Fot: lev radin / Shutterstock.com

Orange Is the New Black


7 głosy
Orange Is the New Black
Oceń film
4.71

Orange Is the New Black - fabuła

Piper Chapman wiedzie spokojne życie u boku swojego narzeczonego Larry’ego. Nieoczekiwanie na jaw wychodzi przestępstwo, które popełniła dziesięć lat wcześniej. Piper postanawia sama zgłosić się do żeńskiego więzienia, aby odbyć prawie półtoraroczną karę. W Litchfield główna bohaterka szybko traci swoją uprzywilejowaną pozycję społeczną. Zamienia iphone’a na klapki z papieru toaletowego i próbuje dostosować się do moralnie niewygodnych podziałów na grupy etniczne. Okazuje się, że realia życia więziennego znacząco różnią się od tych, o których czytała do tej pory w poradnikach. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy Piper spotyka w Litchfield Alex Vause – swoją dawną dziewczynę, która dekadę wcześniej namówiła ją do nielegalnego przewozu pieniędzy.


Top: lev radin / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Orange Is the New Black obsada

Orange Is the New Black - obsada

Pełna obsada »
Orange Is the New Black
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Komediowy
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Jenji Kohan
Produkcja: USA
Premiera: 2013

Orange Is the New Black - ciekawostki

 1. Scenariusz serialu oparty jest na autobiograficznej książce Piper Kerman „Orange Is The New Black: My Year In Women's Prison” z 2010 roku, w której opisała swój pobyt w zakładzie federalnym FCI Danbury.

 2.  Podczas sekwencji otwierającej oglądamy twarze prawdziwych byłych więźniów FCI Danbury, w tym... Piper Kerman – to ta niebieskooka, która puszcza do widzów oczko.

 3.  Od 2016 do 2020 roku „Orange Is The New Black” był najczęściej oglądanym serialem Netflixa.

 4.  Serialowe więzienie znajduje się w Litchfield w stanie Nowy Jork. Miasto takie rzeczywiście istnieje, natomiast próżno w nim szukać więzienia federalnego. Więzienna scenografia powstała w zamkniętym w 2010 roku kampusie Rockland State Hospital, w stanie Nowy Jork.

 5.  Uzo Aduba, grająca „Szalonooką”, została pierwszą w historii aktorką, która zdobyła dwie różne nagrody Emmy za ten sam serial – w 2014 roku zgarnęła statuetkę dla najlepszej aktorki komediowej, a rok później dla dramatycznej (stało się tak po zmianie przepisów Emmy, serial po prostu podpadł pod inną kategorię).

 6.  Dwa odcinki serialu wyreżyserowała Jodie Foster.

 7.  W 2017 roku parodia serialu pojawiła się w... „Ulicy Sezamkowej”. Wykonano tam między innymi utwór przewodni serialu, pojawiła się także blondwłosa bohaterka Piper Snackman.

 8.  Przez pewien czas Duża Boo opiekuje się w więzieniu psem. Nie jest to wymysł scenarzystów, w amerykańskich więzieniach stosunkowo często są wdrażane podobne programy opieki nad zwierzętami mające pomóc w socjalizacji skazanych.

 9.  Serialowa Piper po trafieniu do więzienia dowiedziała się, że każdy przynależy tu do swojej grupy związanej z pochodzeniem. To zgodne z opisem Piper Kerman z jej książki, która wspominała, że wszystkie 200-250 kobiet osadzonych w Danbury żyło właśnie w dość zamkniętych grupach (połowę osadzonych stanowiły Latynoski, resztę mniej więcej po równo Afroamerykanki i białe, wyjątki były sporadyczne: jedna Hinduska, Arabka i Chinka).

 10. Taylor Schilling, ekranowa Piper, podczas kręcenia trzeciej serii doznała dość nietypowego urazu. Przy realizacji sceny erotycznej tak ochoczo ściągnęła bluzkę, że więzienna plakietka rozcięła jej usta. Zranienie to widać potem na ekranie.

 11.  Ekranowa Nicky ma na piersi bliznę po operacji na otwartym sercu – jej bohaterka miała infekcję bakteryjną po nadmiernym zażywaniu narkotyków. Blizna nie jest dziełem charakteryzatorów: Natasha Lyonne ma taką, zresztą dokładnie z tego samego powodu...

 12.  W serialu Piper zrywa z Larrym i zaręcza się z Alex. W rzeczywistości Piper i Larry zostali parą.

 13.  Laverne Cox zagrała Sophię, która przeszła zmianę płci. W retrospekcjach, w których jest bardziej męska, wystąpił brat bliźniak aktorki, znany performer M Lamar.

 14.  W szokującej scenie, w której Maritza musi zjeść mysiego oseska, pojawiła się prawdziwa mała, różowa jeszcze myszka. Oczywiście nie została naprawdę skonsumowana, po chwili trafiła do swej rodziny.

 15.  


  Orange Is the New Black - kiedy 8. sezon?


  Co prawda po premierze 7. sezonu Netflix zapowiedział koniec serii, ale w 2022 roku pojawiły się informacje, że powstanie „ósemka”. Jej fabuła ma się rozgrywać 10 lat po wydarzeniach z wcześniejszych serii, a powstanie 13 odcinków. Początkowo zapowiedzi mówiły nawet o premierze latem 2022 roku, ale wiadomo już, że raczej nastąpi ona znacznie później (chyba że twórcy wszystkich zaskoczą).

Orange Is the New Black - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Orange Is the New Black - Opinie

5 + 9 =

Orange Is the New Black - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne