Fot: Shutterstock

Ambrose Spellman

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ambrose jest członkiem rodziny Spellman, mieszka na poddaszu ich domu. Ma bardzo dużą wiedzę na temat magii, fascynuje go nekromancja i posiada ogrom ksiąg, w których nie raz znajdzie rozwiązanie kłopotów Sabriny. Zawsze chętnie jej pomaga, choć czasem prowadzi to do ryzykownych sytuacji. Mimo odwagi i otwartości na łamanie czarodziejskich przepisów, nawet on bywa czasem przerażony poczynaniami swojej kuzynki. Jego ojciec zmarł młodo, pozostawiając Ambrose’a samego, w konsekwencji uległ on potężnemu czarodziejowi i za jego namową dokonał zamachu na Watykan, za który został uwięziony w domu Spellmanów. Razem z Hildą i Zeldą prowadzi także zakład pogrzebowy. To on zajmuje się przygotowaniem ciał do pochówku. Zmanipulowany przez Faustusa Blackwooda, dołącza do jego stowarzyszenia, a w konsekwencji ma za zadanie zabić anty-papieża. Po ucieczce Blackwooda łączy swoje siły z Prudence i wyruszają na jego poszukiwania.
W rolę Ambrose’a wciela się Chance Perdomo.


WYGLĄD


Posiada krótkie czarne włosy i ciemne oczy. Mimo swojego prawdziwego wieku, wygląda jak dwudziestolatek. Ze względu na swój areszt, Ambrose zazwyczaj chodzi w szlafroku. Gdy dołącza do Akademii, zaczyna nosić eleganckie stroje.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Ambrose stara się przekonać Sabrinę, że życie czarownic posiada także zalety, których będzie mogła doświadczyć po wpisaniu do Księgi Bestii. Mimo tego jest gotowy nieść jej pomoc, gdy ucieka przed sabatem podczas jej własnego Mrocznego Chrztu. 


Podczas dokonywania oględzin przywiezionego do zakładu pogrzebowego ciała, Ambrose odkrywa znamię, świadczące o tym, że zmarły Connor był czarodziejem. Odkrywa, że chłopak wychowywał się w śmiertelnej rodzinie, przez którą był adoptowany – prawdopodobnie nic nie wiedział o swoich możliwościach. Od rodziców Connora dowiaduje się, że nie miał on zbyt wielu przyjaciół, ale dużo rozmawiał ze swoją iguaną. Przed pogrzebem chłopaka Ambrose znajduje na jego trumnie chowańca i zamierza spróbować z nim porozmawiać. Podczas uroczystości poznaje też jego znajomego – Lukasa, z którym nawiązuje romans. 


To Ambrose wysyła Sabrinę do legendarnego prawnika czarownic, który pomaga jej wygrać proces wytoczony za ucieczkę z chrztu. Pilnuje jej, podczas gdy dokonuje astralnej projekcji, by porozmawiać z demonem, który opętał Jessego Putnam. Ratuje życie Sabriny, gdy demon ją atakuje. Przekonuje też Zeldę, aby pomogła Sabrinie w egzorcyzmach.


Luke wstawia się za Ambrosem u Blackwooda, który zamierza zmniejszyć jego wyrok. Ambrose zaczyna pomagać kapłanowi w Akademii Sztuk Nieznanych i otrzymuje od niego chowańca. Faustus jednak ma większe zamiary co do młodego czarodzieja – chce, żeby dołączył do jego stowarzyszenia, dzięki któremu zreformuje szkołę i sabat.


Sezon 2


Ambrose spotyka się z Lukiem i coraz bardziej zyskuje w oczach Faustusa Blackwooda. Za jego decyzją zostaje starostą Akademii, po tym, jak Nick i Sabrina złamali zasady swojego pojedynku. Luke został oddelegowany przez Ojca Blackwooda do wykonania zadania dla stowarzyszenia Judasza, podczas którego zaginął. Ambrose próbuje się dowiedzieć, co się z nim stało. 


Zbliża się ślub Zeldy z Faustusem, na który przyjeżdża sam Antypapież, mający poprowadzić ceremonię. Podczas jego wizyt to Ambrose ma pilnować jego komnaty. Nie wie jednak, co przyszykował dla niego Faustus – zaczarował jego chowańca, który został przez niego połknięty i za jego pomocą Ojciec Blackwood może sterować Ambrosem. Niczego nieświadomy bohater staje się świadkiem zabicia Antypapieża i ledwo udaje mu się ujść z życiem. Z pomocą Sabriny, Nicka i Doriana Graya ukrywa się przed Faustusem, który chce dla niego śmierci. Ambrose wypluwa ciało swojego szczura i orientuje się, do czego doszło. Trafia jednak do celi, gdzie ma przyznać się do winy. Ratuje go ciotka Hilda, dostarczając kości, z których bohater tworzy klucz. Kiedy tylko otwiera wrota Akademii, by z niej uciec, wpada na łowców czarownic i zawiadamia o tym sabat, rezygnując z wolności. Po wszystkim ponownie trafia do aresztu i oczekuje na swój wyrok.


Sabrina postanawia wskrzesić chowańca, jako że jest jedynym świadkiem mogącym powiedzieć prawdę i zaświadczyć o niewinności swojego pana. Niestety, gdy zbliża się sąd nad Ambrosem, jego jedyny świadek ginie – Dorian powiadamia Faustusa o planie Sabriny, a ten wysyła opętaną Zeldę, by zniszczyła chowańca. Amrose ostatecznie uchodzi cało przez podstęp Hildy i Sabriny. Po tym, jak Blackwood ucieka po próbie zabicia członków sabatu, wraz z Prudence wyrusza na jego poszukiwania.


Sezon 3


Ambrose wraz z Prudence odnajdują Blackwooda po wielu niepowodzeniach. Kiedy przybywają do jego kryjówki, jest on w trakcie pewnego rytuału – odebrał od tajemniczej morskiej istoty jajo, które może manipulować czasem i zamierzał poświęcić swoje dzieci. Kiedy Prudence chce zabić swego ojca, Judas i Judith jej nie pozwalają. Przez magię są dużo starsze niż w momencie wyjazdu z Greendale. 


Ciało Blackwooda ma posłużyć jako więzienie dla Lucyfera, jednak obaj planują ucieczkę. Ambrose w tym czasie zajmuje się badaniem jaja i próbą przywrócenia życia zamienionej w kamień Dorcas i oszalałej Agathcie. Odkrywa, że została opętana przez Wielkiego Boga Pana, który za pomocą swojego wzroku potrafi wywołać szaleństwo. Za pomocą rytuału z użyciem starożytnych kamieni próbuje przywrócić magię sabatowi. Zostaje on jednak przerwany, a magia sabatu wciąż jest osłabiona. Udaje się uratować Dorcas i Roz, które zostają ponownie przemienione w postać ludzką przez Circe, porwaną i zmuszoną do współpracy przez Sabrinę.


Kiedy poganie napadają na Akademię i dom Spellmanów, Prudence ginie w ramionach Ambrose’a, każąc mu uciekać. Bohater zabiera ze sobą jajo Blackwooda i ukrywa się w kopalni w Greendale. Ambrose jest jedyną osobą, której udało się przetrwać kataklizm pogan. Większość czasu poświęca nauce, jednak samotność na pewien moment wprowadza go w stan szaleństwa. 


Kiedy Sabrina pojawia się w Greendale, Ambrose opowiada jej o wszystkim, co zaszło. Dzięki niemu Sabrina wpada na pomysł użycia jaja, by cofnąć się w czasie i uratować zarówno sabat, jak i śmiertelników. Dzięki skonstruowanej przez Ambrose’a broni czarownica potrafi wytworzyć magię, wystarczającą do użycia jaja. Sabrinie udaje się wrócić do przeszłości i nie dopuścić do zwycięstwa pogan. Ambrose szybko orientuje się, że coś jest nie tak, a gdy dowiaduje się, że Sabrina pozwoliła na istnienie dwóch wersji siebie, jest przerażony i przewiduje, że doprowadzi to do kolejnej katastrofy.


Sezon 4


Idąc do Akademii, Ambrose spotyka górnika opętanego przez Ciemność. Jeszcze nie wie jednak, z kim ma do czynienia. Sabrina rozmawia z Ambrosem o możliwości udania się do Piekła, by zobaczyć się z Sabriną Morningstar, lecz bohater kategorycznie zabrania jej spotykania się z Morningstar. Wkrótce więcej osób doświadcza obecności Ciemności, a do domu pogrzebowego trafiają ciała trzech górników. Ambrose wraz z Nickiem decydują, by za pomocą nekromancji wskrzesić mężczyzn. Dowiadują się, że zginęli oni przez Ciemność, a jej źródło znajduje się w kopalni. Z pomocą Prudence, Harveya, Roz, Theo i Robina odwracają uwagę górników, by Sabrina mogła dostać się do kopalni. 


Do domu pogrzebowego trafiają kolejne ciała. Ambrose, ponownie za pomocą nekromancji, poznaje powody ich śmierci. Jego pracę przerywa przybycie Harveya i Roz, którzy pokazują mu rysunki, jakie Harvey wykonał po ich spotkaniu z dziwnym mężczyzną. Ambrose rozpoznaje, że przedstawiają one wszystkie osiem pradawnych koszmarów. Powiadamia Zeldę, że pojawił się kolejny – Niezaproszony. W trakcie przygotowań do wesela Hildy Ambrose pokazuje wszystkim wizerunek Niezaproszonego, by wpuścili go, jeśli przyjdzie. Niezaproszony pojawia się, lecz Sabrina i Nick go nie rozpoznają i nie wpuszczają ze względu na brak zaproszenia. Kiedy Dorian prosi go, aby opuścił jego lokal, koszmar wyrywa mu serce. Na szczęście Sabrinie udaje się oszukać i uwięzić Niezaproszonego.


Wkrótce Ambrose prowadzi spotkanie dla czarowników na temat pradawnych koszmarów i pokazuje im rysunki Harveya, dzięki którym mogą je zidentyfikować. Niedługo po tych wydarzeniach okazuje się, że Sabrina została ofiarą Upiornego – następnego koszmaru. Ambrose próbuje wyciągnąć z niej tajemnicze stworzenie, co okazuje się bardzo skomplikowane. Dopiero z pomocą Sycorax, Pesty i Nicka udaje się na zawsze unicestwić Upiornego.


Kiedy Blackwood zmienia rzeczywistość za pomocą Czarta Wypaczenia, Ambrose nie pamięta, że jest czarodziejem. Spotyka Sabrinę, która wyjawia mu, że to, co się dzieje, jest tylko iluzją, lecz on nie ma czasu na rozmowę, gdyż zamierza opuścić Greendale. Gdy tylko przekracza granice miasteczka, jego wspomnienia powracają. Zdaje sobie sprawę, że Blackwood wykorzystuje kolejny koszmar. Ambrose musi teraz odnaleźć Sabrinę, aby pomóc jej uratować miasteczko.


Kiedy udaje się obalić dyktaturę Blackwooda, pojawia się kolejny problem – Ziemia, Piekło i Niebo zaczynają na siebie nachodzić, co powoduje przenikanie światów. Pojawia się anioł Metatron i namawia Sabriny, aby połączyły się w jedną, co ma pozwolić zachować niezależność i bezpieczeństwo trzech wymiarów. Ambrose jednak dokonuje odkrycia, że zbliżają się kolejne wymiary i powstrzymuje rytuał Metatrona. Aby zapobiec zniszczeniu wymiarów, jedna z Sabrin musi udać się do alternatywnej rzeczywistości – pada na Sabrinę Morningstar.


Kilka dni później Sabrina powraca, by ostrzec przed zbliżającą się Otchłanią. W Obserwatorium bohaterowie zauważają, że pochłonęła ona trzy wymiary. Kiedy powracają do domu Spellmanów, okazuje się, że Sabrina sama zdecydowała pokonać Otchłań. Ambrose wraz z Hildą, Zeldą i Nickiem próbują przyzwać jej duszę do ciała zmarłej Morningstar. Udaje im się, lecz Sabrina jest zła, gdyż nie dokończyła próby pochłonięcia koszmaru za pomocą Puszki Pandory. Wkrótce okazuje się, że fragment Otchłani tkwi w Sabrinie i przypadkiem sprawia, że znikają różne przedmioty i ludzie. Bohaterka decyduje o udaniu się do Gór Szaleństwa, by nie skrzywdzić bliskich. Ambrose i Nick postanawiają odnaleźć Puszkę Pandory, żeby dokończyć rytuał Sabriny. Kiedy Roz, Prudence, Agatha i Ambrose udają się do Gór po Sabrinę, okazuje się, że jest ona pod opieką Blackwooda i wcale nie chce z nimi wrócić. Przekazuje jednak informację, że mają po nią przybyć za kilka dni. Po upływie wskazanego czasu Spellmanowie i przyjaciele Sabriny ponownie pojawiają się w Górach Szaleństwa, by podstępem przechytrzyć Blackwooda i uratować dziewczynę. Muszą jednak uwolnić pochłonięte przez koszmar osoby, a jedynym sposobem jest przeprowadzenie rytuału, planowanego przez Blackwooda. Poprzez upuszczenie krwi Sabriny udaje się uwolnić z niej Otchłań i wydobyć porwanych bohaterów. Po wszystkim Nick zamyka Otchłań w Puszce Pandory. Sabrina jednak wykrwawia się i umiera.


 

Pełna biografia »

Ambrose Spellman - powiązania postaci

Ambrose Spellman
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Chance Perdomo

Ambrose Spellman - Opinie

4 + 10 =

Chilling Adventures of Sabrina - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne