Wielka woda - fabuła

Akcja serialu rozgrywa się we Wrocławiu w roku 1997, kiedy miasto nawiedziła potężna fala powodziowa.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Wielka woda obsada

Wielka woda - obsada

Andrzej Rębacz - Wielka woda
Andrzej Rębacz
Ireneusz Czop
Jakub Marczak - Wielka woda
Jakub Marczak
Tomasz Schuchardt
Jaśmina Tremer - Wielka woda
Jaśmina Tremer
Agnieszka Żulewska
Klara Marczak - Wielka woda
Klara Marczak
Blanka Kot
Pełna obsada »
Wielka woda
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 45 min.
Reżyseria: Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk
Scenariusz: Kasper Bajon, Kinga Krzemińska
Produkcja: Polska
Premiera: 5 października 2022

Wielka woda - ciekawostki

 1. Postać dziennikarki Ewy, granej przez Martę Nieradkiewicz, inspirowana jest Magdą Mołek, wtedy młodziutką, zaczynającą swą karierę (Mołek wspomina, że prowadząc wydanie specjalne wiadomości, przez trzy dni nie opuszczała wrocławskiego studia, śpiąc na kartonach).

 2.  Tomasz Kot wciela się z kolei w rolę prezydenta miasta, postać inspirowaną ówczesnym prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim. Aktor wspomina, że fizycznie był na niego charakteryzowany, nosił też taką samą, rzucającą się w oczy żółtą kurtkę, ale nie starał się wiernie oddać sposobu mówienia czy zachowań Zdrojewskiego, to jego osobista interpretacja tej postaci.

 3.  W serialu na ekranie debiutuje córka Tomasza Kota, Blanka. Zagrała Klarę, córkę Jakuba. Ojciec wspomina, że oglądanie jej przy pracy było dla niego dużym wyzwaniem (nie mieli żadnej wspólnej sceny), zwłaszcza sekwencji, w których walczy z żywiołem.

 4.  Tomasz Kot pochodzi z Dolnego Śląska, z Legnicy, ale o powodzi dowiedział się dopiero kilka dni po fakcie – był po prostu pod żaglami na Mazurach, pływał po dzikich zakątkach, a telefonów komórkowych nie było... Po powrocie przez trzy dni brał udział w kopaniu piasku na umocnienia przeciwpowodziowe w Legnicy.

 5.  Zdjęcia do serialu kręcono we Wrocławiu (na ekranie zobaczymy między innymi Most Młyński, Oławski, Zwierzyniecki, kampus UW przy wydziale chemii, Plac Uniwersytecki, ulicę Więckowskiego), Nysie, Osinie Wielkiej, Srebrnej Górze, Byczeniu i Legnicy.

 6.  Część zdjęć została nakręcona we wrocławskim CeTA, czyli Centrum Technologii Audiowizualnych. W tamtejszym basenie powstała scena z finałowego odcinka, gdzie widzimy Jaśminę i Klarę idące ulicą po pas w wodzie.

 7.  Premiera serialu miała miejsce 5 października na Netflixie, ale mieszkańcy Wrocławia mieli szansę na pokaz przedpremierowy, który odbył się w miejscowym Narodowym Forum Muzyki.

 8.  Szacuje się, że mieszkańcy Wrocławia podczas walki z powodzią napełnili... około pół miliona worków z piaskiem.

 9.  Drugi odcinek serialu dedykowany jest pamięci Jerzego Treli, który zmarł 15 maja 2022 roku; w „Wielkiej wodzie” wcielił się w rolę Szymona Rębacza, ojca Andrzeja.

 10.  Wspomniany wyżej Andrzej mieszka w Kętach, których mieszkańcy nie zgodzili się na zniszczenie wałów przeciwpowodziowych. To fikcyjna miejscowość, w rzeczywistości do „buntu” doszło w dwóch innych miejscowościach: Łanach i Jeszkowicach.

 11.  W serialu wykorzystano archiwalne nagranie z helikoptera z lipca 1997 roku, na którym widać dokładnie ogrom zniszczeń.

 12.  Jednymi z efektowniejszych scen są te z wrocławskiego zoo, z którego ucieka między innymi krokodyl. To wydarzenie wymyślone całkowicie na potrzeby serialu, tak naprawdę ogród zoologiczny nie został w ogóle zalany, choć część zwierząt ewakuowano ze względu na podtopienia – z powodu deszczu – wybiegów.

Wielka woda - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Wielka woda - Opinie

10 + 8 =

Wielka woda - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne