Fot: Eugene Powers / Shutterstock.com

Cobra Kai - fabuła

Amerykański serial będący kontynuacją kultowego filmu „Karate Kid” z 1984 roku, a także jego remake'ów, aż do „Karate Kid IV: Mistrz i uczennica” z roku 1994. Pierwszy sezon zadebiutował na ekranach w 2018 roku, 34 lata po premierze oryginału i... dokładnie też po 34 latach od wydarzeń z „Karate Kida” zaczyna się akcja „Cobra Kai”. 


Głównym bohaterem jest znany z fabularnych filmów z tej serii Johnny Lawrence, obecnie już po 50., rozbity życiowo – stracił majątek i syna przez nałogi i depresję, obecnie dorabia jako złota rączka w biednej dzielnicy Los Angeles. Kiedy traci i tę pracę, sfrustrowany broni swego nastoletniego sąsiada Miguela, wykorzystując techniki karate, choć wcześniej przysiągł sobie, że już nigdy z nich nie skorzysta. Co więcej, zgadza się trenować Miguela i nawet reaktywuje dojo, które zaczyna odnosić sukcesy. To zwraca na niego uwagę jego dawnego rywala Daniela LaRusso, byłego dwukrotnego mistrza All-Valley Karate Tournament. Danielowi powiodło się w życiu o wiele lepiej: ma piękną żonę, dwójkę dzieci, prowadzi luksusowy salon samochodowy. Teraz jego córka Samantha nieoczekiwanie zaczyna się spotykać z Miguelem. Zjawia się pałający żądzą zemsty Robby, syn Johnny'ego, który, nie wyjawiając swej prawdziwej tożsamości, zatrudnia się u Daniela i próbuje rozbić związek Samanthy z jej nowym chłopakiem. Jakby tego było mało, w okolicy pojawia się również John Kreese, były właściciel dojo Cobra Kai, żywiący dawne urazy do swych byłych rywali i wnoszący do dojo elementy niezdrowej rywalizacji.


Top: Eugene Powers / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Cobra Kai obsada

Cobra Kai - obsada

Amanda LaRusso - Cobra Kai
Amanda LaRusso
Courtney Henggeler
Anthony LaRusso - Cobra Kai
Anthony LaRusso
Griffin Santopietro
Carmen Diaz - Cobra Kai
Carmen Diaz
Vanessa Rubio
Chozen Toguchi - Cobra Kai
Chozen Toguchi
Yuji Okumoto
Daniel LaRusso - Cobra Kai
Daniel LaRusso
Ralph Macchio
Demetri Alexopoulos - Cobra Kai
Demetri Alexopoulos
Gianni Decenzo
Pełna obsada »
Cobra Kai
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg i inni
Scenariusz: Josh Heald, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2018

Cobra Kai - ciekawostki

 1. Już dwukrotnie wcześniej Johnny „objawił” się jako główny bohater serii „Karate Kid”. Po raz pierwszy w parodystycznym teledysku „Sweep The Leg” z 2007 roku, a później w sitcomie „Jak poznałem waszą matkę” z 2013 roku. Podobno to właśnie te występy natchnęły scenarzystów do napisania „Cobra Kai”, w którym to Johnny Lawrence jest ważniejszą postacią niż Daniel LaRusso.

 2. Wielu aktorów powtórzyło swe role z serii „Karate Kid”, wśród nich byli i ci najważniejsi, czyli William Zabka (Johnny) oraz Ralph Macchio (Daniel). Oprócz nich wymienić trzeba jeszcze chociażby Randee Heller (matka Daniela – Lucille) czy Martina Kove'a (John Kreese).

 3.  Pierwszy odcinek pierwszej serii zadebiutował na YouTube i był dostępny za darmo. W ciągu pierwszej doby zobaczyło go około 5,5 miliona widzów, a w sumie w 2018 roku miał ponad 50 milionów wyświetleń, trafiając do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych pozycji YouTube'owych.

 4.  Większość młodych bohaterów trenujących w serialowym dojo to kompletni nowicjusze, naprawdę jednak sporo grających ich aktorów posiada czarne pasy, a kilkoro ma znaczne doświadczenie taneczne.

 5.  Na ekranie byli rywalami, ale po śmierci Pata Mority – pan Miyagi –  Ralph Macchio w wywiadzie wyznał, że William Zabka jest jego najlepszym przyjacielem, a ich dobre relacje trwają już od premiery „Karate Kid”.

 6.  Jednym z producentów serialu jest Will Smith. Gwiazdor ten był także producentem wersji „Karate Kid” z 2010 roku – tam w roli głównej pojawił się jego syn Jaden.

 7.  Wbrew ogólnie przyjętym zasadom poszczególne odcinki „Cobra Kai” mają różny metraż, najkrótszy trwa zaledwie 23 minuty, najdłuższy blisko 50.

 8.  Z serialu dowiemy się, że pan Miyagi zmarł w 2011 roku. Tak naprawdę grający go Pat Morita odszedł 6 lat wcześniej.

 9.  Serialowy, i filmowy, Johnny jest fanem Jean-Claude'a Van Damme'a. Belgijski aktor wiele razy deklarował dla odmiany swe przywiązanie do „Cobra Kai”, którego zobaczył podobno wszystkie odcinki.

 10.  Czerwono-czarny imponujący irokez na głowie Eliego jest jak najbardziej prawdziwy. Jacob Bertrand na potrzeby produkcji naprawdę zafundował sobie taką właśnie fryzurę.

 11.  W jednej z retrospekcji z Martinem Kove'em oglądamy jego bohatera w czasach młodości. W rolę tę wcielił się syn aktora – Jesse.

Artykuły

Cobra Kai - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Cobra Kai - Opinie

7 + 3 =

Cobra Kai - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne