Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Ksiądz Robert

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ksiądz Robert to jeden z bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Bartłomiej Kasprzykowski. Pojawia się w trzecim sezonie, początkowo jest wikariuszem parafii w Wikowyjach. W pierwszych latach posługi kapłańskiej jest człowiekiem ascetycznym, funkcjonującym według dość restrykcyjnych zasad i wymagającym tego od innych. Żyje skromnie, mało je i nie pije alkoholu. Pedantyczny, oschły, surowy – nie budzi sympatii mieszkańców Wilkowyj. Po tym, jak wierni zdecydowanie występują przeciwko niemu, w kościele zaczyna zauważać swoje błędy i przechodzi wewnętrzną przemianę.


WYGLĄD


Ksiądz Robert to młody, dość wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna. Ma krótkie blond włosy i niebieskie oczy. Zawsze gładko ogolony i przyjmujący wyprostowaną postawę. Nosi zegarek na lewej ręce. Widzimy go wyłącznie w stroju formalnym – czarnej sutannie, czarnej lub szarej koszuli z koloratką oraz w czarnej albo granatowej kurtce w zimniejsze dni.


BIOGRAFIA


Po ukończeniu seminarium przez jakiś czas pracował w kurii w Lublinie i był osobistym sekretarzem biskupa Sądeckiego. Od dziecka cechował go pedantyczny charakter, wstręt przed brudem i brak poczucia humoru. Do parafii w Wilkowyjach trafia niedługo po ukończeniu seminarium. Pojawia się w trzecim sezonie serialu, kiedy załamany zachowaniem swoich parafian ksiądz Piotr Kozioł chce wyjechać na misję do Afryki. Jest surowy i bezwględnie gani wszystkich dookoła za ich niewłaściwe zachowanie. Ma w zasadzie jedynie dwójkę zwolenników: Klaudię Kozioł, która jest zafascynowana jego osobą, oraz Fabiana Dudę, widzącego w młodym i ambitnym księdzu szansę na przełamnie monopolu na władzę obecnego wójta.


Kluczowa dla życia Roberta staje się sprawa zdecydowanego potępienia przez niego nieformalnego związku Lucy Wilskiej. Wierni opowiadają się wówczas ostentacyjnie za „Amerykanką”, a młody ksiądz jest załamny – dostrzega błąd w swoim dotychczasowym podejściu. Od tamtej pory przechodzi wewnętrzną przemianę i zaczyna angażować się społecznie. Otwiera biuro pośrednictwa pracy na plebanii. Samo jego przybycie okazuje się zaś sprytnym planem biskupa Sądeckiego na zatrzymanie księdza Kozioła w Wilkowyjach, gdyż z tych czy innych powodów musi on opiekować się młodym i niedoświadczonym wikarym.


W czwartym sezonie poza działalnością społeczną podejmuje również próbę doedukowania mieszkańców w kwestii wyznawanej przez nich wiary, co czyni za pomocą spotkań na świeżo uruchomionym Uniwersytecie Ludowym. Jego skrajna dobroć i rozdawanie lokalnej społeczności pieniędzy doprowadza parafię niemal na skraj bankructwa. Niedługo potem znika na kilka lat, odesłany przez biskupa na studia do Rzymu. Do Wilkowyj wraca w ósmym sezonie, po tym jak w Watykanie uwikłał się zbyt mocno w politykę.


 

Pełna biografia »

Ksiądz Robert - powiązania postaci

Ksiądz Robert
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Bartłomiej Kasprzykowski
Profesja: ksiądz

Ksiądz Robert - Opinie

3 + 1 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne