Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Detektyw - fabuła

Składający się z trzech sezonów, opowiadających oddzielne historie, "Detektyw" przedstawia perypetie stróżów prawa, którzy, by rozwiązać kolejne sprawy, sięgają nie tylko po te zgodne z prawem metody. Kolejne śledztwa prowadzą ich również w głąb siebie oraz ku walce z własnymi słabościami i wewnętrznymi demonami.


Top: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Detektyw obsada

Detektyw - obsada

Amelia Reardon - Detektyw
Amelia Reardon
Carmen Ejogo
Errol William Childress - Detektyw
Errol William Childress
Glenn Fleshler
Harris James - Detektyw
Harris James
Scott Shepherd
Jordan Semyon - Detektyw
Jordan Semyon
Kelly Reilly
Pełna obsada »
Detektyw
Kategoria: Seriale
Gatunek: Kryminał, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Cary Fukunaga
Scenariusz: Nic Pizzolatto
Produkcja: USA
Premiera: 2014

Detektyw - ciekawostki

 1. Przygotowując się do roli Rustina Cohle, Matthew McConaughey spisywał swoje własne spostrzeżenia odnośnie bohatera, jego zwyczajów, sposobu ubierania się, poruszania itp. - wyszła z tego całkiem spora „książeczka”, licząca aż 450 stron!

 2.  Początkowo McConaughey miał zagrać Marty'ego, wybrał jednak Rusta, a do roli jego partnera sam zaproponował Harrelsona.

 3.  W pierwszym sezonie McConaughey gra na ekranie ateistę, z kolei Woody Harrelson praktykującego chrześcijanina. Co ciekawe, w prawdziwym życiu jest zupełnie odwrotnie, Harrelson jest zadeklarowanym ateistą, a McConaughey chrześcijaninem.

 4.  Obaj wymienieni wyżej panowie prywatnie są bliskimi przyjaciółmi. Aby zmniejszyć stres podczas kręcenia scen brutalnej bójki ich bohaterów, aktorzy... tańczyli ze sobą.

 5.  W postacie głównych bohaterów drugiego sezonu mieli się wcielić Christian Bale i Jessica Chastain, oboje jednak odmówili z powodu zaangażowania w inne projekty.

 6.  Nic Pizzolatto sam napisał scenariusz całej pierwszej serii, co jak na amerykańskie seriale jest sprawą zdumiewająco rzadką. Przy pisaniu scenariusza drugiego sezonu zatrudnił już pomocnika, Scotta Lassera, który miał zadbać, by pomysły nie powtarzały się zbytnio w porównaniu z „jedynką”.

 7.  Dwa pierwsze odcinki pierwszej serii zostały dość mocno zmienione, kiedy już wybrano obsadę, bowiem Pizzolatto starał się dopasować scenariusz pod konkretnych aktorów (kolejne odcinki były już pisane od razu pod nich).

 8.  Pisząc scenariusz, Pizzolatto starał się przemycić w nim jak najwięcej z aforyzmów i przemyśleń Rumuna Emila Ciorana, swego ulubionego filozofa.

 9.  Tak naprawdę „Detektyw” miał być kilkuodcinkowym miniserialem, dopiero po odniesieniu przez niego wielkiego sukcesu (największa oglądalność na HBO od czasu „Kampanii braci”) zadecydowano o przerobieniu go na serial zawierający antologię kryminalnych historyjek.

 10.  Pierwszy odcinek drugiej serii miał początkowo wyreżyserować sam David Cronenberg. Słynny reżyser odmówił jednak, stwierdzając, że... scenariusz jest według niego za słaby. Coś było na rzeczy, bowiem to samo stwierdzili fani serialu, a szef programowy HBO przepraszał widzów, że zanadto poganiał scenarzystów.

 11.  W pierwszym sezonie każdy z odcinków ma ten sam muzyczny motyw otwierający. Zupełnie inaczej jest w drugim: każdy otwiera „Nevermind” Leonarda Cohena. Nie wszyscy jednak zwrócili pewnie uwagę, że w każdym odcinku rytm i wykonanie tego utworu jest nieco inne, nawiązujące do fabuły tegoż odcinka.

 12.  Bohater grany przez Colina Farrella nosi wąsik. Aktor tak bardzo go nie znosił, że zgolił wąsa po zakończeniu zdjęć jeszcze w przyczepie, nie czekając na przyjazd do domu. Dla potrzeb roli Farrell przytył poza tym około 10 kilogramów.

 13.  Pierwszy odcinek pierwszej serii inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami, mowa o makabrycznych rytuałach w Ponchatoula w Luizjanie, w które zamieszany był pastor Lamonica.

 14.  Niezwykły plener, jakim jest opuszczony fort, to Fort Macomb w Luizjanie. Nie można go zwiedzać, ale na ekranie pojawia się często, nie tylko w filmach, ale i chociażby w teledysku Beyoncé „Lemonade”.

 15.  Nic Pizzolatto zaczął pisanie scenariusza do nowego filmu, jednak po napisaniu 40 stron uznał, że materiał świetnie sprawdzi się w „Detektywie”. Po niedużych przeróbkach tekst ten stał się pierwszą częścią scenariusza trzeciego sezonu z Mahershalą Alim w roli głównej (notabene w scenariuszu postać głównego bohatera jest białym mężczyzną).


 16. Detektyw - kiedy 4. sezon?


  Rozpoczęły się już prace na planie 4. sezonu „Detektywa", na razie nie znamy jednak daty premiery.

Detektyw - gdzie obejrzeć

od 29,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
40 zł
w pakiecie
Oglądaj

Detektyw - Opinie

2 + 6 =

Detektyw - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne