Fot: GagliardiPhotography / Shutterstock.com

Miasteczko Twin Peaks


4 głosy
Twin Peaks
Oceń film
5.00

Miasteczko Twin Peaks - fabuła

„Miasteczko Twin Peaks” to amerykański serial emitowany przez stację ABC w latach 1990-1991, stworzony przez Marka Frosta i Davida Lyncha. Akcja toczy się w małym, sennym, waszyngtońskim miasteczku, w którym dochodzi do morderstwa młodziutkiej uczennicy Laury Palmer. Na miejsce przybywa agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan), aby przeprowadzić śledztwo. Odkryje wiele różnic pomiędzy pozorami pogodnego i spokojnego życia małomiasteczkowej społeczności, a demonami, jakie się za tym kryją. Twin Peaks daleko bowiem do słodyczy wiśniowego ciasta... Jest to serial trudny zarówno do opowiedzenia (opis fabuły nie oddaje bowiem zupełnie jego charakteru), jak i sklasyfikowania, wymyka się wszelkim schematom i idealne wpisuje w autorskie podejście do sztuki Davida Lyncha. Czerpie zarówno z horroru, kryminału, melodramatu, opery mydlanej, jak również z estetyki kampu. W dodatku posiada specyficzny humor i surrealistyczne elementy. „Miasteczko Twin Peaks” już podczas pierwszej emisji zachwyciło krytyków i fanów, z czasem obrosło kultem i stało się punktem odniesienia dla wielu innych dzieł. W latach 1990-1991 powstały dwie serie, w 2017 r. ukazała się kontynuacja.


Top: GagliardiPhotography / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Miasteczko Twin Peaks obsada
Miasteczko Twin Peaks
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: David Lynch, Mark Frost
Produkcja: USA
Premiera: 1990

Miasteczko Twin Peaks - ciekawostki

  1. Plenery były kręcone głównie w miasteczkach Monroe, Snoqualmie i North Bend w stanie Waszyngton.

  2. Serial doczekał się filmowego prequelu pt. „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”.

  3. Scenarzysta Mark Frost zainspirował się morderstwem 20-letniej Hazel Drew z Sand Lake w stanie Nowy Jork, do którego doszło w 1908 r.

  4. Niemal każdy odcinek ukazuje jeden dzień z życia mieszkańców Twin Peaks.

  5. Ścieżkę dźwiękową skomponował Angelo Badalamenti przy współpracy z Davidem Lynchem.

  6. Jennifer Lynch, córka reżysera, napisała książkę pt. „Sekretny dziennik Laury Palmer”, ukazującą notatki młodej dziewczyny, której zaczyna składać wizyty tajemniczy i nieprzyjemny mężczyzna.

  7. W 1989 r. David Lynch i Mark Frost pracowali nad biografią Marylin Monroe, jednak ostatecznie nie uzyskali praw do książki, zajęli się więc drugim projektem, czyli „Twin Peaks”. Zawarli tu odniesienia do tajemniczej śmierci Monroe oraz jej odnalezionego pamiętnika, w którym grozi ujawnieniem pewnego romansu.

  8. Charakterystyczne deformacje dźwiękowe niektórych dialogów uzyskano poprzez nagranie kwestii aktorów od tyłu, następnie puszczono je ponownie od tyłu, co spowodowało, że były ułożone w pozornie poprawnej kolejności, ale brzmiały dziwnie.

  9. Niemiecka stacja RTL, która dystrybuowała „Twin Peaks”, przerwała serial po 21 z 29 odcinków z powodu zbyt niskiej oglądalności. Głównym powodem było ujawnienie odpowiedzi na pytanie „Kto zabił Laurę Palmer?” przez konkurencyjną stację Sat. 1.

Miasteczko Twin Peaks - gdzie obejrzeć

od 24,99 zł
w abonamencie
Oglądaj

Miasteczko Twin Peaks - Opinie

10 + 3 =

Miasteczko Twin Peaks - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne