Fot: lev radin / Shutterstock.com

Russian Doll - fabuła

Amerykański serial komediowo-dramatyczny z mocnymi akcentami science fiction. Główną bohaterką jest Nadia, ze wszech miar wyzwolona i nowoczesna kobieta, biorąca z życia pełnymi garściami. Jest singielką i zdecydowanie woli przygodne romanse niż stały związek. Poznajemy ją w dniu jej 36. urodzin, podczas imprezy zorganizowanej przez jej przyjaciółkę. Wkrótce potem Nadia ginie potrącona przez samochód. Ku swemu zdziwieniu po śmierci wróci w czasie do dnia urodzin, do łazienki w mieszkaniu, w którym świętowała. I będzie tak wracać raz po raz, za każdym razem ginąc po imprezie... To zapętlenie w czasie pozwoli jej odkryć w sobie uczucia i cechy, o które siebie nawet nie podejrzewała (angielski tytuł po przetłumaczeniu brzmi „Matrioszka”, bohaterka dociera do coraz głębszych pokładów psychicznych, odkrywa jakby swe kolejne osobowości). Z czasem w podróżach zacznie jej towarzyszyć Alan, mężczyzna, który podobnie jak ona wpadł w pętlę czasu.
Drugi sezon rozgrywa się cztery lata później, a jego bohaterami ponownie są Nadia i Alan, którzy odkrywają inny portal do podróży w czasie.


Top: lev radin / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Russian Doll obsada

Russian Doll - obsada

Agnes - Russian Doll
Agnes
Carolyn Michelle Smith
Alan Zaveri - Russian Doll
Alan Zaveri
Charlie Barnett
Chezare
Chezare "Chez" Carrera
Sharlto Copley
Delia - Russian Doll
Delia
Athina Papadimitriu, Franciska Farkas
John Reyes - Russian Doll
John Reyes
Yul Vazquez
Leonora
Leonora "Nora" Vulvokov
Chloë Sevigny
Pełna obsada »
Russian Doll
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Komediowy, Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 30 min.
Scenariusz: Natasha Lyonne, Amy Poehler, Leslye Headland
Produkcja: USA
Premiera: 2019

Russian Doll - ciekawostki

  1. To autorski projekt Natashy Lyonne (znanej z serialu „Orange Is the New Black”), która wymyśliła postać Nadii, napisała (wspólnie z przyjaciółkami) scenariusz, wyreżyserowała niektóre odcinki, zagrała główną rolę i została producentem wykonawczym. Lyonne zapowiedziała, że serial będzie miał trzy sezony.

  2.  Premiera drugiego sezonu opóźniła się prawie o rok, a wszystko z powodu pandemii Covid-19.

  3.  W postaci Nadii można wyśledzić pewne nawiązania do biografii Natashy Lyonne, na przykład obie są wnuczkami osób, które przeżyły holocaust (dziadkowie Lyonne byli węgierskimi Żydami, którym udało się uciec do Paryża, a potem do USA). Lyonne uczęszczała ponadto do jesziwy w Nowym Jorku, ale została z niej usunięta za... handel marihuaną.

  4.  „Russian Doll” to projekt wybitnie kobiecy: wśród scenarzystek, reżyserów i producentów nie znajdziemy ani jednego mężczyzny.

  5.  Piosenka, która otwiera serial, a także jest słyszana za każdym razem, gdy Nadia „wraca do życia”, to „Gotta Get Up” Harry'ego Nilssona, pianisty i gitarzysty, który święcił największe sukcesy na przełomie lat 60/70. Był to pierwszy wybór Lyonne, choć rozważano też piosenki Lou Reeda, The Stooges czy Lil' Kim.

  6.  Wykorzystanie wspomnianej wyżej piosenki pochłonęło sporą część budżetu, za każde jej wykorzystanie trzeba było wpłacić sporą sumkę wynikającą z praw autorskich.

  7.  Główna bohaterka nazywa się Nadia Vulvokov. Nadia to oczywiście zdrobnienie od Nadieżda, natomiast Vulvokov to nazwisko wymyślone od słowa „vulva”, czyli... wagina. Jak można się domyślić, nie ma w Rosji ani w środowiskach rosyjskojęzycznych żadnej osoby, która by takie nazwisko nosiła...

  8.  Premiera pierwszego odcinka serialu miała miejsce 1 lutego, co nie jest przypadkową datą – wszak 2 lutego co roku obchodzony jest w USA słynny Dzień Świstaka, który jednoznacznie kojarzy się z filmem o pętli czasowej pod tym właśnie tytułem.

  9.  Najważniejszym plenerem jest The Horseshoe Bar położony między 7th Street i Avenue B w Nowym Jorku. To dość znany w świecie filmowym obiekt, pojawił się chociażby w drugiej części kultowego „Ojca chrzestnego”.

  10.  Największą wpadką twórców było pokazanie sklepu „Sunny And Annie's” w retrospekcji z 1991 roku. Owe delikatesy otwarto 6 lat później, o czym zresztą informuje stosowny napis na szyldzie nad wejściem (ta część szyldu nie została na szczęście sfilmowana).

Russian Doll - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Russian Doll - Opinie

5 + 6 =

Russian Doll - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne