Przyjaciele - fabuła

„Przyjaciele” (ang. „Friends”) to amerykański serial komediowy, emitowany przez stację NBC w latach 1994-2004. W Polsce po raz pierwszy udostępniany był przez Canal+, później przez wielu innych nadawców. Wyświetlany w ponad 100 krajach, jeden z najpopularniejszych sitcomów na świecie o kultowym statusie, opowiada o losach szóstki przyjaciół, mieszkających w Nowym Jorku na Manhattanie.
Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) to początkujący aktor, który później zyska sławę dzięki roli doktora Drake’a Ramoraya w operze mydlanej pt. „Dni naszego życia”. Jego współlokatorem jest Chandler Bing (Matthew Perry), pracujący w firmie analizującej i przetwarzającej dane statystyczne dla międzynarodowych korporacji. Naprzeciwko nich mieszka Monica Geller (Courteney Cox), miłośniczka sprzątania i gotowania, która próbuje sił w branży gastronomicznej. Ma brata Rossa (David Schwimmer), paleontologa z Muzeum Prehistorii, od liceum zakochanego w Rachel Green (Jennifer Aniston), którą poznajemy w dniu, kiedy ucieka sprzed ołtarza i wprowadza się do Moniki. Rachel zaczyna pracę jako kelnerka, ale będąc wielbicielką mody, nie zamierza na tym poprzestać. Do paczki przyjaciół należy także Phoebe Buffay (Lisa Kudrow), ekscentryczna masażystka, lubiąca komponować i wykonywać piosenki na gitarze. Wszyscy spotykają się bardzo często w kawiarni „Central Perk”.


Foto: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com
Pełna fabuła »

Przyjaciele - obsada

Carol Willick
Jane Sibbett
Chandler Bing
Matthew Perry
Emily Waltham
Helen Baxendale
Gunther
James Michael Tyler
Joey Tribbiani
Matt LeBlanc
Monica Geller-Bing
Courteney Cox
Pełna obsada »
Kategoria: Seriale
Gatunek: Komediowy
Czas trwania: 22 min.
Produkcja: USA
Premiera: 1994

Przyjaciele - ciekawostki

  1. Serial kręcono w Burbank w stanie Kalifornia oraz w Londynie.

  2. Pierwowzorem kawiarni „Central Perk” jest prawdziwa kawiarnia „Manhattan Cafe” w Nowym Jorku.

  3. Ostatni odcinek „Przyjaciół” obejrzało w USA ponad 51 milionów widzów.

  4. Serial otrzymał ponad 50 różnych nagród i 150 nominacji, w tym 6 Nagród Emmy i Złotego Globa.

  5. „Przyjaciele” są niezwykłym serialem pod względem liczby występów gościnnych gwiazd kina i telewizji. W rolach epizodycznych pojawili się tu m. in. Bruce Willis, Brad Pitt, Julia Roberts, Winona Ryder, Sean Penn, Isabella Rossellini, Gary Oldman, Alec Baldwin, George Clooney, Reese Witherspoon, Susan Sarandon, Danny DeVito, Jean Claude Van Damme, Robin Williams, Hugh Laurie, Ben Stiller, Billy Crystal i wielu innych.

  6. Po zakończeniu serialu w oparciu o losy jednego z głównych bohaterów powstał spin-off pt. „Joey”. Cieszył się tak małą i słabnącą popularnością, że stacja NBC nie wyemitowała nawet wszystkich nakręconych odcinków.

  7. W 2020 r., po 25 latach od premiery, planowano nakręcenie odcinka specjalnego. Uniemożliwiła to pandemia koronawirusa i plany przełożono na 2021 r.

  8. Do końca 2020 r. serial dostępny był na platformie Netflix.

Przyjaciele - gdzie obejrzeć

płatny
Film dostępny w ramach abonamentu u dostawcy cyfrowej telewizji, mającego w swojej ofercie HBO GO

Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
20 zł
w pakiecie
Oglądaj
25 zł
w pakiecie
Oglądaj

Przyjaciele - Opinie

7 + 2 =

Przyjaciele - polecane w tej kategorii

Przyjaciele - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne