Fot: Shutterstock

Kierunek: Noc - fabuła

Liczący dwa sezony belgijski serial katastroficzny z elementami dramatu psychologicznego i science fiction. Scenariusz powstał na podstawie książki Jacka Dukaja „Starość aksolotla” (Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński zostali zresztą producentami wykonawczymi).


Akcja pierwszego sezonu rozgrywa się na pokładzie samolotu pasażerskiego porwanego przez byłego żołnierza Terenzio Gallo. W tym samym czasie Słońce zaczyna emitować zabójcze promieniowanie, które zabija w ciągu dobry każdego, kto był na nie wystawiony. Samolot, koordynowany przez pilota Mathieu i pasażerkę Sylvie (która kiedyś była pilotem wojskowego helikoptera), leci wciąż na zachód, aby w ten sposób uniknąć śmiertelnego zagrożenia. Celem jest bunkier przygotowany przez siły zbrojne NATO. Lot nie odbywa się jednak bez przeszkód – zróżnicowani kulturowo i psychologicznie pasażerowie nie zawsze chcą ze sobą współpracować, brakuje paliwa, a żywność zostaje napromieniowana.
Akcja drugiego sezonu rozgrywa się w dużej mierze we wspomnianym bunkrze.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Kierunek: Noc obsada

Kierunek: Noc - obsada

Ayaz Kobanbay - Kierunek: Noc
Ayaz Kobanbay
Mehmet Kurtuluş
Jakub Kieślowski - Kierunek: Noc
Jakub Kieślowski
Ksawery Szlenkier
Laura Djalo - Kierunek: Noc
Laura Djalo
Babetida Sadjo
Mathieu Douek - Kierunek: Noc
Mathieu Douek
Laurent Capelluto
Sylvie Bridgette Dubois - Kierunek: Noc
Sylvie Bridgette Dubois
Pauline Étienne
Pełna obsada »
Kierunek: Noc
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 37 min.
Reżyseria: Inti Calfat, Dirk Verheye
Scenariusz: Jason George
Produkcja: Belgia
Premiera: 1 maja 2020

Kierunek: Noc - ciekawostki

  1. „Kierunek: Noc” jest pierwszą w historii belgijską produkcją nakręconą dla Netflixa.

  2.  Nazwa linii lotniczej BE Airways nawiązuje do promieniotwórczego izotopu Beryllium-10 (beryl oznaczany jest Be).

  3.  Nieprzypadkowe jest także nazwisko włoskiego żołnierza Terenzio Gallo. Po włosku „gallo” to „kogut”, który jak wiadomo pieje, gdy wschodzi słońce – major w serialu jest właśnie tym, który ostrzega innych przed działaniem promieni słonecznych.

  4.  Zdjęcia do serialu powstawały w Brukseli, w Sofii, a także w Macedonii Północnej – w jej stolicy Skopje.

  5.  Na ekranie możemy zobaczyć kilku polskich aktorów, z których największą rolę ma Ksawery Szlenkier. Obok niego pojawili się także Borys Szyc i Martyna Peszko. Polskiego pochodzenia, choć z belgijskim obywatelstwem, jest też Jan Debski.

  6. W kwietniu 2022 roku miała premiera tureckiego serialu „Yakamoz S-245”. Akcja rozgrywa się na pokładzie łodzi podwodnej, w dokładnie tym samym czasie co „Kierunek: Noc”, a całość jest spin-offem belgijskiej produkcji.

  7. Wspomniany „Yakamoz S-245” również powstał w oparciu o powieść Jacka Dukaja „Starość aksolotla”. Książka ta początkowo pojawiała się wyłącznie w formie eksperymentalnego e-booka, dopiero potem trafiła na papier. Tytułowy aksolotl to zwierzę, które nigdy nie dojrzewa, do końca życia pozostając w formie larwalnej (dziecięcej).


  8. Kierunek: Noc – kiedy 3. sezon?


    Według niepotwierdzonych jeszcze do końca informacji trwają przygotowania do realizacji trzeciego sezonu „Kierunku: Noc”, na razie nic nie wiadomo jednak o dacie ew. premiery.

Kierunek: Noc - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Kierunek: Noc - Opinie

3 + 8 =

Kierunek: Noc - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne