Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Babka

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Babka, zwana również Zielarką lub Znachorką, to początkowo epizodyczna, a następnie drugoplanowa postać serialu „Ranczo”. W rolę tę wcieliła się Grażyna Zielińska. Tak naprawdę Babka ma na imię Zofia. Mieszka w małej chacie przy lesie. Leczy miejscowych swoimi tajnymi sposobami, głównie za pomocą ziół. Podobno dar uzdrawiania odziedziczyła po babci i mamie. Potrafi także rzucać małe uroki, choć na ogół to dobroduszna, uczynna i pomocna kobieta. Otacza ją atmosfera niezwykłości, która jednych przyciąga, innych zaś zdecydowanie odpycha.


WYGLĄD


Zofia to dość niska, przysadzista, korpulentna kobieta. Ma niebieskie oczy i krótkie, posiwiałe włosy, niemal zawsze przykryte chustą w kwieciste wzory (najczęściej w kolorze czerwonym). Babka chodzi ciepło ubrana i często ma na sobie kilka warstw: bluzki, długie spódnice, swetry, płaszcze. Czasami widzimy w dodatku przytroczony do któregoś z elementów jej ubioru mały woreczek z ziołami. Nosi również mnóstwo naszyjników. Kiedy stoi, zazwyczaj splata ze sobą ręce na linii brzucha.


BIOGRAFIA


Jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj, prawdopodobnie znała się z babcią Lucy. Już w pierwszym sezonie widzimy, że cieszy się szacunkiem wśród mieszkańców – jej zioła pomagają w trakcie epidemii grypy, w przeciwieństwie do metod doktora Wezóła. Kiedy Hadziukowa planuje założyć biznes, najpierw przychodzi do babki po przepowiednię. Prawdopodobnie jest ona pozytywna, gdyż wkrótce kobieta startuje z hodowlą kóz. Po serii nieudanych interesów do spółki z wójtem Koziołem i Czerepachem Witebski przechodzi załamanie nerwowe. Ratunek znajduje właśnie u babki. Przechodzi u niej duchową odnowę i wewnętrzną przemianę, a w podziękowaniu odremontowuje chatkę przy lesie. Kiedy Jola traci głos, Zofia pomaga jej go odzyskać. Uczy również Lucy kilku „magicznych” sztuczek. W momencie ujawnienia intrygi wójta, zakończonej niesłusznym oskarżeniem „Amerykanki” o kradzież pieniędzy, rzuca na Kozioła urok, który sprawia, że stale się potyka. 


W piątym sezonie wywiązuje się konflikt pomiędzy babką a magistrem Polakowskim, miejscowym aptekarzem, próbującym zwalczać zabobonność wśród lokalnej społeczności. On również pada ofiarą uroku, w wyniku którego zaczyna się jąkać. Ostatecznie nabiera szacunku do Zofii, godzi się z nią, a kobieta uczy go nawet kilku niekonwencjonalnych metod i sposobów sporządzania leczniczych naparów. W kolejnych sezonach również pomaga mieszkańcom, skupiając się głównie na zdrowiu Kusego.


 

Pełna biografia »

Babka - powiązania postaci

Babka
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Grażyna Zielińska
Profesja: zielarka / znachorka

Babka - Opinie

9 + 2 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne