Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Stranger Things - fabuła

Hawkins to zwyczajne, amerykańskie miasteczko, o którym mało kto wie, do czasu gdy nieopodal lasu nie znika dwunastoletni Will. Policja jest bezradna, szybko bowiem okazuje się, że mamy tu do czynienia z tajemniczymi, złymi siłami. Na ratunek przyjacielowi wyrusza grupka dzieciaków, narażając się tym samym na śmiertelne niebezpieczeństwo. To wydarzenie staje się początkiem fascynujących, ale i przerażających przygód, na które napotykają nastolatki w kolejnych odcinkach. Wszystko jest utrzymane w barwnej, finezyjnej stylistyce lat osiemdziesiątych.


Serial „Stranger Things” zachwycił cały świat - zdobył serca milionów widzów w różnym wieku i o różnych filmowych gustach. Jako połączenie science fiction, horroru, przygody, a nawet elementów dramatu i romansu, stał się uniwersalnym tekstem kultury dla każdego.


Top: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Stranger Things obsada

Stranger Things - obsada

Argyle - Stranger Things
Argyle
Eduardo Franco
Billy Hargrove - Stranger Things
Billy Hargrove
Dacre Montgomery
Chrissy Cunningham - Stranger Things
Chrissy Cunningham
Grace Van Dien
Dustin Henderson - Stranger Things
Dustin Henderson
Gaten Matarazzo
Eddie Munson - Stranger Things
Eddie Munson
Joseph Quinn
Erica Sinclair - Stranger Things
Erica Sinclair
Priah Ferguson
Pełna obsada »
Stranger Things
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Matt Duffer, Ross Duffer
Scenariusz: Matt Duffer, Ross Duffer
Produkcja: USA
Premiera: 2016

Stranger Things - ciekawostki

 1. Stranger Things - kiedy 5. sezon?


  Fani z pewnością doczekają się kolejnej odsłony „Stranger Things”! Scenarzyści zapowiedzieli, że prace nad 5. sezonem rozpoczną już w sierpniu 2022 r.

 2. Serial został stworzony przez braci bliźniaków - Matta i Rossa Duffera. Przed napisaniem scenariusza „Stranger Things” stworzyli film „W ukryciu” i „Miasteczko Wayward Pines”. W końcu zaczęli pracę nad „Stranger Things”, bazując na koncepcie: „Co by było, gdyby Steven Spielberg wyreżyserował książkę Stephena Kinga”.

 3. Pierwotnie serial miał nosić tytuł „Montauk”. Jest to mała część półwyspu Long Island, gdzie faktycznie planowano kręcić odcinki. Montauk było rozważane głównie ze względu na rzekome eksperymenty z podróżami w czasie, które według teorii konspiracyjnych miały miejsce w tym regionie. Zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż zimy w tym miejscu byłyby zbyt surowe do filmowania.

 4.  W przesłuchaniach do serialu wzięło udział ponad tysiąc dzieci. O ile nad pozostałą częścią obsady twórcy nieco się głowili, Gaten Matarazzo, odtwarzający rolę Dustina, został wybrany od razu po obejrzeniu jego materiału castingowego.

 5.  Obecny, charakterystyczny dizajn graficzny tytułu, został zainspirowany przez Richarda Greenberga - twórcę projektów tytułów do filmów takich jak: „Superman”, „Obcy” czy „Goonies”.

 6.  Zanim temat obsady został poruszony przez reżyserów, niewątpliwy talent Millie Bobby Brown został zauważony przez Stephena Kinga. Pisarz na Twitterze wyraził swój podziw dla zdolności aktorskich dziewczynki, które zaprezentowała w serialu „Intruders”.

 7.  David Harbour zapragnął, by jego bohater - Hopper - nosił kapelusz wzorowany na Indianie Jonesie. Tym samym aktor chciał oddać hołd legendarnemu poszukiwaczowi przygód.

 8.  Według scenariusza postać Steve'a miała być o wiele bardziej odpychająca i nieprzyjemna, niż stała się w istocie. Miał on być „największym dupkiem na planecie”  - wspomina Duffer. Joe Keery dał mu dużo więcej uroku i pozytywnej aury, niż planowano w przedbiegach, tak więc i w scenariuszach kolejnych sezonów potraktowano go łagodniej.

 9.  Postać Eleven, odtwarzana przez Millie Bobby Brown, była bazowana na E.T. Aktorka wspomina w wywiadzie, że reżyserzy dali jej jasną wskazówkę: „Właściwie to masz być kosmitką”.

 10.  Pewnego dnia reżyserów wzięło na mocne żarty i postanowili poważnie wystraszyć mamę Noah Schnappa. Powiedzieli jej, że mają jej coś do przekazania i zaprowadzili ją do obszernej szafy, gdzie leżało spreparowane sztuczne, ale wyjątkowo realistyczne ciało jej syna. Kobieta z początku była na tyle przerażona, że reżyserzy obawiali się, że przesadzili. Dość szybko jednak otrząsnęła się i doceniła czarny humor Dufferów.

 11.  Serialowy kolorysta do każdej klatki filmowej dodał zeskanowane ziarno (wadę obrazu) z lat osiemdziesiątych, by nadać serialowi klimat vintage tamtych lat.


 12. Millie Bobby Brown na początku nie była przekonana do krótkiej fryzury. Ostatecznie do skrócenia włosów przekonały ją zdjęcia Charlize Theron z filmu „Mad Max: Fury Road”. Nie przekonały natomiast ojca Millie, który rozpłakał się, gdy zobaczył ostrzyżoną córkę. Ona sama natomiast, po czasie, określa decyzję o skróceniu włosów jako jedną z najlepszych w jej życiu.

 13.  Dufferowie od początku postanowili, by nie wykraczać poza cztery czy pięć sezonów „Stranger Things”. To właśnie sezon piąty ma więc być tym ostatnim. Nie przekreślają jednak w przyszłości opcji spin-offu - inspirowanego „Stranger Things”, ale z nowymi postaciami.

 14.  MIllie Bobby Brown zapytana w wywiadzie o to, jak wyobraża sobie losy Eleven w momencie zakończenia serii, pewnym tonem mówi o ślubie Eleven i Mike'a. Jej zdaniem, skoro bohaterowie się kochają, taki symboliczny gest byłby na miejscu. Po chwili dodaje jednak o wizji ciekawej sceny krwawienia z nosa na śnieżnobiałą suknię ślubną. Ten żartobliwy fragment stawia pod znakiem zapytania całą ślubną wizję aktorki.

 15.  8,8 milionów osób obejrzało drugi sezon serialu w pierwszych trzech dniach pojawienia się obrazu na Netflixie.

 16.  Drugi sezon okazał się być wyjątkowym wyzwaniem dla Noah Schnappa, który obawiał się, czy podoła swojej trudnej – jakby nie patrzeć – roli. By dobrze się do niej przygotować, poprosił o pomoc doświadczoną koleżankę z planu – Winonę Ryder. Aktorka zgodziła się i trenowała z nim, ile tylko zapragnął, jednocześnie motywując go pozytywnymi słowami, które podnosiły jego poczucie własnej wartości.

 17.  Erica Sinclair – siostra Lucasa – pierwotnie miała pojawiać się na ekranie dużo mniej (w drugim sezonie prawie wcale). Tymczasem ekipa tak pokochała aktorkę i rezolutną postać, którą wykreowała, że w trzecim sezonie Priah Ferguson miała jedną z wiodących ról.

 18.  Koncepcja reżyserów serialu, według której chłopcy mieli pojawić się na Halloween w kostiumach „Ghostbusters”, musiała spotkać się ze zgodą reżysera filmu. Dufferowie wykonali więc telefon do reżysera – Ivana Reitmana, który wcale nie był specjalnie skory do ustępstw. Po dłuższej rozmowie i wykazaniu ogromnej sympatii do filmu, w miejsce przelotnego zauroczenia, otrzymano zgodę na wykorzystanie strojów.

 19.  Jedna z piękniejszych i najbardziej bezinteresownych relacji przyjacielskich „Stranger Things” – Steve i Dustin – nie była początkowo w planie (podobnie jak sympatyczna strona Steve' a). Uznano jednak, że skoro obu bohaterów łączy niejako złamane serce, dobrze się dogadają. Udało się – relacja ta stała się uwielbiana nie tylko przez samych aktorów, ale i przez widzów.

 20.  Przed rozpoczęciem zdjęć do serialu bracia Dufferowie kilkakrotnie obejrzeli filmy będące największymi inspiracjami dla „Stranger Things” - „E.T.”, „The Goonies”, „Stand by me”, „Coś” i „Koszmar z ulicy Wiązów”. Film „Stand by me” był dla nich na tyle ważny, że to właśnie sceny z niego były rozczytywane przez wszystkich chłopców w trakcie przesłuchań.

 21. Do paru scen w laboratorium Milly Bobby Brown była wyposażona w podwodny zbiornik zanurzeniowy. Była w stanie oddychać dzięki wyposażeniu w specjalny hełm, ważący ponad 30 kg.

Stranger Things - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Stranger Things - Opinie

5 + 5 =

Stranger Things - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne