Stranger Things - fabuła
Hawkins to zwyczajne, amerykańskie miasteczko, o którym mało kto wie, do czasu gdy nieopodal lasu nie znika dwunastoletni Will. Policja jest bezradna, szybko bowiem okazuje się, że mamy tu do czynienia z tajemniczymi, złymi siłami. Na ratunek przyjacielowi wyrusza grupka dzieciaków, narażając się tym samym na śmiertelne niebezpieczeństwo. To wydarzenie staje się początkiem fascynujących, ale i przerażających przygód, na które napotykają nastolatki w kolejnych odcinkach. Wszystko jest utrzymane w barwnej, finezyjnej stylistyce lat osiemdziesiątych.
Serial „Stranger Things” zachwycił cały świat - zdobył serca milionów widzów w różnym wieku i o różnych filmowych gustach. Jako połączenie science fiction, horroru, przygody, a nawet elementów dramatu i romansu, stał się uniwersalnym tekstem kultury dla każdego.
Top: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Stranger Things - obsada
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Matt Duffer, Ross Duffer
Scenariusz: Matt Duffer, Ross Duffer
Produkcja: USA
Premiera: 2016
Stranger Things - ciekawostki
-
Stranger Things - kiedy 5. sezon?
Fani z pewnością doczekają się kolejnej odsłony „Stranger Things”! Scenarzyści zapowiedzieli, że prace nad 5. sezonem rozpoczną już w sierpniu 2022 r.
-
Serial został stworzony przez braci bliźniaków - Matta i Rossa Duffera. Przed napisaniem scenariusza „Stranger Things” stworzyli film „W ukryciu” i „Miasteczko Wayward Pines”. W końcu zaczęli pracę nad „Stranger Things”, bazując na koncepcie: „Co by było, gdyby Steven Spielberg wyreżyserował książkę Stephena Kinga”.
-
Pierwotnie serial miał nosić tytuł „Montauk”. Jest to mała część półwyspu Long Island, gdzie faktycznie planowano kręcić odcinki. Montauk było rozważane głównie ze względu na rzekome eksperymenty z podróżami w czasie, które według teorii konspiracyjnych miały miejsce w tym regionie. Zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż zimy w tym miejscu byłyby zbyt surowe do filmowania.
-
W przesłuchaniach do serialu wzięło udział ponad tysiąc dzieci. O ile nad pozostałą częścią obsady twórcy nieco się głowili, Gaten Matarazzo, odtwarzający rolę Dustina, został wybrany od razu po obejrzeniu jego materiału castingowego.
-
Obecny, charakterystyczny dizajn graficzny tytułu, został zainspirowany przez Richarda Greenberga - twórcę projektów tytułów do filmów takich jak: „Superman”, „Obcy” czy „Goonies”.
-
Zanim temat obsady został poruszony przez reżyserów, niewątpliwy talent Millie Bobby Brown został zauważony przez Stephena Kinga. Pisarz na Twitterze wyraził swój podziw dla zdolności aktorskich dziewczynki, które zaprezentowała w serialu „Intruders”.
-
David Harbour zapragnął, by jego bohater - Hopper - nosił kapelusz wzorowany na Indianie Jonesie. Tym samym aktor chciał oddać hołd legendarnemu poszukiwaczowi przygód.
-
Według scenariusza postać Steve'a miała być o wiele bardziej odpychająca i nieprzyjemna, niż stała się w istocie. Miał on być „największym dupkiem na planecie” - wspomina Duffer. Joe Keery dał mu dużo więcej uroku i pozytywnej aury, niż planowano w przedbiegach, tak więc i w scenariuszach kolejnych sezonów potraktowano go łagodniej.
-
Postać Eleven, odtwarzana przez Millie Bobby Brown, była bazowana na E.T. Aktorka wspomina w wywiadzie, że reżyserzy dali jej jasną wskazówkę: „Właściwie to masz być kosmitką”.
-
Pewnego dnia reżyserów wzięło na mocne żarty i postanowili poważnie wystraszyć mamę Noah Schnappa. Powiedzieli jej, że mają jej coś do przekazania i zaprowadzili ją do obszernej szafy, gdzie leżało spreparowane sztuczne, ale wyjątkowo realistyczne ciało jej syna. Kobieta z początku była na tyle przerażona, że reżyserzy obawiali się, że przesadzili. Dość szybko jednak otrząsnęła się i doceniła czarny humor Dufferów.
-
Serialowy kolorysta do każdej klatki filmowej dodał zeskanowane ziarno (wadę obrazu) z lat osiemdziesiątych, by nadać serialowi klimat vintage tamtych lat.
-
Millie Bobby Brown na początku nie była przekonana do krótkiej fryzury. Ostatecznie do skrócenia włosów przekonały ją zdjęcia Charlize Theron z filmu „Mad Max: Fury Road”. Nie przekonały natomiast ojca Millie, który rozpłakał się, gdy zobaczył ostrzyżoną córkę. Ona sama natomiast, po czasie, określa decyzję o skróceniu włosów jako jedną z najlepszych w jej życiu.
-
Dufferowie od początku postanowili, by nie wykraczać poza cztery czy pięć sezonów „Stranger Things”. To właśnie sezon piąty ma więc być tym ostatnim. Nie przekreślają jednak w przyszłości opcji spin-offu - inspirowanego „Stranger Things”, ale z nowymi postaciami.
-
MIllie Bobby Brown zapytana w wywiadzie o to, jak wyobraża sobie losy Eleven w momencie zakończenia serii, pewnym tonem mówi o ślubie Eleven i Mike'a. Jej zdaniem, skoro bohaterowie się kochają, taki symboliczny gest byłby na miejscu. Po chwili dodaje jednak o wizji ciekawej sceny krwawienia z nosa na śnieżnobiałą suknię ślubną. Ten żartobliwy fragment stawia pod znakiem zapytania całą ślubną wizję aktorki.
-
8,8 milionów osób obejrzało drugi sezon serialu w pierwszych trzech dniach pojawienia się obrazu na Netflixie.
-
Drugi sezon okazał się być wyjątkowym wyzwaniem dla Noah Schnappa, który obawiał się, czy podoła swojej trudnej – jakby nie patrzeć – roli. By dobrze się do niej przygotować, poprosił o pomoc doświadczoną koleżankę z planu – Winonę Ryder. Aktorka zgodziła się i trenowała z nim, ile tylko zapragnął, jednocześnie motywując go pozytywnymi słowami, które podnosiły jego poczucie własnej wartości.
-
Erica Sinclair – siostra Lucasa – pierwotnie miała pojawiać się na ekranie dużo mniej (w drugim sezonie prawie wcale). Tymczasem ekipa tak pokochała aktorkę i rezolutną postać, którą wykreowała, że w trzecim sezonie Priah Ferguson miała jedną z wiodących ról.
-
Koncepcja reżyserów serialu, według której chłopcy mieli pojawić się na Halloween w kostiumach „Ghostbusters”, musiała spotkać się ze zgodą reżysera filmu. Dufferowie wykonali więc telefon do reżysera – Ivana Reitmana, który wcale nie był specjalnie skory do ustępstw. Po dłuższej rozmowie i wykazaniu ogromnej sympatii do filmu, w miejsce przelotnego zauroczenia, otrzymano zgodę na wykorzystanie strojów.
-
Jedna z piękniejszych i najbardziej bezinteresownych relacji przyjacielskich „Stranger Things” – Steve i Dustin – nie była początkowo w planie (podobnie jak sympatyczna strona Steve' a). Uznano jednak, że skoro obu bohaterów łączy niejako złamane serce, dobrze się dogadają. Udało się – relacja ta stała się uwielbiana nie tylko przez samych aktorów, ale i przez widzów.
-
Przed rozpoczęciem zdjęć do serialu bracia Dufferowie kilkakrotnie obejrzeli filmy będące największymi inspiracjami dla „Stranger Things” - „E.T.”, „The Goonies”, „Stand by me”, „Coś” i „Koszmar z ulicy Wiązów”. Film „Stand by me” był dla nich na tyle ważny, że to właśnie sceny z niego były rozczytywane przez wszystkich chłopców w trakcie przesłuchań.
-
Do paru scen w laboratorium Milly Bobby Brown była wyposażona w podwodny zbiornik zanurzeniowy. Była w stanie oddychać dzięki wyposażeniu w specjalny hełm, ważący ponad 30 kg.
Stranger Things - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Stranger Things - Opinie