The Good Doctor - fabuła

Serial dramatyczny o tematyce medycznej. Zadebiutował w 2017 roku i od tego czasu regularnie co rok ukazuje się kolejna seria. Głównym bohaterem jest Shaun Murphy – młody chirurg, który cierpi zarówno na autyzm, jak i zespół sawanta (mówiąc wprost: jest wybitnie, wręcz genialnie uzdolniony i ma niebywałą pamięć). Shaun do tej pory żył i prowadził praktykę na spokojnej prowincji w Wyoming, teraz jednak przenosi się do prestiżowego St. Bonaventure Hospital w San Jose w Kalifornii. Jego odmienność budzi rzecz jasna sceptycyzm kolegów po fachu, którzy kwestionują jego kwalifikacje. Na dodatek jego zaburzenia bardzo skutecznie uniemożliwiają nawiązanie z kimś bliższych kontaktów... W zasadzie jego jedynym przyjacielem i mentorem jest znający go od lat dr Aaron Glassman, który jednak zaczyna zdecydowanie przesadzać z opieką nad Shaunem. Młody chirurg postanawia udowodnić wszystkim, że zasługuje na swe stanowisko, całym sercem angażuje się w pracę i wybiera najtrudniejsze przypadki.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - The Good Doctor obsada

The Good Doctor - obsada

Aaron Glassman - The Good Doctor
Aaron Glassman
Richard Schiff
Alex Park - The Good Doctor
Alex Park
Will Yun Lee
Allegra Aoki - The Good Doctor
Allegra Aoki
Tamlyn Tomita
Asher Wolke - The Good Doctor
Asher Wolke
Noah Galvin
Audrey Lim - The Good Doctor
Audrey Lim
Christina Chang
Carly Lever - The Good Doctor
Carly Lever
Jasika Nicole
Pełna obsada »
The Good Doctor
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 43 min.
Scenariusz: David Shore i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2017

The Good Doctor - ciekawostki

 1. Serial powstał na podstawie południowokoreańskiej produkcji pod tytułem „Good Doctor” („Goot-Dak-Teo”) z 2013 roku. Oryginał liczył 20 odcinków, a jego głównym bohaterem był cierpiący na identyczne co Shaun Murphy schorzenia doktor Park Shi-on.

 2. Nie każdy zwrócił pewnie uwagę, że główny bohater amerykańskiej i koreańskiej wersji ma w sumie tak samo brzmiące w wymowie imię: Shi-on i Shaun (w języku koreańskim najpierw pisze się nazwisko, a więc Park).

 3.  Freddie Highmore, ekranowy Shaun, początkowo nie był brany pod uwagę w castingach – producenci chcieli do tej roli kogoś starszego.

 4.  Wspomniany Highmore jest jedynym aktorem, który pojawia się w każdym z odcinków serialu. Napisał także scenariusz do pierwszego odcinka drugiej serii, wyreżyserował jeden z nich i został współproducentem.

 5.  Tatuaż dr Melendeza, granego przez Nicholasa Gonzaleza, to fałszywka. Jelenia na lewą stronę jego piersi nanoszono przed rozpoczęciem zdjęć. Tatuaż z tym zwierzęciem oznacza generalnie duchowe odrodzenie, w zamiarze scenarzystów miał ożywić i nadać wielowymiarowości bohaterowi.

 6.  Cała trójka aktorów grających role chirurgów-rezydentów w szpitalu w San Jose urodziła się w Londynie. Highmore i Antonia Thomas (Claire Browne) na potrzeby roli nauczyli się jednak mówić z amerykańskim akcentem, zaś Chuku Modu (Jared Kalu) pozostał przy brytyjskim.

 7.  W obsadzie znajdziemy kilkoro aktorów, którzy mają na koncie występy w innym serialu o podobnej tematyce, czyli w „Dr House”. Przykładem Lisa Edelstein, Robert Sean Leonard, Beau Garrett czy Ever Carradine.

 8.  Większość zdjęć do serialu kręcona była w okolicach Vancouver w Kanadzie. Szpital w San Jose „zagrało” głównie tamtejsze Surrey Civic Center.

 9.  „The Good Doctor” to serial, który kochają widzowie, ale nie przepadają za nim krytycy. Mamy tu do czynienia z największymi rozbieżnościami, jeśli chodzi o serie o podobnej tematyce, średnio widzowie oceniają go na 8/10, zaś krytycy dają co najwyżej 6/10... Trudno powiedzieć, czym podpadł im Shaun M.


 10. The Good Doctor - kiedy 7. sezon?


  Siódmy sezon będzie miał premierę w amerykańskiej telewizji ABC 20 lutego 2024 roku. Wiadomo już także, że będzie to sezon ostatni.

Artykuły

The Good Doctor - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
od 15 zł
w abonamencie
Oglądaj

The Good Doctor - Opinie

7 + 1 =

The Good Doctor - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne