Fot: David Esser / Shutterstock.com

Upadek królestwa


44 głosy
The Last Kingdom
Oceń film
4.25

Upadek królestwa - fabuła

Brytyjski serial historyczny oparty na powieściach Bernarda Cornwella „The Saxon Stories”, a ostatnio jako „The Last Kingdom” (w Polsce wydawane jako seria „Wojny wikingów”). Ukazało się 13 tomów tej serii, pierwsze 10 z nich posłużyło jako scenariusz 5 sezonów „Upadku królestwa”. Serial początkowo produkowany był przez BBC, ale 3 ostatnie sezony to już produkt Netflixa. Ostatni sezon miał premierę w marcu 2022 roku.


Akcja rozpoczyna się w 866 roku, kiedy to Osbert po śmierci swego brata zmienia imię na Uhtred. Saksońscy wojownicy zostają rozbici przez wikińską Wielką Armię Pogan, a Uhtred i jego ukochana Brida zostają niewolnikami Ragnara. Wódz wikingów adoptuje Uhtreda, który odtąd nosi nazwisko Ragnarsson, i wychowuje go jak swego syna. Dochodzi jednak do zdrady i Ragnar ze swymi ludźmi ginie w ataku Duńczyków pod wodzą Kjartana. Z masakry wychodzą cało tylko Uhtred i Brida. Uhtred postanawia pomścić śmierć przybranego ojca, a także odbić swój rodzinny Bebbanburg, który przejął wrogi mu wuj.


Top: David Esser / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Upadek królestwa obsada

Upadek królestwa - obsada

Aelfwynn - Upadek królestwa
Aelfwynn
Phia Saban
Aelswith of Wessex - Upadek królestwa
Aelswith of Wessex
Eliza Butterworth
Aethelfled - Upadek królestwa
Aethelfled
Millie Brady
Aethelstan - Upadek królestwa
Aethelstan
Caspar Griffiths, Harry Gilby
Aethelwold - Upadek królestwa
Aethelwold
Harry McEntire
Alfred of Wessex - Upadek królestwa
Alfred of Wessex
David Dawson
Pełna obsada »
Upadek królestwa
Kategoria: Seriale
Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 59 min.
Scenariusz: Stephen Butchard i inni
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2015

Upadek królestwa - ciekawostki

 1. Netflix zapowiedział, że piąty sezon będzie ostatnim, ale na ekrany – pod koniec tego roku lub na początku przyszłego – trafi jeszcze będący uzupełnieniem serialu film fabularny „Seven Kings Must Die”, do którego zdjęcia ukończono już w marcu 2022 roku i obecnie trwają prace postprodukcyjne.

 2.  W „Seven Kings Must Die” swą rolę Uhtreda powtórzy Alexander Dreymon, który został także producentem wykonawczym tego obrazu.

 3.  Imię głównego bohatera serialu pochodzi od autentycznego władcy Northumbrii – Uhtreda Śmiałego, który panował jednak ponad wiek później niż opisywane w „Upadku królestwa” wydarzenia. Co najciekawsze, Bernard Cornwell, autor powieści, na których oparto serię... jest potomkiem rodziny Uhtreda Śmiałego!

 4.  Większość zdjęć powstała na Węgrzech, w słynnym studiu filmowym Korda pod Budapesztem. Uzupełniły je sekwencje nadmorskie zrealizowane w Walii i w angielskim hrabstwie Durham.

 5.  Łodzie wikingów, które widzimy w scenach marynistycznych, to repliki statku Havhingsten fra Glendalough (oryginał stoi w muzeum wikińskim w Roskilde). Była to typowa łódź wojenna wojowników z Północy, druga pod względem wielkości, jaką kiedykolwiek znaleziono. Oryginał został zbudowany około 1042 roku w Irlandii z drewna z dębów pochodzących z Glendalough w hrabstwie Wicklow (stąd nazwa).

 6.  Anglosasów zagrali głównie Brytyjczycy, wyjątkiem jest jednak odtwórca głównej roli Alexander Dreymon, z pochodzenia Niemiec.

 7.  Część bohaterów z „Upadku królestwa” pojawia się również w serialu „Wikingowie”, przykładem Ubbe (tutaj Ubba), syn Ragnara Lothbrocka, czy król Alfred Wielki.

 8.  Uhtred w powieściach opisany jest jako imponujący wzrostem i posturą blondyn. Jego serialowy wizerunek jest diametralnie inny: zdecydowanie nie góruje wzrostem nad innymi (Dreymon ma 178 centymetrów), jest też raczej szczupły, no i ma ciemne włosy...

 9.  Millie Brady (Aethlefled) tak naprawdę jest młodsza od odtwórczyni roli swej ekranowej matki Elizy Butterworth (Aelswith) zaledwie o... 5 miesięcy.

 10.  Podczas kręcenia filmu międzynarodowa ekipa została „uziemiona” na 8 miesięcy na Węgrzech z powodu pandemii Covid-19. Produkcji nie przerwano, ale aktorzy i twórcy przez ten czas mieszkali w hotelu i nie mogli opuszczać kraju.

 11. 14 kwietnia 2023 r. na Netflixie odbyła się premiera filmu "Siedmiu królów musi umrzeć", będącego kontynuacją serialu.

Artykuły

Upadek królestwa - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
od 29 zł
w pakiecie
Oglądaj

Upadek królestwa - Opinie

9 + 1 =

Upadek królestwa - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne