką imprezę za sprawą Cheryl, co budzi złość Jugheada i powoduje kłótnię między nim a Betty.


Wkrótce ojciec Jugheada zostaje aresztowany za związek z morderstwem Jasona, a Jughead przeżywa trudne chwile. Betty pomaga mu udowodnić niewinność ojca. Bohaterom udaje się zdobyć pendrive z nagraniem, na którym widać prawdziwego zabójcę Jasona, co staje się ratunkiem dla FP. 


Sezon 2


Po tym, jak Fred Andrews zostaje postrzelony podczas spotkania z Archiem w barze Pop’s, Betty pojawia się w szpitalu. Razem z przyjaciółmi wspiera Archiego i pomaga mu zapanować nad sytuacją. Wszyscy oczekują, aż Fred obudzi się po operacji. 


Fred wraca do zdrowia, jednak bar, w którym doszło do zbrodni, ma poważne wizerunkowe tarapaty. Betty i Jughead postanawiają temu zaradzić i przywrócić klientów do ulubionego baru.


Zabójca z Riverdale dopiero się rozkręca – wkrótce dochodzi do morderstwa pani Grundy oraz ataku na Moose’a i Midge. Niedługo po tym do Betty dzwoni sam napastnik i wplątuje ją w niebezpieczną grę. Betty zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie morderstw, kiedy Czarna Maska zaczyna być nią zainteresowany. Betty zaczyna otrzymywać od niego tajemnicze wskazówki, a wkrótce dostaje także anonimowy list z zaszyfrowaną wiadomością. Razem z Jugheadem próbują złamać kod mordercy, jednak nie jest to łatwe. Zabójca każe jej także po kolei odcinać się od przyjaciół. Betty jest mu posłuszna, chcąc powstrzymać go od kolejnych morderstw, jednak jest to dla niej bardzo trudne. Kiedy Betty pyta go, kim jest, Czarna Maska zaprasza ją do domku w Fox Forest. Zlękniona Betty pojawia się tam, myśląc, że go spotka. Tymczasem Czarna Maska chciał jedynie pokazać Betty, że tak naprawdę jest taka sama jak on. Niedługo potem zmusza ją do podania nazwiska osoby, która ma stać się jego następną ofiarą. Betty podaje nazwisko Nicka St. Claira, który skrzywdził Cheryl, lecz szybko zaczyna mieć ogromne poczucie winy z tego powodu. Niedługo po tym Czarna Maska każe jej odkryć tożsamość tzw. Sugarmana, który produkuje narkotyki w Riverdale. Betty udaje się dowiedzieć, kto ukrywa się pod pseudonimem, lecz nie wydaje go Czarnej Masce, a powiadamia szeryfa. Kiedy morderca dzwoni do niej ponownie, Betty odmawia posłuszeństwa.


Po wyjściu FP Jonesa na wolność organizowana jest impreza w barze Węży White Whyrm. By zbliżyć się do Jugheada, Betty postanawia dołączyć do jego gangu, a żeby zostać do niego przyjętą, musi zatańczyć na scenie baru. Podczas jej występu wszyscy są zszokowani, lecz Betty się tym nie przejmuje. Wywołuje to jednak odwrotny efekt od zamierzonego – kłótnię z Jugheadem.


Betty postanawia znaleźć Czarną Maskę, a by tego dokonać, powraca do starej sprawy zamordowanej rodziny w Riverdale – Conwayów. Okazuje się, że Joseph Conway jest kolejną ofiarą Czarnej Maski – Archie i Betty próbują go uratować, jednak ostatecznie pan Conway ginie zastrzelony przez szeryfa. Okazuje się, że to on był Czarną Maską.


Wkrótce do domu Cooperów wprowadza się Chick – pierwszy syn Alice, którego oddała do adopcji. Betty udaje się go odnaleźć i ostatecznie Alice zaprasza go do swego domu. Chick jednak wzbudza podejrzenia Betty ze względu na swoją przeszłość. Kiedy w domu Cooperów dochodzi do zabójstwa – w obronie Alice Chick zabił swego znajomego, Betty razem z matką sprzątają miejsce zbrodni i pozbywają się ciała. Po tej zbrodni Chick zaczyna zachowywać się coraz dziwniej, jednak staje się bliższy Alice. Hal wyprowadza się z domu, a Polly ucieka w strachu przed mordercą. Chick zdaje się niszczyć ich rodzinę. Kiedy Betty robi badania DNA Chicka, prawda wychodzi na jaw – jedynie podaje się on za Charlesa – syna Alice, a w rzeczywistości postanowił wykorzystać Cooperów. W złości Betty wydaje go Czarnej Masce, który ponownie zaczął mordować.


Niedługo po tym Hal zaprasza Betty i Alice na obejrzenie filmu. Wieczór jednak zmienia się w jego wyznanie winy i tłumaczenie, dlaczego dopuścił się zbrodni. Hal zmusza Betty do wyznania, że to on jest Czarną Maską i cały czas wszystkimi manipulował. Betty i Alice udaje się pozbawić go przytomności i wezwać policję.


Sezon 3


Podczas przygotowań do procesu Archiego Betty ciężko pracowała razem z jego matką Mary i Sierrą McCoy, by udowodnić niewinność chłopaka. Archie jednak przyznaje się do winy, chcąc zakończyć proces, ku rozpaczy wszystkich bliskich mu osób. Przyjaciele starają się dotrzymać mu towarzystwa w ostatnich chwilach wolności.


Wkrótce w Riverdale zaczyna dochodzić do śmierci nastolatków grających w grę Gryfony i Gargulce. Betty i Jughead postanawiają zająć się tą sprawą. Do miasteczka przybywa także sekta – farma, do której należy Polly i wkrótce również Alice. Bohaterki wydają się całkowicie pochłonięte działalnością kultu i próbują zachęcić Betty, by do nich dołączyła. Betty jednak od początku ma złe przeczucia co do Farmy i nie chce mieć z nią nic wspólnego.


Veronica dowiaduje się o skandalicznej działalności naczelnika więzienia, w którym jest Archie, więc jego przyjaciele decydują o umożliwieniu mu ucieczki. Po udanej akcji ratunkowej Archie ukrywa się w bunkrze Diltona, w którym do tej pory nastolatkowie grali w Gryfony i Gargulce.


Betty dowiaduje się od swojej matki o Klubie Midnight – należeli do niego rodzice jej przyjaciół i wiele lat temu pierwszy raz zagrali w Gryfony i Gargulce. W trakcie rozgrywki doszło do zabójstwa dyrektora szkoły, jednak nigdy nie znaleziono sprawcy. Betty postanawia powiadomić przyjaciół o przeszłości ich rodziców, myśląc, że ta sama osoba odpowiedzialna jest za aktualne zbrodnie. Kiedy ten plan zawodzi, sama konfrontuje się z rodzicami swych kolegów, jednak nikt nie chce dociekać przeszłości.


Niedługo po tych wydarzeniach w domu Cooperów dochodzi do tajemniczego zdarzenia, po którym Alice chce przenieść się na stałe na Farmę. Jako że Betty się buntuje, trafia do Ośrodka Sióstr Cichego Miłosierdzia. Szybko się okazuje, że aktualnie jest to miejsce przesiąknięte grą w Gryfony i Gargulce, którą zakonnice wykorzystują do kontroli nad dziećmi. Betty odkrywa, że siostry testują na dzieciach nowy narkotyk, który pojawił się w Riverdale i postanawia wszystkich uratować. Po wyjściu z zakładu Betty wznawia śledztwo, dalej próbuje uratować Alice przed sektą i kontaktuje się z ojcem, który siedzi w więzieniu, by pomógł jej odkryć sprawcę zbrodni. 


Farmie nie zajęło zbyt dużo czasu, by przekabacić przyjaciół Betty i zachęcić do dołączenia. Kiedy Betty wysyła tam szpiegów – najpierw Cheryl, potem Toni, bohaterki z własnej woli dołączają do sekty. Podobnie dzieje się z Kevinem i Fangsem. Kiedy Betty jest zmuszona zostać na noc w Farmie, zamierza wykorzystać ten czas na odkrycie jej sekretu. Gdy dowiaduje się, że w rzeczywistości Edgar handluje organami pozyskanymi od swych wyznawców, nikt jej nie wierzy. Ostatecznie udaje się jej przekonać Cheryl i Toni, jednak zostaje złapana przez Evelyn.


W ostatniej chwili Penelope Blossom zabiera Betty z Farmy. Jughead, Archie i Veronica zostali również zaproszeni na kolację w domu Blossomów. Kiedy Betty się pojawia, okazuje się, że Penelope ma dla nich ostatnie zadanie – to ona stała za grą, która wywołała zamieszanie w miasteczku. Z pomocą Hala Coopera i Chicka, któremu ten darował życie, chciała zemścić się na miasteczku. Bohaterzy muszą przejść jej ostatnie wyzwanie, aby ujść z życiem. 


Sezon 4


Betty wspiera Archiego, kiedy dowiaduje się o wypadku jego ojca. Bierze udział w pogrzebie i spotkaniu na cześć Freda. Archie jest zdruzgotany i potrzebuje przyjaciół bardziej niż kiedykolwiek. Betty, Veronica i Jughead spędzają z nim tyle czasu, ile mogą. Po upływie kilku miesięcy Betty powraca do tropienia Farmy, która uciekła wraz z jej matką i siostrą. We współpracy z bratem Charlesem poszukuje śladów jej obecności. Wkrótce Jughead dostaje zaproszenie do Stonewall Prep – szkoły kształcącej pisarzy. Betty zachęca go, by skorzystał z okazji, jednak Jug się waha. Po wizycie w budynku szkoły zmienia jednak zdanie. Betty szybko poznaje jego nowych towarzyszy – Breta i Donnę.


Jako że jedynym łącznikiem z Farmą jest Kevin, nadal utrzymujący kontakt z Fangsem, Betty jest zmuszona wykorzystać przyjaciela, by nawiązać kontakt z członkami sekty. Po rozmowie z Kevinem stwierdza, że może mu ufać i postanawia podać sekcie fałszywą informację. Wszystko idzie zgodnie z planem – bohaterzy dowiadują się, gdzie jest siedziba sekty. Betty nie chce czekać na działania FBI i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Pojawia się wśród wyznawców Edgara i ewakuuje ich na własną rękę. Udaje jej się znaleźć także Alice, która pomaga jej dorwać Edgara.


Wkrótce na progu domów mieszkańców Riverdale pojawiają się tajemnicze kasety VHS z wielogodzinnymi nagraniami ich domów. Jedna z nich pojawia się także u Jonesów i Cooperów, a rodzina ze strachem w oczach obserwuje, co zostało nagrane. Sprawą zaczyna zajmować się szeryf Jones, ale także FBI.


W trakcie szkolenia dla adeptów FBI Betty zaczyna podejrzewać, że ma gen seryjnego mordercy. Po badaniach dowiaduje się, że to prawda. Po tym zdarzeniu zaczyna sobie przypominać swoje zachowania z młodości, które mogły być wczesnym etapem rozwoju mordercy. W strachu okłamuje Kevina, który uczęszcza z nią na trening. Wyznaje prawdę Charlesowi, twierdząc, że nie powinna zajmować się mordercami, gdyż sama jest jedną z nich. Charles wyznaje jej, że on również posiada ten gen i to jest powodem, dla którego wstąpił do FBI. Po poznaniu tej tajemnicy Betty zaczyna być bardziej podejrzliwa wobec swego brata. Niedługo po tym dowiaduje się, że została poddana hipnozie, w wyniku której traci przytomność po usłyszeniu zakodowanych słów. Udaje się do Evelyn, żeby dowiedzieć się, czy to prawda.


Po tajemniczym samobójstwie jednego z nauczycieli Jugheada – pana Chippinga, Betty wraz z chłopakiem zaczynają węszyć w szkole. Nie potrafią uwierzyć w to, że jego śmierć nie była wywołana groźbami. Dzień przed tragicznym zdarzeniem Jughead powiadomił nauczyciela o możliwym plagiacie, do jakiego doszło przed laty. Pan Chipping bardzo się tym przejął i chciał zbadać sprawę. W trakcie ich śledztwa wychodzą na jaw różne tajemnice szkoły – domniemany romans Donny z panem Chippingiem, ekskluzywne bractwo Pióra i czaszki, do którego należą wybrani, tajna skrytka z nagraniami, którymi Bret szantażuje uczniów. Do śledztwa dołącza także Alice, pomagając Betty odkryć prawdę.


Wkrótce Betty, Jughead, Archie i Veronica zostają zaproszeni na imprezę w Stonewall. Przyjaciele są dość podejrzliwi, jednak postanawiają pojawić się na przyjęciu. Betty, szukając Jugheada, rusza do lasu, gdzie spotyka Donnę. Wdają się w dziwną rozmowę, z której wynika, że Donna wie, jak Betty reaguje na tajemnicze słowa. Sugeruje jej, że istnieje takie, które sprawi, że będzie mordercą. Betty traci przytomność, a po jej odzyskaniu budzi się nad ciałem Jugheada. W tym stanie znajdują ją Archie i Veronica i postanawiają jej pomóc. Przyjaciele postanawiają zawrzeć pakt i zachować wydarzenie w tajemnicy. Wracają do swych domów, jakby nic się nie stało. W ciągu następnych dni całe miasteczko dowie się o zaginięciu Jugheada. Wszyscy zaczną mieć swoje własne teorie. Alice i FP postanawiają porozmawiać z Betty o całej sprawie, a jej niewiedza wydaje się ich nie przekonywać. Wkrótce Betty wdaje się w dziwną grę z Donną, próbując rozwikłać, co tak naprawdę się stało. FP rozpoczyna oficjalne śledztwo w sprawie zaginięcia, a Alice tworzy reportaż dla telewizji. W trakcie poszukiwań zostaje znalezione ciało, które Betty i FP identyfikują. Niedługo odbywa się pogrzeb. Bret i Donna podważają fakt, że Jughead rzeczywiście nie żyje, nie wiedzą jednak, że za tą tajemnicą kryje się ogromny podstęp. W rzeczywistości Donna chciała wrobić Betty w zabójstwo Jugheada, który został porwany przez uczniów, stracił jedynie przytomność, a gdy znaleźli go przyjaciele, postanowili wykorzystać to przeciwko uczniom Stonewall. Betty dość szybko musiała powiadomić szeryfa i Alice o całej sytuacji, a Jughead bezpiecznie ukrywał się w bunkrze. Bohaterzy postanawiają skonfrontować się z uczniami Stonewall Prep.

Pełna biografia »

Betty Cooper - powiązania postaci

Betty Cooper
Fot: Eugene Powers / Shutterstock.com
Aktor: Lili Reinhart
Ojciec: Hal Cooper
Matka: Alice Cooper
Bracia: Charles Smith (przyrodni)
Siostry: Polly Cooper

Betty Cooper - Opinie

8 + 7 =

Riverdale - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne