Barbarzyńcy - fabuła
Rok 9 naszej ery, Germania pod okupacją rzymską. Arminius pochodzi z germańskiego plemienia Cherusków, ale jako dziecko został oddany wraz ze swym bratem przez ojca, króla Cherusków, na wychowanie Rzymianom. Chłopcy byli czymś w rodzaju okupu, a zarazem gwarantem bezpieczeństwa – ich pobyt w Rzymie miał zapewnić pokój między Rzymem a Cheruskami. Jego przybranym rzymskim ojcem został sam Publiusz Kwinktyliusz Warus, słynny polityk i dowódca legionów. Warus wychował Arminiusa na patriotę wspierającego sprawy Rzymu. Teraz Arminius musi wyruszyć na ziemie Germanów, aby pomóc Warusowi, który ma problemy z utrzymaniem porządku na podbitych germańskich ziemiach. Widząc okrucieństwo Rzymian i jawne niesprawiedliwości, młody książę zaczyna coraz bardziej identyfikować się ze swym ludem. W końcu sam wznieca bunt i jednoczy plemiona germańskie, stając na ich czele. Z wiernymi oddziałami rusza ku Lasowi Teutoburskiemu, którym przemieszczają się legiony Warusa.
Barbarzyńcy - obsada
Gatunek: Historyczny, Dramat, Przygodowy
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Barbara Eder, Steve Saint Leger
Scenariusz: Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Heckmann
Produkcja: Niemcy
Premiera: 2020
Barbarzyńcy - ciekawostki
-
Zdjęcia do pierwszego sezonu kręcono głównie na Węgrzech, natomiast w drugim zobaczymy także podkrakowskie plenery.
-
Znawcy historii – i militariów – zauważyli, że filmowi wojownicy jeżdżą konno, opierając nogi w strzemionach: to spory błąd faktograficzny, bowiem zaczęto ich używać dopiero 300-400 lat po przedstawianych wydarzeniach.
-
Finn Reiter, grający w serialu młodego Arminiusa, w rzeczywistości jest synem Laurence'a Ruppa – odtwórcy dorosłej wersji tej postaci.
-
Arminus i Thusnelda to postacie historyczne. Temu pierwszemu Georg F. Haendel poświęcił nawet operę „Arminio”, a jego ogromną postać można zobaczyć na postumencie Hermannsdenkmal nieopodal Detmold. Kibice piłkarscy mogą także skojarzyć to imię z nazwą klubu Arminia Bielefeld.
-
We wspomnianym Bielefeld Netflix reklamował serial wielkimi banerami z napisem „Nikt nie podbija Lasu Teutoburskiego”, co nawiązuje do słów najpopularniejszej piosenki kibiców Arminii.
-
Aktorzy grający Germanów mówią w serialu współczesnym niemieckim, ale Rzymianie rozmawiają klasyczną łaciną, co jest unikatowe jeśli chodzi o filmy historyczne.
-
Hełm z maską, noszony przez Arminiusa, jest wierną kopią takiego nakrycia głowy znalezionego w Kalkriese, na dawnym polu bitwy legionów rzymskich.
-
„Barbarzyńcy” zostali najpopularniejszym serialem niemieckim, bijąc pod względem oglądalności nawet słynny „Dark”.
-
Serial co prawda jest niemiecki, ale pierwsze cztery odcinki wyreżyserowała Austriaczka Barbara Eder, a kolejne dwa Irlandczyk Steve St. Leger, odpowiedzialny także za nakręcenie 15 odcinków „Wikingów” i „Wikingów: Walhalli”. Cztery odcinki drugiego sezonu wyreżyserował z kolei sam Stefan Ruzowitzky – a więc także nie Niemiec, a Austriak – którego „Fałszerze” zdobyli Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
-
Twórcy filmu przyznali, że poza faktami historycznymi scenariusz inspirowany jest także... historią walki Dawida z Goliatem.
Artykuły
Barbarzyńcy - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Barbarzyńcy - Opinie