Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Ksiądz Maciej

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ksiądz Maciej to drugoplanowy bohater serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Mateusz Rusin. Jest nowym wikarym parafii w Wilkowyjach. Trafia tam na miejsce księdza Roberta, który wyjeżdża na studia do Rzymu. Probosz Piotr Kozioł dostaje co do niego konkretne wytyczne – należy sprawdzić, czy bardziej wierzy w Boga, czy w Pismo i zawarte w nim prawo. Ksiądz Maciej jest bowiem cichym, spokojnym, dobrze wyedukowanym intelektualistą, ale brak mu ludzkiego podejścia w posłudze kapłańskiej, przez co nie może znaleźć wspólnego języka z mieszkańcami Wilkowyj.


WYGLĄD


Maciej to wysoki, chudy, krótko ostrzyżony blondyn o zielonych oczach. Zawsze gładko ogolony na twarzy. Na lewej ręce nosi zegarek. Pojawia się niemal wyłącznie w skromnej, czarnej sutannie, ewentualnie w szatach liturgicznych podczas sprawowania mszy bądź w granatowej kurtce w chłodniejsze dni. Czasem widzimy go również w szarej koszuli z koloratką i czarnym swetrze.


BIOGRAFIA


W opinii biskupa Sądeckiego, który skierował go do Wilkowyj, ksiądz Maciej uprzednio ukończył seminarium i studia teologiczne, a całe życie poświęcił studiowaniu literatury, separując się od ludzi. Prawdopodobnie posiada także wykształcenie muzyczne. Od początku pobytu w Wilkowyjach daje się poznać jako pasjonat teologii i próbuje wyłożyć zawiłości wiary gospodyni Michałowej. Proboszcz Kozioł wysyła go na posiedzenie rady gminy, na której dyskutowany jest akurat temat czytania książek w kontekście wychowania dzieci, więc Maciej czuje się jak ryba w wodzie. Szybko spostrzega jednak, że nie potrafi rozmawiać z ludźmi, a lokalna społeczność w ogóle nie rozumie jego mądrych słów. Ma wątpliwości, czy nadaje się do kapłaństwa. Jedynie z Solejukową może podywagować na temat poglądów świętego Tomasza z Akwinu. Od czasu tej jednej dyskusji oboje robią sobie często przechadzki do lasu w celu wspólnych rozważań. Niebawem poznajemy Macieja także od strony pasji muzycznej, gra bowiem na gitarze, a nawet pomaga Pietrkowi w ułożeniu nowego repertuaru jego zespołu.


W ósmym sezonie na plebanię w Wilkowyjach wraca ksiądz Robert, wysłany uprzednio na studia do Rzymu. Maciej nie cieszy się z tego powodu i pomiędzy dwoma wikariuszami zachodzi pewnego rodzaju rywalizacja. Z czasem jednak godzą się za sprawą Michałowej. Ksiądz Maciej zakłada potem również chór przykościelny oraz telefon zaufania na plebanii.


 

Pełna biografia »

Ksiądz Maciej - powiązania postaci

Ksiądz Maciej
Fot: Fryta73 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Mateusz Rusin
Profesja: ksiądz

Ksiądz Maciej - Opinie

3 + 1 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne