Broadchurch


3 głosy
Broadchurch
Oceń film
5.00

Broadchurch - fabuła

Serial kryminalny, którego akcja rozgywa się w nadmorskim angielskim miasteczku – tytułowym Broadchurch. Rozpoczyna się, kiedy na plaży zostają znalezione zwłoki jedenastoletniego chłopca – Danny'ego Latimera. Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzą lokalna detektyw Ellie Miller oraz nowo przybyły do miasta Alec Hardy.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Broadchurch obsada

Broadchurch - obsada

Alec Hardy - Broadchurch
Alec Hardy
David Tennant
Becca Fisher - Broadchurch
Becca Fisher
Simone McAullay
Beth Latimer - Broadchurch
Beth Latimer
Jodie Whittaker
Chloe Latimer - Broadchurch
Chloe Latimer
Charlotte Beaumont
Claire Ripley - Broadchurch
Claire Ripley
Eve Myles
Danny Latimer - Broadchurch
Danny Latimer
Oskar McNamara
Pełna obsada »
Broadchurch
Kategoria: Seriale
Gatunek: Kryminał, Dramat
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Chris Chibnall
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2013

Broadchurch - ciekawostki

 1. Mimo zbieżności tematyki i niektórych wątków, „Broadchurch” nie jest amerykańską adaptacją duńskiego serialu „The Killing” (2007). Chris Chibnall rozpoczął prace nad scenariuszem „Broadchurch” w okolicach 2002 roku, na dziesięć lat przed rozpoczęciem jego produkcji. Chibnall pracował wtedy nad swoim pierwszym serialem, „Z krwi i kości”.

 2.  Wszystkie telefony komórkowe, którymi w serialu posługuje się postać Aleca Hardy’ego, są również prywatnymi telefonami wcielającymi się w jego postać Davida Tennanta.

 3.  3. sezon serialu zgromadził widownię rzędu 11 milionów widzów, stając się tym samym najchętniej oglądanym serialem kryminalnym w historii stacji ITV. 

 4.  „Broadchurch” ma dużo powiązań obsadowych z innym brytyjskim serialem – „Doctorem Who”. W obu serialach wystąpili m.in: David Tennant, Olivia Colman, Arthur Darvill, David Bradley oraz Jonathan Bailey. Ponadto producent wykonawczy „Broadchurch”, Chris Chibnall, pełni rolę głównego scenarzysty w sezonach 11-13 „Doctora…”, gdzie w głównej roli ponownie obsadził on„koleżankę z planu”, Jodie Whittaker. 

 5.  „Broadchurch” doczekało się dwóch adaptacji na zagraniczny format: amerykańskiego „Gracepoint” (2014), również stworzonego przez Chrisa Chibnalla, oraz francuskiego „Malaterra” (2015). Oba seriale nie osiągnęły jednak sukcesu komercyjnego i były emitowane wyłącznie przez jeden sezon. David Tennant powtórzył rolę Aleca Hardy’ego w „Gracepoint”, serial miał jednak zmienione zakończenie względem brytyjskiego oryginału. 

 6.  Tożsamość zabójcy Danny’ego Latimera była trzymana w tajemnicy przed całą obsadą aż do czasu wejścia na plan finałowego odcinka pierwszego sezonu. Jedynie wcielająca się w postać Beth Jodie Whittaker została wcześniej poinformowana, że jej postać na pewno nie jest zabójcą. Chris Chibnall przygotował dla całej ekipy produkcyjnej specjalną umowę o poufności, która miała zapobiec jakimkolwiek przeciekom. 

 7.  Głównymi inspiracjami Chrisa Chibnalla w pisaniu „Broadchurch” były seriale „Miasteczko Twin Peaks” oraz „Morderstwo”. 

 8.  Chris Chibnall od początku miał koncept na zrealizowanie trzysezonowej trylogii, zdecydował się jednak na przedstawienie w pierwszym sezonie zamkniętej historii bez wyraźnych niedopowiedzeń, w razie gdyby serial nie zgromadził wystarczająco dużej widowni, która zapewniłaby mu zielone światło na kontynuację. 

 9.  Chris Chibnall samodzielnie napisał wszystkie 24 odcinki serialu; wyjątkiem jest 6. odcinek pierwszego sezonu, gdzie pomogła mu w tym Louise Fox. 

 10.  Rola wielebnego Paula Coatsa została napisana z myślą o aktorze Arthurze Darvillu. Była to jednocześnie pierwsza obsadzona rola w serialu. 

 11.  „Broadchurch” wygrało 24 nagrody telewizyjne; dokładnie tyle, ile liczy odcinków. 

 12.  Do sierpnia 2021 roku serial był dostępny na platformie Netflix.

Broadchurch - gdzie obejrzeć

Przykro nam, ale nie posiadamy informacji o transmisjach online.

Broadchurch - Opinie

9 + 5 =

Broadchurch - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne