Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Ranczo online - obsada i fabuła


43 głosy
Ranczo
Oceń film
4.44

Ranczo - fabuła

„Ranczo” to polski serial komediowo-obyczajowy, emitowany przez TVP1 w latach 2006-2009 oraz 2011-2016, od grudnia 2020 r. dystrybuowany również przez platformę Netflix. Za reżyserię odpowiadał Wojciech Adamczyk. Akcja „Rancza” rozgrywa się w fikcyjnej miejscowości Wilkowyje, położonej nieopodal Radzynia Podlaskiego. To właśnie tam w pierwszym odcinku serialu pojawia się Lucy Wilska (w tej roli Ilona Ostrowska) – Amerykanka polskiego pochodzenia, która odziedziczyła dworek po zmarłej babci. Przyjeżdża, aby go sprzedać, jednak pod wpływem uroku miejscowości znajduje tu swoje miejsce na ziemi. Postanawia zamieszkać w Wilkowyjach i wyremontować posiadłość. Powoduje to konflikt z wójtem Pawłem Koziołem, który zamierzał kupić dworek dla swojej córki. Spór zostaje zażegnany przez miejscowego proboszcza – ks. Piotra Kozioła. Wójt i ksiądz to bracia bliźniacy, odgrywani przez jednego aktora – Cezarego Żaka. Do głównych bohaterów należą również: „Kusy” – inteligentny i wykształcony malarz, borykający się z chorobą alkoholową oraz przebiegły urzędnik Czerepach – prawa ręka wójta. Z czasem wątki innych bohaterów są rozbudowywane, pojawiają się również nowe twarze. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów serialu stała się ławeczka pod sklepem spożywczym, będąca ilustracją typowego miejsca spożywania alkoholu na polskiej wsi. Zasiadają na niej: Solejuk, Hadziuk, Patryk Pietrek oraz Jan Japycz i Stach Japycz. Są to niezbyt rozgarnięci życiowo pijacy, mający w gruncie rzeczy dobre serca.


Top: Pawel Kubala / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Ranczo obsada

Ranczo - obsada

Andrzej Więcławski - Ranczo
Andrzej Więcławski
Grzegorz Wons
Arkadiusz Czerepach - Ranczo
Arkadiusz Czerepach
Artur Barciś
Babka - Ranczo
Babka
Grażyna Zielińska
Biskup Sądecki - Ranczo
Biskup Sądecki
Wiktor Zborowski
Dorota Wezół - Ranczo
Dorota Wezół
Beata Olga Kowalska
Dyrektorka - Ranczo
Dyrektorka
Ewa Kuryło
Pełna obsada »
Ranczo
Kategoria: Seriale
Gatunek: Obyczajowy, Komediowy
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenariusz: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
Produkcja: Polska
Premiera: 5 marca 2006

Ranczo - ciekawostki

  1. „Ranczo” to serial, który zdobył ogromną popularność, w szczytowym momencie jego średnia oglądalność przekraczała 8 milionów widzów, zgromadzonych przed telewizorami w niedzielne wieczory. Na jego bazie powstały dwie książki, film pełnometrażowy pt. „Ranczo Wilkowyje” oraz 10-odcinkowy spin-off pt. „Ławeczka w Unii”. Do sukcesu przyczyniło się wiele czynników, warto jednak wymienić reżyserię Wojciecha Adamczyka, który miał już za sobą realizację kultowych seriali komediowych dla Telewizji Polsat, jak również znakomite aktorstwo, na czele z obsadą sprawdzoną wcześniej w „Miodowych latach”: Cezarym Żakiem, Katarzyną Żak, Arturem Barcisiem, Dorotą Chotecką i Martą Lipińską.

  2. Podczas emisji trzeciej serii wypuszczano także przed i po każdym odcinku 5-minutowe felietony, odsłaniające kulisy powstawania serialu. Kontynuowano je również w trakcie czwartej serii.

  3. Wilkowyje zostały złożone z kilku realnych miejscowości. „Ranczo” kręcone jednak głównie we wsi o nazwie Jeruzal – jest tam m. in. serialowy kościół, plebania i sklep oraz kilka innych budynków. Dworek Lucy mieści się w Sokulach, a Urząd Gminy rozbity jest na dwie lokacje – plener w Latowiczu i wnętrze w Górze Kalwarii.

  4. Początkowo planowano zakończenie serialu po czterech seriach, jednak w związku z ogromną popularnością i protestami fanów nakręcono jeszcze kilka sezonów.

  5. W 2020 r. planowano nakręcenie kolejnego filmu pełnometrażowego na bazie serialu pt. „Ranczo: Zemsta wiedźm”. Plany pokrzyżowała śmierć Pawła Królikowskiego – odtwórcy roli Kusego, który miał być jedną z głównych postaci.

  6. Po emisji jednego z odcinków do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły skargi twierdzące, że została złamana cisza wyborcza. Zostało w nim zawarte hasło „Głosuj na Dudę”. Jednym z bohaterów serialu był Fabian Duda, który startował na wójta Wilkowyj. Odcinek zbiegł się z wyborami prezydenckimi w Polsce, w których brał udział Andrzej Duda, został jednak nakręcony na długo przed ogłoszeniem jego kandydatury.

  7. Piosenka z czołówki serialu pt. „To tylko sny” jest wykonywana przez Annę Jurksztowicz.

Ranczo - gdzie obejrzeć

za darmo
Oglądaj
od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Ranczo - Opinie

1 + 8 =

Ranczo - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne