Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Andrzej Więcławski

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Andrzej Więcławski to jeden z bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Grzegorz Wons. Więcławski to właściciel firmy remontowo-budowlanej w Wilkowyjach, w której zatrudnia kilka osób, m. in. Pietrka. Czyni go to jedną z zamożniejszych i bardziej wpływowych osób w niewielkiej miejscowości, położonej nieopodal Radzynia Podlaskiego. To biznesmen, któremu zależy w dużej mierze na pieniądzach, do których nie zawsze dochodzi w uczciwy sposób. Kiedy trzeba jest jednak człowiekiem dobrym, pomocnym i serdecznym. Stara się dbać jak potrafi o swoją żonę, sklepową Krystynę. Ma także córkę Weronikę i wnuczkę Zosię. Umiejętnie lawiruje pomiędzy księdzem a wójtem, przyjmując zlecenia od jednego i drugiego oraz nie narażając się zbytnio żadnemu z nich.


WYGLĄD


Andrzej jest wysokim mężczyzną koło sześćdziesiątki. Ma szczupłą sylwetkę, krótkie, siwe włosy i niebieskie oczy, a na prawym policzku charakterystyczny pieprzyk. Zawsze gładko ogolony. Ubiera się zazwyczaj w kraciaste koszule, najczęściej w kolorze białym lub niebieskim. Na koszulę często zakłada beżową kamizelkę.


BIOGRAFIA


Urodził się w Radzyniu Podlaskim. Ukończył budownictwo z tytułem inżyniera, najprawdopodobniej na politechnice w Lublinie. Przed rozpoczęciem akcji serialu córka Więcławskiego poważnie zachorowała. Ślubował wówczas w kościele, że jeśli Weronika wyzdrowieje, to wyremontuje wszystkie kapliczki w okolicy. Tak też się stało i jeszcze kilka lat po tym zdarzeniu ksiądz wciąż wskazuje mu coraz to nowe miejsca do odrestaurowania. Więcławski od dawna trwa też w zmowie korupcyjnej z wójtem, dzięki której bez problemu wygrywa wszystkie przetargi w gminie. Ilekroć pojawia się więc jakaś budowa albo remont w pierwszych sezonach „Rancza” (np. Country Club czy Uniwersytet Ludowy), jest tam również Andrzej i jego ekipa. Często pełni także rolę mediatora, np. w momencie kiedy wójt nie chce osobiście przeprosić Czerepacha, mimo że bardzo go potrzebuje. 


W drugim sezonie małżeństwo Więcławskich przechodzi kryzys, gdyż oboje podejrzewają się o zdrady, ostatecznie jednak wybaczają sobie wszystko. Niedługo później Andrzej dowiaduje się, że jego córka jest w ciąży z Chińczykiem Kao. Niezwykle trudno mu to zaakceptować i postanawia ukrywać ten fakt przed mieszkańcami Wilkowyj tak długo, jak będzie to tylko możliwe, jednak cała sprawa szybko wychodzi na jaw. Wkrótce zostaje dziadkiem Zosi.


Kiedy Paweł Kozioł przegrywa kolejne wybory na wójta, kończy się dla Więcławskiego czas łatwych do zdobycia, intratnych zleceń. Musi ubiegać się o nie w uczciwy sposób. Nie przypuszcza zapewne wówczas, że w niedalekiej przyszłości czeka go sukces na arenie politycznej...


 

Pełna biografia »

Andrzej Więcławski - powiązania postaci

Andrzej Więcławski
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Grzegorz Wons
Profesja: właściciel firmy remontowo-budowlanej

Andrzej Więcławski - Opinie

5 + 6 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne