Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

The Crown - fabuła

W 1952 roku umiera król Jerzy VI. Na tron brytyjski wstępuje jego córka Elżbieta II. Serial ukazuje historię jej rządów – od początków panowania monarchini aż po czasy teraźniejsze. W tle wydarzeń politycznych, które ukształtowały połowę XX wieku, rozgrywają się kameralne dramaty członków brytyjskiej rodziny królewskiej. „The Crown” prezentuje zawiłą opowieść o nieznośnym brzemieniu władzy we współczesnej Europie. Przybliża relacje królowej z kilkunastoma premierami, a także zgłębia dylematy dotyczące jej roli jako głowy państwa.


Top: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - The Crown obsada

The Crown - obsada

Andrew Parker Bowles - The Crown
Andrew Parker Bowles
Andrew Buchan
Anthony Eden - The Crown
Anthony Eden
Jeremy Northam
Antony Armstrong-Jones - The Crown
Antony Armstrong-Jones
Matthew Goode, Ben Daniels
Bob Hawke - The Crown
Bob Hawke
Richard Roxburgh
Cecil King - The Crown
Cecil King
Rupert Vansittart
Pełna obsada »
The Crown
Kategoria: Seriale
Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Peter Morgan i inni
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 2016

The Crown - ciekawostki

 1. Scenariusz serialu jest rozwinięciem historii z filmu „Królowa” z 2006 roku, a przede wszystkim ze sztuki „The Audience”, których scenarzystą jest Peter Morgan. Wspomniany twórca jest głównym scenarzystą „The Crown”.

 2.  Serial „The Crown” od samego początku w założeniu miał liczyć 6 serii i przedstawiać losy królowej aż do współczesności. Przed dwoma laty pojawiły się głosy, że 6. sezon jednak nie powstanie, ale ostatecznie zdecydowano się go przywrócić. Nie wiadomo jeszcze, jak na losy ostatniej z planowanych serii wpłynie śmierć Elżbiety II. Zdjęcia do „szóstki” rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku, na wieść o śmierci królowej zostały wstrzymane na dwa dni.

 3.  Netflix ujawnił, że prowadzone są rozmowy na temat nakręcenia prequela „The Crown”, akcja miałaby się rozgrywać w ciągu 50 lat, a jej początkiem ma być śmierć królowej Wiktorii.

 4.  Pierwszy sezon był najdroższym z nakręconych do momentu premiery przez Netflixa – kosztował około 100 milionów funtów.

 5.  W listopadzie 2016 roku w Wielkiej Brytanii dwa pierwsze odcinki serialu wyświetlane były w kinach!

 6.  Największa partia zdjęć powstała w Elstree Studios w Borehamwood. W studiu wybudowano między innymi makiety kwater prywatnych głównych bohaterów, wnętrze prywatnego królewskiego odrzutowca, a nawet odtworzono część ulicy Downing Street. Poza Wielką Brytanią plenerami zostały RPA, Hiszpania i Węgry.

 7.  W scenach z Winstonem Churchillem, granym przez Johna Lithgowa, scenografowie musieli powiększyć słynne czarne drzwi z 10 Downing Street – aktor ma 193 centymetry wzrostu, a polityk był o 26 centymetrów niższy, różnica więc wyraźnie rzucałaby się w oczy.

 8.  John Lithgow był jednym z dwóch amerykańskich aktorów grających brytyjskich polityków i ludzi dworu. Drugim była Gillian Anderson w roli Margaret Thatcher (po jej zaangażowaniu wielu fanów serialu skrytykowało ten wybór, argumentując, że aktorka jest dla tej roli... zbyt seksowna).

 9.  Skoro mowa o oczach: królowa Elżbieta II miała je w niebieskim kolorze, podobnie jak odtwarzająca ją w pierwszych odcinkach Claire Foy. Kiedy jednak rolę przejęła Olivia Colman, barwa królewskich oczu w serialu zmienia się na brązowy – aktorka źle wypadała w soczewkach, z kolei podkolorowanie w CGI wyglądało sztucznie.

 10.  Claire Foy przez cały pierwszy sezon ma na sobie założony pod kostium bardzo niewygodny gorset pomniejszający jej biust. Aktorka urodziła właśnie dziecko i karmiła je na planie piersią.

 11.  W lutym 2022 roku złodzieje włamali się do trzech furgonetek ze strojami i gadżetami wykorzystanymi w serialu. Skradzionych przedmiotów nie udało się odzyskać.

 12. Suknia ślubna ekranowej księżnej Diany (w tej roli Emma Corrin) jest dokładną kopią tej prawdziwej.

 13.  Królowa Elżbieta II przyznała się w połowie 2017 roku, że oglądała serial i całkiem się jej podobał. Jego fanami są książę Harry i Meghan Markle.

 14. Wymieniowa wyżej Meghan Markle ma zgodę producentów na zagranie samej siebie, jeśli tylko będzie miała czas i ochotę na taki występ.

 15.  O walce króla Jerzego VI z wadą wymowy opowiada film „Jak zostać królem” (2010), w reżyserii Toma Hoopera. Główną rolę zagrał w nim Colin Firth.


 16. The Crown - kiedy 6. sezon?


  Premiera 6. - ostatniego - sezonu serialu, a właściwie jego pierwszej części, odbyła się 16 listopada 2023 r. Część drugą można oglądać od 14 grudnia.

Artykuły

The Crown - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

The Crown - Opinie

10 + 4 =

The Crown - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne