Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Stach Japycz

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Stanisław Japycz, zwany przez wszystkich Stachem, to jeden z bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Franciszek Pieczka. Stach przyjeżdża do Wilkowyj w drugim sezonie, żeby pogodzić się ze starszym bratem Janem. Zostaje zarazem stałym bywalcem „ławeczki” pod sklepem Więcławskiej, gdzie razem z Solejukiem, Hadziukiem i Pietrkiem dyskutują na przeróżne tematy i sączą tanie wino, które nazywają „mamrotem”. Jest starszym człowiekiem, doświadczonym życiowo i optymistycznie nastawionym do rzeczywistości. Po śmierci Jana staje się autorytetem dla kolegów z „ławeczki”, którzy często zdają się na jego rozsądek. Pomimo spokojnego i pogodnego usposobienia istnieją jednak sprawy, które potrafią go do głębi wzburzyć. Stach nie jest również obojętny na kwestie sercowe, gdyż pewnego dnia ożywa w nim dawne uczucie do Michałowej, gospodyni księdza Piotra Kozioła na miejscowej plebanii.


WYGLĄD


Stach to wysoki mężczyzna w podeszłym wieku. Ma szczupłą sylwetkę, wielki nos, kilka pieprzyków i plamek na twarzy, sumiasty, siwy wąs oraz resztki białych włosów na głowie. Niemal zawsze chodzi w kaszkiecie lub cyklistówce. Często ubrany w granatowe swetry lub kurtki oraz koszule w kratę, choć czasem widzimy go też w pogodniejszych, jasnobrązowych barwach.


BIOGRAFIA


Jest rodowitym mieszkańcem Wilkowyj. W czasie II wojny światowej został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie doskonale nauczył się języka niemieckiego. Później był w partyzantce. Ukończył liceum ze zdaną maturą. W młodości podkochiwał się w Michałowej, jednak jego przynależność do PZPR przekreślała wówczas szansę na bliższą znajomość. Od zawsze był również skonfliktowany ze starszym bratem, a po jednej z ostrych kłótni wyjechał na 30 lat z Wilkowyj. Prawdopodobnie mieszkał wówczas w Szczecinie.


Pojawia się w drugim sezonie serialu. Przyjeżdża, aby pogodzić się z Janem i towarzyszy mu w zasadzie aż do śmierci. Po wprowadzeniu nowych zasad korzystania z Country Clubu Stach i Jan organizują manifestację przeciwko wójtowi, która przynosi pozytywny rezultat dla mieszkańców. Później Stach spotyka Michałową, czyli swoją miłość z lat młodości. Kobieta zaprasza go na plebanię, a przyjaźń zdaje się z czasem rozkwitać – wychodzą nawet razem na niedzielne spacery. Starszemu mężczyźnie trudno jednak zerwać z przyzwyczajeniami i nie chce całkowicie opuszczać kolegów z „ławeczki”, co generuje konflikty z pobożną i ułożoną gospodynią. W końcu osiągają porozumienie i dochodzi do oświadczyn oraz rychłego ślubu, podczas którego Pietrek inauguruje działalność swojego zespołu disco polo. Na Stacha czeka jednak jeszcze wiele małżeńskich niesnasek oraz przygód z kolegami z „ławeczki”.


 

Pełna biografia »

Stach Japycz - powiązania postaci

Stach Japycz
Fot: Sławek / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Franciszek Pieczka

Stach Japycz - Opinie

8 + 3 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne