Biały Lotos - fabuła
Komediodramat z elementami czarnego humoru – dość powiedzieć, że serial rozpoczyna się widokiem ciała transportowanego na pokład samolotu... Do luksusowego hotelu z sieci Biały Lotos na hawajskiej Maui przyjeżdża nowa grupa gości. Są wśród nich Shane i Rachel, którzy chcą spędzić tutaj swój miesiąc miodowy, mająca rozrzucić prochy swej matki Tanya, skłóceni Nicole i Mark razem z dziećmi Quinnem, Paulą i Olivią (jakby mieli mało problemów ze sobą i dorastającymi pociechami, u Marka lekarze podejrzewają nowotwór). Sytuacja u każdej z osób szybko bardzo się pogmatwa – Mark co prawda okaże się zdrowy, ale dowie się, że jego ojciec prowadził podwójne życie, miał kochanków i zmarł na AIDS, Shane obsesyjnie zacznie się starać o zwrot części kosztów z powodu rzekomego błędu kierownika hotelu przy rezerwacji, Rachel wbrew Shane'owi zamarzy o karierze pisarskiej, a Olivia i Paula zdobędą narkotyki, a potem pokłócą się o chłopaka. Kiedy narkotyki trafią potem w ręce Armonda, kierownika hotelu, który był wcześniej uzależniony, wszystko zacznie wymykać się spod kontroli – na przykład wynajmie on na romantyczną randkę ten sam rejs łodzią o zachodzie słońca Shane'owi i Rachel, co Tanyi, która wtedy ma rozsypać prochy rodzicielki...
Drugi sezon serialu rozgrywa się z kolei na Sycylii, w hotelu Biały Lotos w Taorminie (tym razem już w pierwszych scenach dowiemy się, że trupów było kilka).
Top: Shutterstock
Biały Lotos - obsada
Gatunek: Dramat, Komediowy
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Mike White
Scenariusz: Mike White
Produkcja: USA
Premiera: 11 lipca 2021
Biały Lotos - ciekawostki
-
Twórcy serialu początkowo nie zakładali, że powstanie drugi sezon. „Biały Lotos” zgarnął jednak aż 10 nagród Primetime Emmy (a było jeszcze kolejnych 10 nominacji) i zyskał tak dobre recenzje, że zdecydowano o realizacji „dwójki”. Co zresztą było strzałem w dziesiątkę – tym razem serial dostał dwa Złote Globy (w kategorii „Najlepszy serial limitowany, serial antologia lub film telewizyjny” oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej w takim – zwyciężyła Jennifer Coolidge powtarzająca swą rolę Tanyi; była także nominacja dla najlepszego aktora drugoplanowego i jeszcze jedna dla aktorki drugoplanowej).
-
Scenariusz pierwszej serii był pisany pod kątem konkretnych warunków producentów: Mike White dostał za zadanie stworzyć fabułę serialu, którego akcja rozgrywałaby się w jednym miejscu, miejsce to byłoby bezpieczne dla ekipy (z powodu Covid-19), a koszt odcinka nie przekroczyłby 3 milionów dolarów.
-
To ostatnie się udało: koszt nakręcenia jednego odcinka pierwszej serii wahał się między 2 a 3 miliony dolarów. W drugim sezonie było identycznie, ale to głównie za sprawą ulgi podatkowej przyznawanej we Włoszech realizowanym tam zagranicznym produkcjom (a sięga ona 40%).
-
Zdjęcia do pierwszego sezonu kręcono przede wszystkim w Four Seasons Resort Maui w Wailea i w najbliższej okolicy (ekipa miała cały obiekt dla siebie z powodu pandemii, z drugiej strony nie mogła go opuścić...). Drugi sezon to zdecydowanie więcej plenerów: Taormina (a tam hotel Four Seasons San Domenico Palace), Palermo, Katania, Cefalu, Noto, Giardini Naxos.
-
W scenach z Noto zobaczymy hołd ekipy złożony filmowi „Przygoda” Michelangelo Antonioniego. Harper (Aubrey Plaza) idzie po placu w mieście dokładnie tam, gdzie szła Claudia (Monica Vitti) w „Przygodzie”.
-
Aubrey Plaza na planie robiła ekipie żarty mające sprawić, by reszta uwierzyła, że hotel, w którym się zatrzymali, jest nawiedzony – wsuwała pod drzwi koperty z przerażającymi zdaniami, w garderobach rysowała dziwne symbole, mówiła innym o dziwnych zdarzeniach w jej pokoju.
-
W drugim sezonie akcja toczy się w sycylijskiej Taorminie, ale pierwszym zamysłem twórcy serialu Mike'a White'a było umieszczenie jej podczas konferencji Grupy Bilderberg – to coroczne spotkanie przywódców państw, finansistów, naukowców, których celem jest omówienie współpracy między Europą a Ameryką Północną.
-
Postacie Pauli i Olivii inspirowane były gospodyniami kontrowersyjnego podcastu „Red Scare”, białoruską aktorką Daszą Niekrasową oraz rosyjsko-amerykańską pisarką ormiańskiego pochodzenia Anną Chaczijan.
-
White rolę Tanyi napisał specjalnie dla Jennifer Coolidge. Co ciekawe, aktorka początkowo nie chciała się angażować w projekt – miała depresję z powodu pandemii, jak sama powiedziała, głównie wtedy obżerała się niezdrowym jedzeniem i myślała o rychłej śmierci.
-
Steve Zahn w jednej ze scen pojawia się, jak go Pan Bóg stworzył. Tak naprawdę jednak aktora nie było wtedy na planie, zagrał go dubler, tyle że... noszący protezę genitaliów wzorowanych na tych należących do Zahna. Sam Zahn śmiał się potem z tego pomysłu, mówiąc, że kiedyś nagi aktor był po prostu na planie nagi, a teraz jego dubler musi mieć przez dwie godziny przytwierdzaną protezę jego penisa.
-
Postać grana przez Zahna, Mark, po części wzorowany był na samym twórcy serialu – ojciec White'a, pastor, w latach 80. XX wieku zrobił coming out (ale nie zmarł na AIDS, żyje, a syn dedykował mu zdobyte nagrody).
-
Scena rozsypywania prochów przez Tanyę w pierwszej serii była kilkakrotnie przerywana przez... wieloryby. Ssaki te co rusz pojawiały się przy łodzi.
-
Biały Lotos - kiedy 3. sezon?
Decyzja, że na ekrany trafi trzeci sezon zapadła w listopadzie 2022 roku, konkretna data premiery nie jest jeszcze znana, ale będzie to prawdopodobnie przełom 2024/2025.
-
Trzeci sezon ma rozgrywać się w Tajlandii, a jego tematem przewodnim ma być śmierć i duchowość. Tematem takim w pierwszej serii były pieniądze, a w drugim seks.
Biały Lotos - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Biały Lotos - Opinie