Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Piotr Kozioł

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ksiądz Piotr Kozioł należy do głównych bohaterów serialu „Ranczo”. To jedna z dwóch postaci odgrywanych przez Cezarego Żaka. Piotr Kozioł jest proboszczem parafii w Wilkowyjach. Jego brat bliźniak, nastawiony na zdobycie i utrzymanie władzy ateista Paweł Kozioł, od lat pełni w tym samym miejscu funkcję wójta gminy. Różnice charakterów pomiędzy braćmi prowadzą do nieustannych konfliktów, jednak ostatecznie muszą się jakoś dogadywać dla dobra mieszkańców. Piotr Kozioł to człowiek spokojny, uduchowiony, oddany Bogu i parafianom, traktujący swoje powołanie jak misję. W przeciwieństwie do brata zazwyczaj jest rozsądny i wyważony, choć zdarza mu się także odsłaniać porywczość charakteru. Łączy ich zamiłowanie do pieniędzy oraz chęć posiadania wpływu na lokalną społeczność. Piotr ma własną szklarnię, lubi pielęgnować rośliny. Jest autorytetem dla mieszkańców, zdarza się, że przychodzą do niego po poradę. Księdzem opiekuje się zaś gospodyni Michałowa.


WYGLĄD


Piotr Kozioł to mężczyzna w średnim wieku, dobrze zbudowany, acz ze znaczącą nadwagą. Ma kwadratową twarz i brązowe oczy. Jest niemal łysy. Chodzi w delikatnych okularach. Najczęściej widzimy go w prostej, czarnej sutannie, natomiast w trakcie odprawiania mszy w różnego koloru szatach liturgicznych.


BIOGRAFIA


Przyszedł na świat 15 minut wcześniej niż brat bliźniak. Jego matka była gospodynią na plebanii, a ojciec ideowym komunistą. Był dzieckiem spokojnym i grzecznym, choć lubiącym skarżyć na brata. Po ukończeniu szkoły średniej poszedł do seminarium, natomiast Paweł zapisał się do PZPR. Różnice pomiędzy braćmi i wynikające z nich konflikty obserwujemy już od pierwszego sezonu, kiedy to pojawia się problematyczna kwestia dworku Lucy Wilskiej, który odziedziczyła po babci. „Amerykanka” przylatuje więc do Polski i przyjeżdża do Wilkowyj. Urzeczona miejscowością, postanawia tu zostać. Nie jest to na rękę wójtowi, który chciał kupić dworek dla córki, próbuje więc ją przestraszyć i przerwać remont. Wówczas to ksiądz przychodzi z pomocą. Kiedy Lucy nie ma gdzie poprowadzić lekcji angielskiego dla dzieci, oferuje jej salkę na plebanii. Jeszcze w pierwszym sezonie namawia brata do złożenia przysięgi w kościele – Paweł obiecuje, że zrealizuje wszystkie punkty swojego programu wyborczego. 


W kolejnych sezonach widzimy, że Piotr podchodzi do swojego powołania bardzo poważnie. Kiedy odkrywa, że Lucy i Kusy żyją w nieformalnym związku, czuje się za to odpowiedzialny i traktuje ten fakt jako osobistą porażkę. Postanawia wówczas wyjechać na misję do Afryki i poważnie się do tego przygotowuje. Ostatecznie kuria nie wyraża na to zgody i przysyła do Wilkowyj pomoc – młodego i zasadniczego wikariusza, księdza Roberta. Proboszcz nie ma wyjścia i musi zostać, aby przytemperować charakter młodszego kolegi. Z biegiem lat godzi się z bratem. Po jego przegranej w kolejnych wyborach, przygarnia go nawet na jakiś czas na plebanię. Przeżywa jednak także kryzys wiary i ogólnie podupada na zdrowiu. Szuka wówczas „pustelni”, w której mógłby wszystko spokojnie przemyśleć. W ósmym sezonie zostaje biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.


 

Pełna biografia »

Piotr Kozioł - powiązania postaci

Piotr Kozioł
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Cezary Żak
Profesja: ksiądz

Piotr Kozioł - Opinie

9 + 4 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne