Fot: Shutterstock

Bridgertonowie - fabuła

Schyłek epoki georgiańskiej, Wielka Brytania. Bohaterami jest ośmioro rodzeństwa należącego do wpływowej rodziny Bridgertonów: Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory i Hiacynta. Rozpoczyna się właśnie sezon towarzyski, wiosenno-letni okres organizowania balów, imprez charytatywnych i wystawnych przyjęć, na których dobrze urodzona młodzież ma szansę na poznanie drugiej połówki. Bridgertonowie bywają na królewskim dworze, marząc o wielkiej miłości, przeżywając sercowe rozterki, wplątując się w sieć intryg, w tym tych knutych przez siostry Featherington, które zaciekle walczą o monarszą aprobatę. Ten sezon zapowiada się wyjątkowo gorąco, bowiem co rusz skandale i rozgrywki dworskie ujawniane są przez tajemniczą lady Whistledown. Uważać musi zwłaszcza Daphne, która wydawała się faworytką na „małżeńskiej giełdzie”, ale jej kandydatów skutecznie odstraszają zabiegi starszego brata i pewne aluzje w dziełach Whistledown.


„Bridgertonowie” to ekranizacja romantyczno-obyczajowego cyklu powieści Julii Quinn. Produkcja zadebiutowała na Netflixie w grudniu 2020 roku. W momencie premiery był to najczęściej oglądany serial na platformie, w 76 krajach do teraz dzierży zresztą prymat jeśli chodzi o netflixową oglądalność.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Bridgertonowie obsada

Bridgertonowie - obsada

Anthony Bridgerton - Bridgertonowie
Anthony Bridgerton
Jonathan Bailey
Benedict Bridgerton - Bridgertonowie
Benedict Bridgerton
Luke Thompson
Colin Bridgerton - Bridgertonowie
Colin Bridgerton
Luke Newton
Cressida Cowper - Bridgertonowie
Cressida Cowper
Jessica Madsen
Daphne Bridgerton - Bridgertonowie
Daphne Bridgerton
Phoebe Dynevor
Pełna obsada »
Bridgertonowie
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Chris Van Dusen
Produkcja: USA
Premiera: 2020

Bridgertonowie - ciekawostki

 1. Bridgertonowie, nazywając swe dzieci, posługiwali się prostym kluczem: każde kolejne dostawało imię na kolejną literę alfabetu: Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory i Hyacint. Mamy więc spis od A do H.

 2.  Ciekawostka, która pewnie wywoła małe poruszenie wśród pań: otóż w pierwszym sezonie Daphne była ubrana w 104 różne stroje... Ekranowe rodziny ubrano według specjalnego klucza: Bridgertonowie noszą pastele, z dominującymi błękitami i różami, zaś Featheringtonowie głównie jaskrawe zielenie i żółcie.

 3.  Skoro jesteśmy przy kostiumach, to prawie wszystkie zostały wykonane specjalnie na potrzeby serialu (zazwyczaj korzysta się z wypożyczalni strojów). Kostiumolog Ellen Mirojnick zdradziła, że w sumie złożyło się na nie ponad 7500 elementów.

 4.  Portretując Featheringtonów, w wielu elementach wzorowano się na zachowaniach i sposobie bycia rodziny Kardashianów.

 5.  Uważny widz wypatrzy pojawiające się od czasu do czasu ozdoby i dodatki w kształcie pszczoły, noszone przez Bridgertonów – to nawiązanie do znanego z powieści faktu, że ojciec rodu zmarł właśnie po ukąszeniu przez tego owada.

 6.  Serial jest tak naprawdę bardzo luźną ekranizacją powieści „Książę i ja” Julii Quinn. Scenarzyści dodali tutaj od siebie postacie, których próżno szukać w książce, inne, tam nieżyjące, ożywili, zmienili wymowę wielu scen, ujawnili, kim jest lady Whistledown (u Quinn dowiemy się tego dopiero w 4 części). Poza tym naprawdę mocno przyłożyli się do poprawności politycznej „Bridgertonów”, spora część postaci ma więc ciemny kolor skóry, z królową Charlottą włącznie (choć akurat o jej ciemnoskórym przodku krążyły plotki, niepotwierdzone naukowo). U Quinn nie pojawiają się ciemnoskórzy bohaterowie. Dodajmy jednak, że ani powieść, ani serial nie ma nic wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami, wszystko jest literacką i ekranową fikcją.

 7. Zdjęcia do serialu powstawały głównie w Bath w Anglii. Wykorzystywano także brytyjskie muzea (przykładem Muzeum Sztuki Holburne) i zabytkowe posiadłości (Hatfield House). Do tego oczywiście doszły plenery londyńskie, bogato podrasowane efektami CGI. Dom Bridgertonów został zainspirowany rodzinnym domem księżnej Diany w Althorp.

 8.  Pałac księcia Hastings (w rzeczywistości taki tytuł w Anglii nie istnieje, jest tylko baron Hastings) zagrały aż 3 różne lokalizacje: Wilton House w Wiltshire, Syon House w Brentford oraz Badminton House w Gloucestershire.

 9.  Scena, w której książę Hastings i Daphne przemawiają do królowej Charlotty, kręcona była w ekspresowym tempie. Nie było czasu na duble, bowiem salę, w której kręcono (Lancaster House w Londynie) potrzebowała... prawdziwa królowa Elżbieta II.

 10.  


  Bridgertonowie - kiedy 3. sezon?


  Na koniec dobre wiadomości dla fanów serialu: wiadomo już, że powstanie nie tylko trzeci, ale i czwarty sezon „Bridgertonów”. Premiera 3. (podzielonego na dwie części) odbyła się 16 maja, a jego drugiej części 13 czerwca 2024 r.

Bridgertonowie - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Bridgertonowie - Opinie

6 + 9 =

Bridgertonowie - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne