Fot: Shutterstock

Lilith

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Lilith była pierwszą żoną Adama w Ogrodzie Eden, ale została z niego wygnana. Po tym odnalazł ją Lucyfer Morningstar, upadły anioł. Zawarli wtedy umowę, a Lilith została jego pierwszą czarownicą. Najczęściej towarzyszy jej chowaniec Stolas, który jest czarnym krukiem. Lilith przybyła do Greendale, aby zbliżyć się do Sabriny Spellman i dopilnować, by wypełniła ona wolę Mrocznego Pana. W tym celu podszywa się pod jej nauczycielkę Mary Wardwell. Po odkryciu prawdziwych intencji Lilith Sabrina także zawiera z nią umowę i czyni ją Królową Regentką w Piekle, rządzącą podczas nieobecności Sabriny. Gdy Mroczny Pan zostaje pokonany, Lilith zwraca życie Pani Wardwell, ale zachowuje wygląd nauczycielki.
W rolę Lilith, podobnie jak Mary Wardwell, wciela się Michelle Gomez.


WYGLĄD


Jej ziemski wygląd to w rzeczywistości zawłaszczenie ciała Pani Wardwell, posiada więc długie brązowe włosy i jasną skórę. Lilith jednak w przeciwieństwie do Mary nosi eleganckie sukienki, wysokie szpilki i makijaż.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Lilith przybywa do Greendale, aby móc kontrolować oraz szpiegować Sabrinę. Podstępem zbliża się do Pani Wardwell, żeby wcielić się w jej rolę. Początkowo działa jako sojuszniczka Sabriny, budząc zaufanie czarownicy, by wykorzystać ją do swoich celów, ale także wypełnić wolę Lucyfera. Ciotkom Sabriny przedstawia się jako czarownica wygnana z innego sabatu, chcąca pomóc i ochronić Sabrinę. Z uwagą obserwuje poczynania młodej czarownicy, ale także ingeruje w jej działania – powstrzymuje przed zbyt dokładnym badaniem tuneli w kopalni, pożycza książki potrzebne do wzywania zmarłych, pomaga w znalezieniu duszy Tommy’ego Kinkle, ale też zabija uratowanego przez Sabrinę Jessego Putnam. Ostatecznie to Lilith sprawia, że Sabrina podpisuje Księgę Bestii i staje się pełnoprawną czarownicą, wypełniając w ten sposób obietnicę jej ojca wobec Mrocznego Pana.


Sezon 2


Lilith stara się zrobić wszystko, by Sabrina wypełniła przepowiednię, tymczasem do Greendale powraca ukochany Mary Wardwell – Adam. Lilith początkowo jest bardzo sceptyczna wobec mężczyzny, jednak szokuje ją sposób, w jaki jest przez niego traktowana. Lucyfer staje się coraz bardziej zły na Lilith za to, że rozprasza się, zamiast pracować dla niego. Gdy Sabrina i Nick odkrywają przepowiednię, Lilith zostaje przez nich podejrzana o podjudzanie czarownicy do jej spełnienia, wkrótce poznają także jej prawdziwą tożsamość. Lilith dowiaduje się, że to Sabrina ma rządzić razem z Szatanem zamiast niej, więc pomaga jej udaremnić zamiary jej ojca. Czuje się oszukana i zdradzona. Razem więc próbują schwytać Lucyfera, a gdy w końcu im się udaje, Lilith wraca do Piekła jako królowa regentka i zabiera ze sobą ciało Nicka, w którym uwięziono Lucyfera.


Sezon 3


Lilith sprawuje władzę w Piekle jako regentka Sabriny, torturuje Nicka, w którym uwięziony jest Mroczny Pan. Demony z Pandemonium nie traktują jej poważnie, więc Lilith prosi Sabrinę o ponowną koronację w zamian za uwolnienie Nicka. Zanim do tego dojdzie, prawo Sabriny do tronu zostanie podważone przez Calibana, który wyzwie ją na pojedynek w zdobyciu Nieświętych Regaliów. Lilith musi pomóc czarownicy, by utrzymać swoją pozycję.


Kiedy Lilith dowiaduje się, że Lucyfer wydostał się z Akademii, w której był przetrzymywany, gniewa się na Sabrinę, że jej nie ostrzegła. Ucieczka Mrocznego Pana oznacza dla niej śmierć, jako że go zdradziła. Po odrzuceniu przez sabat, w którym Lilith chciała się schronić, udaje się do domu Pani Wardwell, wierząc, że prawdziwa chrześcijanka da jej schronienie. Lilith pod postacią Adama pojawia się u Mary i błaga ją o możliwość ukrycia się w jej domu. Mroczny Pan podstępem dowiaduje się o obecności Lilith i zmusza ją do wykonania rytuału oddzielenia od Blackwooda. Lilith wykorzystuje moment, kiedy Lucyfer uśpił swoją czujność i dogaduje się z Blackwoodem – daje mu znak Kaina, przez który nie może zginąć, a w zamian otrzymuje nasienie Mrocznego Pana. Gdy Lucyfer dowiaduje się, że Lilith urodzi mu syna, postanawia poczekać z zabiciem zdrajczyni.


Lilith wraz z Lucyferem powraca do Pandemonium, gdzie będą towarzyszyć Sabrinie Morningstar w rządzeniu Piekłem.


Sezon 4


Lilith nie podoba się, że Sabrina zamierza poślubić Calibana. Myśli, że może to stać się zagrożeniem dla jej nienarodzonego syna. Pojawia się więc pod domem Spellmanów, gdzie wpada na drugą Sabrinę. Zamierzała przekonać jej ciotki, by wybiły dziewczynie z głowy pomysł ślubu, lecz teraz jest przejęta swoim odkryciem. Spellman postanawia spotkać się z Calibanem i przekonać go, że nie chce brać z nią ślubu. Jej plan się jednak nie powodzi i dochodzi do wesela.


Wkrótce zbliża się poród Lilith, więc udaje się ona do Akademii Sztuk Nieznanych, gdzie Zelda Spellman i inne czarownice pomagają przyjąć narodziny jej syna. Po urodzeniu chłopczyka nazywa go Adamem. W Akademii pojawiają się królowie z Piekieł, pod pretekstem oddania hołdu. Lilith wie, że tak naprawdę chcą zabić jej syna i postanawia dalej się ukrywać. Zamierza spędzić w ukryciu szesnaście lat, aż Adam będzie mógł walczyć z Lucyferem. Ten jednak pojawia się w szkole czarownic, chcąc zabrać swego syna matce. Zrozpaczona Lilith zabija Adama i podaje go Lucyferowi jako posiłek, decydując, że woli by jej syn zginął, niż był wychowany przez Lucyfera. Po wyznaniu, co zrobiła, błaga Mrocznego Pana, żeby ją zabił. Za ten podstęp Lucyfer zabiera Lilith moce i zmusza do tułaczki w świecie śmiertelników. 


Lilith zaczyna słyszeć płacz swego dziecka i powoli traci zmysły. Wzywa więc Calibana i prosi go, by pomógł jej się zabić. Kiedy ten przybywa ze specjalną bronią, która ma pomóc złamać klątwę Lucyfera, Zelda powiadamia Lilith, że przyczyną tego, że słyszy płacz zmarłego dziecka, jest przybycie kolejnego koszmaru. Lilith udaje się więc do Łazarza, z którym Mambo Marie walczy o los zmarłych i prosi, aby przywrócił jej syna. Ten jednak nie może tego uczynić, a gra z Marie zbliża się do końca. Zanim Łazarz zwycięży, Lilith zabija go bronią, którą przyniósł jej Caliban. Dzięki temu zmarli wracają do swych grobów.


Lilith udaje się podsłuchać rozmowę Sabriny i Nicka, z której dowiaduje się, że Sabrina Morningstar nie żyje, a jej ciało jest teraz wykorzystywane przez duszę Spellman. Powiadamia o tym Lucyfera, który obiecuje przywrócić jej moce. Kiedy ten powraca ze świata żywych, jest przejęty faktem, że Spellman posiada boskie moce i ignoruje Lilith. Ta jednak rani go i spija jego anielską krew, dzięki której odzyskuje swe moce. W ramach jej zemsty Lucyfer zostaje wygnany z Piekła.


 

Pełna biografia »

Lilith - powiązania postaci

Lilith
Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Aktor: Michelle Gomez

Lilith - Opinie

1 + 1 =

Chilling Adventures of Sabrina - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne