Upadek królestwa - fabuła
Brytyjski serial historyczny oparty na powieściach Bernarda Cornwella „The Saxon Stories”, a ostatnio jako „The Last Kingdom” (w Polsce wydawane jako seria „Wojny wikingów”). Ukazało się 13 tomów tej serii, pierwsze 10 z nich posłużyło jako scenariusz 5 sezonów „Upadku królestwa”. Serial początkowo produkowany był przez BBC, ale 3 ostatnie sezony to już produkt Netflixa. Ostatni sezon miał premierę w marcu 2022 roku.
Akcja rozpoczyna się w 866 roku, kiedy to Osbert po śmierci swego brata zmienia imię na Uhtred. Saksońscy wojownicy zostają rozbici przez wikińską Wielką Armię Pogan, a Uhtred i jego ukochana Brida zostają niewolnikami Ragnara. Wódz wikingów adoptuje Uhtreda, który odtąd nosi nazwisko Ragnarsson, i wychowuje go jak swego syna. Dochodzi jednak do zdrady i Ragnar ze swymi ludźmi ginie w ataku Duńczyków pod wodzą Kjartana. Z masakry wychodzą cało tylko Uhtred i Brida. Uhtred postanawia pomścić śmierć przybranego ojca, a także odbić swój rodzinny Bebbanburg, który przejął wrogi mu wuj.
Top: David Esser / Shutterstock.com
Upadek królestwa - obsada
Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 59 min.
Scenariusz: Stephen Butchard i inni
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2015
Upadek królestwa - ciekawostki
-
Netflix zapowiedział, że piąty sezon będzie ostatnim, ale na ekrany – pod koniec tego roku lub na początku przyszłego – trafi jeszcze będący uzupełnieniem serialu film fabularny „Seven Kings Must Die”, do którego zdjęcia ukończono już w marcu 2022 roku i obecnie trwają prace postprodukcyjne.
-
W „Seven Kings Must Die” swą rolę Uhtreda powtórzy Alexander Dreymon, który został także producentem wykonawczym tego obrazu.
-
Imię głównego bohatera serialu pochodzi od autentycznego władcy Northumbrii – Uhtreda Śmiałego, który panował jednak ponad wiek później niż opisywane w „Upadku królestwa” wydarzenia. Co najciekawsze, Bernard Cornwell, autor powieści, na których oparto serię... jest potomkiem rodziny Uhtreda Śmiałego!
-
Większość zdjęć powstała na Węgrzech, w słynnym studiu filmowym Korda pod Budapesztem. Uzupełniły je sekwencje nadmorskie zrealizowane w Walii i w angielskim hrabstwie Durham.
-
Łodzie wikingów, które widzimy w scenach marynistycznych, to repliki statku Havhingsten fra Glendalough (oryginał stoi w muzeum wikińskim w Roskilde). Była to typowa łódź wojenna wojowników z Północy, druga pod względem wielkości, jaką kiedykolwiek znaleziono. Oryginał został zbudowany około 1042 roku w Irlandii z drewna z dębów pochodzących z Glendalough w hrabstwie Wicklow (stąd nazwa).
-
Anglosasów zagrali głównie Brytyjczycy, wyjątkiem jest jednak odtwórca głównej roli Alexander Dreymon, z pochodzenia Niemiec.
-
Część bohaterów z „Upadku królestwa” pojawia się również w serialu „Wikingowie”, przykładem Ubbe (tutaj Ubba), syn Ragnara Lothbrocka, czy król Alfred Wielki.
-
Uhtred w powieściach opisany jest jako imponujący wzrostem i posturą blondyn. Jego serialowy wizerunek jest diametralnie inny: zdecydowanie nie góruje wzrostem nad innymi (Dreymon ma 178 centymetrów), jest też raczej szczupły, no i ma ciemne włosy...
-
Millie Brady (Aethlefled) tak naprawdę jest młodsza od odtwórczyni roli swej ekranowej matki Elizy Butterworth (Aelswith) zaledwie o... 5 miesięcy.
-
Podczas kręcenia filmu międzynarodowa ekipa została „uziemiona” na 8 miesięcy na Węgrzech z powodu pandemii Covid-19. Produkcji nie przerwano, ale aktorzy i twórcy przez ten czas mieszkali w hotelu i nie mogli opuszczać kraju.
-
14 kwietnia 2023 r. na Netflixie odbyła się premiera filmu "Siedmiu królów musi umrzeć", będącego kontynuacją serialu.
Upadek królestwa - Opinie