Fot: Shutterstock

Peaky Blinders - fabuła

Thomas Shelby jako przywódca gangu Peaky Blinders jest najbardziej rozpoznawalną osobą w Birmingham. Wraz ze swoimi braćmi budzi jednocześnie fascynację kobiet i popłoch wśród innych mężczyzn. Od powrotu z pierwszej wojny światowej Tommy niestrudzenie poszerza swoje wpływy w świecie biznesu i polityki. Droga na szczyt wymaga od niego wielu poświęceń osobistych i zawodowych. Z każdym rokiem jego grono sojuszników pomniejsza się, przeciwnicy stają się coraz groźniejsi, a whisky coraz mocniejsza.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Peaky Blinders obsada

Peaky Blinders - obsada

Aberama Gold - Peaky Blinders
Aberama Gold
Aidan Gillen
Ada Shelby Thorne - Peaky Blinders
Ada Shelby Thorne
Sophie Rundle
Alfie Solomons - Peaky Blinders
Alfie Solomons
Tom Hardy
Arthur Shelby - Peaky Blinders
Arthur Shelby
Paul Anderson
Pełna obsada »
Peaky Blinders
Kategoria: Seriale
Gatunek: Kryminał, Dramat, Historyczny
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Steven Knight
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2013

Peaky Blinders - ciekawostki

 1. Peaky Blinders - czy będzie kolejny sezon?


  Od lutego 2022 roku widzowie w Wielkiej Brytanii mogli oglądać 6. sezon serialu na BBC, na Netflixie pojawił się on 10 czerwca 2022. Twórcy zapowiedzieli, że jest to pożegnanie z serią. 

 2.  Poza serialem w planach jest jeszcze film kinowy. Zdjęcia do niego mają się rozpocząć w 2023 roku. Powstała również gra oparta na serialu, Peaky Blinders: Mastermind.

 3. Ekranowy Thomas Shelby, którego gra Cillian Murphy, to nałogowy palacz. Aktor na planie wypalił, jak skrupulatnie policzono, ponad 6 tysięcy papierosów! Zapewnia jednak, że był to wyłącznie papierosy ziołowe, bez tytoniu. Podczas scen popalania można zresztą wyłapać pewien błąd – większość papierosów Thomasa ma filtr, a te nie były praktycznie używane przed 1954 rokiem.

 4. Jakby było mało papierosów, policzono, że bohater grany przez Cilliana Murphy'ego w trakcie pierwszych 5 sezonów aż 213 razy sięga po whisky.

 5. Wiele scen z Birmingham rozgrywa się na kanałach. Mało kto wie, ale w mieście tym jest ich więcej niż w... Wenecji! Weneckie mają długość 26 mil, te birminghamskie ponad 35.

 6. Za największego fana „Peaky Blinders” uchodził David Bowie. Artysta zdążył jeszcze na tydzień przed śmiercią udostępnić twórcom swój album „Blackstar”, byli pierwszymi, którzy mieli okazję go wysłuchać przed premierą.

 7. Prawdziwy gang Peaky Blinders, który najprężniej działał w latach 90. XIX wieku w Birmingham, nie mógł sobie pozwolić na noszenie żyletek ukrytych w nakryciach głowy. Żyletka była zbyt luksusowym towarem, by gangsterzy mogli sobie na nie pozwolić... Pomysł na ukrycie ostrzy wzięto z powieści Johna Douglasa „A Walk Down Summer Lane”.

 8. Piosenka „Red Right Hand”, która jest wiodącym motywem muzycznym serialu, została napisana i nagrana przez Nicka Cave'a And The Bad Seeds. To niejedyny jej ekranowy „występ”, można jej posłuchać chociażby w „Z Archiwum X”, „Głupim i głupszym” czy w pierwszej wersji „Hellboya”.

 9. W pierwszym sezonie gang Peaky Blinders pokonuje gang Billy'ego Kimbera, The Birmingham Boys. W rzeczywistości było odwrotnie, The Birmingham Boys całkowicie opanowali miasto.

 10. Cillian Murphy nie pochodzi z Birmingham, ba, nie jest nawet Anglikiem – to Irlandczyk z Cork. Swój akcent wzorował więc na... sposobie mówienia piłkarskich kibiców z Birmingham. Nagrywał ich śpiewy i rozmowy w pubach, a potem odtwarzał je w domu i uczył się odpowiedniej wymowy.

Artykuły

Peaky Blinders - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Peaky Blinders - Opinie

8 + 3 =

Peaky Blinders - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne