Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Fabian Duda

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Fabian Duda to jeden z bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Piotr Ligienza. Fabian pojawia się jako młody i ambitny praktykant w Urzędzie Gminy w Wilkowyjach. Z czasem zaczyna pełnić tam funkcję sekretarza po Arkadiuszu Czerepachu. Na pozór sprawia wrażenie sympatycznej, nieco nieporadnej ciapy, ale w gruncie rzeczy to inteligenty, przebiegły i mocno nastawiony na karierę człowiek, który wyznaje zasadę „po trupach do celu”. Na pokaz podlizuje się wójtowi, a przy pierwszej lepszej okazji knuje przeciwko niemu i po cichu liczy na objęcie stanowiska. Jest także donosicielem. Dopiero po objęciu urzędu przez Lucy Duda porządnieje i zaczyna traktować swój zawód jak misję – chce pomóc mieszkańcom w pozyskaniu środków unijnych, a także uczy dzieci podstaw przedsiębiorczości. Pozytywny wpływ ma na niego także ponowne zejście się z Klaudią.


WYGLĄD


Fabian to młody, wysoki chłopak o brązowych oczach i ciemnobrązowych włosach. Ma szczupłą sylwetkę i charakterystyczny pieprzyk nad wargą. Początkowo chodzi z dość długą grzywką, później jednak skraca włosy i nosi je zaczesane do góry. Z racji pełnionych funkcji najczęściej widzimy go ubranego formalnie – w grafitowy lub granatowy garnitur i płaszcz koloru écru, z obowiązkowym krawatem pod szyją.


BIOGRAFIA


Niewiele wiadomo o jego przeszłości, być może pochodzi z Radzynia Podlaskiego. Świetnie zna przepisy i posiada kompetencje do pracy w gminie, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, co studiował – było to prawo lub marketing i zarządzanie. W chwili objęcia pierwszego stanowiska w urzędzie ma 22 lata. Pojawia się w drugim sezonie jako praktykant. Niemal natychmiast przypada do gustu wójtowi Koziołowi, który oddaje go Czerepachowi do szkolenia. Jednym z pierwszych zadań Fabiana jest opisywanie teczek, które zawierają „haki” na każdego w gminie. Przez krótki czas umawia się z Klaudią Kozioł, jednak jest wówczas zbyt mało przebojowy dla energicznej i szukającej ciągle nowych wrażeń dziewczyny.


Kiedy zwalnia się stanowisko sekretarza, chłopak nie ma świadomości, że wójt zamierza go na nie powołać i wysyła na niego donos do województwa. Nie osiąga tym żadnego skutku, gdyż jego podejrzenia są bezpodstawne. Kozioł w pierwszym odruchu chce wyrzucić Dudę, jednak ostatecznie decyduje się na przebaczenie i uczynienie sobie z młodego pracownika „wiernego psa”.


W kolejnych wyborach Fabian wspiera obecnego wójta i razem z Czerepachem organizuje mu kampanię wyborczą, nie obywa się jednak bez drobnych szwindli. W obawie przed brakiem lojalności młodzika i potencjalnym wyjawieniem mrocznych sekretów, starsi koledzy po fachu postanawiają wysłać go w delegację. Duda wraca dopiero po wyborach wygranych przez Lucy, która utrzymuje go na stanowisku sekretarza, gdyż uważa, że jest świetnym fachowcem. Staje się to początkiem przemiany Fabiana, od tej pory myślącego dużo więcej o losie mieszkańców gminy niż o własnej karierze. Jedną z pierwszych osób, która to dostrzega, jest Klaudia Kozioł.


 

Pełna biografia »

Fabian Duda - powiązania postaci

Fabian Duda
Fot: Sławek / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Piotr Ligienza
Profesja: praktykant, następnie sekretarz gminy

Fabian Duda - Opinie

9 + 2 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne