Fot: Pawel Kubala / Shutterstock.com

Biskup Sądecki

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Biskup Wacław Sądecki to jeden z drugoplanowych bohaterów serialu „Ranczo”. W rolę tę wcielił się Wiktor Zborowski. Biskup jest przełożonym oraz przyjacielem proboszcza Piotra Kozioła, urzędującego na parafii w Wilkowyjach. To mądry i poważny starszy człowiek. Preferuje zdrowy tryb życia, m. in. uprawia jogging. Jest osobą szanowną przez księży oraz gospodynię Michałową. Posiada różnego rodzaju wpływy i koneksje. Po raz pierwszy pojawia się w Wilkowyjach „incognito” w drugim sezonie serialu.


WYGLĄD


Sądecki to bardzo wysoki, dobrze zbudowany, starszy mężczyzna. Spod jego amarantowej, biskupiej piuski wystają dość gęste, zwłaszcza jak na ten wiek, siwe oraz białe włosy. Ma szerokie ramiona, brązowe oczy, duży nos i twarz pokrytą zmarszczkami. Czasem nosi okulary. Ubiera się w sutannę przepasaną materiałem w kolorze piuski – z wyjątkiem pierwszego przyjazdu „incognito”, kiedy chce być traktowany jak zwyczajny ksiądz. Na szyi ma zawieszony złoty krzyż.


BIOGRAFIA


Podobno przez jakiś czas studiował w Rzymie. Choć jest dobrym przyjacielem księdza Kozioła, nie wiemy dokładnie, skąd mężczyźni się znają – prawdopodobnie jeszcze z seminarium duchownego. Po raz pierwszy Sądecki przyjeżdża do Wilkowyj w drugim sezonie serialu. Prosi wówczas proboszcza, żeby nie nagłaśniać tej sprawy, jednak plotka szybko rozchodzi się po całej wsi. Wszyscy zachowują się wobec niego poważnie i „na pokaz”, np. dyrektorka wraz z dziećmi śpiewa „My, Pierwsza Brygada” przed budynkiem szkoły. Najbardziej irytuje jednak biskupa policjant Stasiek, który wszędzie za nim chodzi. Wizyta ta kończy się rychłym wyjazdem Sądeckiego oraz paleniem teczek osobowych mieszkańców Wilkowyj, ukrytych przez wójta na plebanii. 


Kiedy proboszcz Kozioł przeżywa kryzys wiary w sens swojej posługi kapłańskiej i chce wyjechać na misję do Afryki, biskup przysyła mu swojego osobistego sekretarza, ks. Roberta, jako nowego wikarego. Jest to chytry plan, bowiem młody i niedoświadczony ksiądz szybko zraża do siebie prawie wszystkich parafian. Wychodzi wówczas na jaw, że potrzebuje jeszcze dużo nauki, którą Piotr Kozioł może mu zapewnić. Proboszcz zostaje więc w Wilkowyjach. 


W szóstym sezonie biskup przyjeżdża do Wilkowyj z kolejnym wikariuszem, księdzem Maciejem. Ten również wymaga pewnego rodzaju opieki i zbadania, czy pod wpływem uważnego studiowania Pisma Świętego nie odszedł zbyt daleko od skupienia się na zwyczajnych, ludzkich problemach (na czym przede wszystkim powinna polegać jego posługa). 


Od siódmego sezonu rola Sądeckiego staje się nieco większa. Kiedy Lucy wpada w tarapaty, załatwia jej znakomitego prawnika dzięki swoim koneksjom. W końcówce ósmego sezonu awansuje księdza Kozioła na biskupa pomocniczego.


 

Pełna biografia »

Biskup Sądecki - powiązania postaci

Biskup Sądecki
Fot: Sławek Skonieczny / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Wiktor Zborowski
Profesja: biskup

Biskup Sądecki - Opinie

10 + 1 =

Ranczo - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne