Fot: Shutterstock

Świat według Kiepskich


36 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.00

Świat według Kiepskich - fabuła

„Świat według Kiepskich” to polski sitcom, opowiadający losy mieszkańców wrocławskiej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3, produkowany przez Grupę ATM, emitowany od 16 marca 1999 r. przez Telewizję Polsat. Głównym bohaterem jest Ferdynand Kiepski (w tej roli Andrzej Grabowski), bezrobotny alkoholik, miłośnik piwa „Mocny Full”, żyjący w przekonaniu, że „w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem” i kombinujący „jak tu robić, żeby się nie narobić, a zarobić”. Ferdek, jak nazywają go pozostali, mieszka pod numerem czwartym z żoną Haliną (pielęgniarką, która utrzymuje całą rodzinę), synem Waldemarem, córką Mariolą i teściową Rozalią, potocznie określaną jako „babka Kiepska”. Pozostałe, istotne dla fabuły serialu, postaci to sąsiedzi: Marian Paździoch i jego żona Helena oraz Arnold Boczek, a także przynoszący seniorce rentę listonosz Edzio. Perypetie mieszkańców oscylują głównie wokół zwariowanych i niestandardowych pomysłów Ferdynanda na zarobienie dużych pieniędzy. Wielu bohaterów nie stroni od alkoholu i reprezentuje typowe polskie przywary, takie jak lenistwo, egoizm, cwaniactwo, pieniactwo, obżarstwo i zawiść. Mimo tego ukazywani są przez twórców ze sporą dozą sympatii i wyrozumiałości. Główni reżyserzy na przestrzeni kilkunastu lat emitowania serialu to: Okił Khamidow (1999-2007), Patrick Yoka (2008-2017) i Adek Drabiński (od 2018). „Kiepscy” to prawdopodobnie jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych rodzimych seriali, w których zagrała plejada polskich aktorów. Dla odtwórców głównych ról stało się to zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem – w społecznej świadomości zostali niemal scaleni z ekranowymi postaciami.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Świat według Kiepskich obsada

Świat według Kiepskich - obsada

Andrzej Kozłowski - Świat według Kiepskich
Andrzej Kozłowski
Andrzej Gałła
Arnold Boczek - Świat według Kiepskich
Arnold Boczek
Dariusz Gnatowski
Borysek - Świat według Kiepskich
Borysek
Kazimierz Ostrowicz
Ferdynand Kiepski - Świat według Kiepskich
Ferdynand Kiepski
Andrzej Grabowski
Halina Kiepska - Świat według Kiepskich
Halina Kiepska
Marzena Kipiel-Sztuka
Helena Paździoch - Świat według Kiepskich
Helena Paździoch
Renata Pałys
Pełna obsada »
Świat według Kiepskich
Kategoria: Seriale
Gatunek: Komediowy
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Okił Khamidow, Patrick Yoka, Adek Drabiński
Scenariusz: Aleksander Sobiszewski, Patrick Yoka i inni
Produkcja: Polska
Premiera: 16 marca 1999

Świat według Kiepskich - ciekawostki

  1. Inspiracją do powstania „Świata według Kiepskich” był emitowany kilka lat wcześniej przez Telewizję Polsat „Świat według Bundych”, jeden z ulubionych seriali Janusza Sadzy, należącego do ścisłej grupy pomysłodawców.

  2. Pierwszych 76 odcinków nakręconych zostało w prawdziwej kamienicy przy ul. Podwale 67 we Wrocławiu. Później przeniesiono się do studia ATM Grupa w Bielanach Wrocławskich.

  3. W czołówce serialu leci piosenka pt. „Świat według Kiepskich”, wykonywana przez popularną grupę Big Cyc. Słowa napisał Krzysztof Skiba. Został tak również zatytułowany jeden z albumów zespołu.

  4. Casting do roli Ferdynanda Kiepskiego wygrał Andrzej Gałła, jednak Polsat zdecydował, że potrzeba tu bardziej rozpoznawalnej twarzy. Wybór padł więc na Andrzeja Grabowskiego, choć do roli byli rozpatrywani również Janusz Rewiński i Ryszard Kotys, który później wcielił się w Mariana Paździocha.

  5. Kiepski początkowo miał w scenariuszu na imię Ludwik. Zmienił je sam Andrzej Grabowski, aby stworzyć Ferdynanda Kiepskiego w opozycji do Ferdynanda Wspaniałego, bohatera książek dla dzieci.

  6. Kolorystyka „Mocnego Fulla” powstała na podstawie taniego i popularnego piwa marki „Tatra”. Na początku emisji serialu piwo o nazwie „Mocny Full” produkował browar Kiper w Piotrkowie Trybunalskim. Wycofano je ze sprzedaży z powodu naruszenia praw autorskich.

  7. Początkowo w mieszkaniu Kiepskich był telewizor marki Sony. W wyniku interwencji firmy zmieniono nazwę na „Okil”, w nawiązaniu do ówczesnego reżysera - Okiła Khamidowa.

Świat według Kiepskich - gdzie obejrzeć

30 zł
w pakiecie
Oglądaj

Świat według Kiepskich - Opinie

5 + 2 =

Świat według Kiepskich - polecane w tej kategorii

Świat według Kiepskich - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne