Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Paweł Kozioł

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Paweł Kozioł to jeden z głównych bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Cezary Żak. Jest wójtem gminy Wilkowyje w pierwszych kilku sezonach serialu. To antyklerykał i ateista, co kontrastuje drastycznie z postawą jego brata bliźniaka, Piotra Kozioła – proboszcza miejscowej parafii. Bracia od lat trwają w sporze, choć gdy zachodzi taka konieczność, potrafią zakopać topór wojenny. Wójt to człowiek nerwowy i apodyktyczny. Zależy mu na utrzymaniu władzy oraz zdobyciu jeszcze większych wpływów. Musi wiedzieć, co dzieje się na wsi. Żaden interes nie powinien odbywać się bez jego wiedzy, a najlepiej udziału. Jest sprytny, chytry i podstępny. Bywa także nieuczciwy. Potrafi manipulować ludźmi. Od najmłodszych lat pali papierosy, lubi także mocne trunki. Mieszka w dużym, wystawnym domu z ogrodem. Ma żonę Halinę i córkę Klaudię.


WYGLĄD


Paweł Kozioł to mężczyzna w średnim wieku. Dobrze zbudowany, choć z wyraźną nadwagą. Ma brązowe oczy, kwadratową twarz, krzaczaste brwi, pokaźny wąs i resztki krótko ostrzyżonych włosów na głowie. Niemal zawsze widzimy go w garniturze, zazwyczaj ciemnym, choć w słoneczne dni ubiera także jasny. Nosi krawaty w paski oraz kaszkiety.


BIOGRAFIA


Urodził się 15 minut później niż brat. Jego matka była gospodynią na plebanii, a ojciec ideowym komunistą. Był niegrzecznym dzieckiem i często skarżył na brata. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do partii –  karierę polityczną rozpoczynał jeszcze w PZPR. Po transformacji ustrojowej umiejętnie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Dorobił się pięknego domu i pokaźnego majątku. Posiada m. in. przetwórnię owocowo-warzywną, tartak i pieczarkarnię, choć oficjalnie właścicielkami są jego córka i żona. Pawła Kozioła poznajemy w momencie, kiedy do Wilkowyj przyjeżdża Lucy Wilska, która odziedziczyła stary dworek po zmarłej babci. Szybko okazuje się, że „Amerykanka” jest urzeczona miejscowością. Postanawia wyremontować posiadłość i tu zamieszkać. Jest to wyraźnie nie po myśli wójta, który zamierzał kupić dworek dla swojej córki. Próbuje więc wszelkimi sposobami „wykurzyć” Lucy, ale ostatecznie musi zaakceptować jej decyzję. 


Kolejne sezony przynoszą eskalację konfliktu pomiędzy wójtem a księdzem. W jednym z odcinków Paweł zostaje zmuszony do złożenia przysięgi w kościele, w której oświadcza, że dotrzyma wyborczych obietnic. Kiedy jednak kilka lat później przegrywa kolejne wybory, znajduje schronienie właśnie u brata i ich wzajemne stosunki ulegają ociepleniu. Kozioł musi jednak dążyć do zdobycia władzy, to jego największa namiętność. Pod koniec piątego sezonu wygrywa wybory do senatu. Zostaje senatorem i razem ze swoim wiernym Czerepachem (dawnym sekretarzem gminy) zaczyna lansować nowe ugrupowanie polityczne – Polską Partię Uczciwości (PPU). 


 

Pełna biografia »

Paweł Kozioł - powiązania postaci

Paweł Kozioł
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Cezary Żak
Profesja: wójt gminy Wilkowyje
Córki: Klaudia Kozioł

Paweł Kozioł - Opinie

7 + 1 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne