Fot: Shutterstock

Zelda Spellman

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Zelda jest starszą siostrą Hildy Spellman i ciotką Sabriny, którą wychowuje od czasu śmierci jej rodziców. Jest czarownicą i położną, a w Greendale prowadzi także zakład pogrzebowy wraz z Hildą i Ambrosem. W przeciwieństwie do swojej siostry jest bardzo surowa i dumna, a wobec Sabriny – niezwykle wymagająca i nieznosząca sprzeciwu. Skutkuje to wieloma konfliktami między bohaterkami, jednak wynika z dobrych intencji. Zelda pilnuje, by Sabrinie nie stało się nic złego i karci ją za ryzykowne postępowanie, które nieraz przynosi problemy rodzinie Spellman, ich sabatowi czarownic czy śmiertelnym mieszkańcom Greendale. Związana była z Faustusem Blackwoodem, a po jego odejściu sprawuje funkcję dyrektorki Akademii Sztuk Nieznanych.
W postać Zeldy wciela się Miranda Otto.


WYGLĄD


Zelda jest wysoką i szczupłą kobietą o długich rudych włosach. Zawsze nosi bardzo szykowne i eleganckie stroje oraz staranny makijaż. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Zbliża się mroczny chrzest Sabriny, a zadaniem Zeldy jest dopilnowanie, aby wypełniła ona wolę swojego ojca. Dba więc o dobór chowańca i wszystkie rytuały. Kiedy dziewczyna zaczyna mieć wątpliwości co do brzmienia przysięgi składanej Mrocznemu Panu, Zelda czuje się skompromitowana. Przez zachowanie Sabriny słabną moce jej ciotek, przez co starzeją się jak śmiertelnicy. Podczas procesu wytoczonego nastoletniej czarownicy wychodzi na jaw prawda, że Zelda i ojciec Sabriny tuż po jej urodzeniu wpisali ją do Księgi Bestii. Gdy Sabrina ostatecznie zaczyna uczęszczać do szkoły dla czarownic, Zelda zostaje poproszona przez kapłana Blackwooda o opiekę nad jego ciężarną żoną. Staje się to także początkiem ich romansu. 


Rodzina Spellman zostaje wybrana na gospodarza uczty nad ucztami. Zelda czuje się zaszczycona i reprezentuje swoją rodzinę, dopóki Sabrina nie zbuntuje się przeciwko całej tradycji. Zelda zwykle jest bardzo sceptycznie nastawiona do pomysłów Sabriny, jednak ostatecznie jej pomaga. Tak więc gdy młoda czarownica decyduje się odprawić egzorcyzmy, dzięki pomocy Zeldy udaje im się uratować wujka Susie. Zajmuje się także sprawą nieprawidłowo wskrzeszonego brata Harveya i uświadamia jej prawdę. 


Nad Greendale nadciąga zagrożenie – trzynaście zabitych wiedźm. Zelda wraz z Sabriną chcą uratować miasteczko. Gdy podczas narodzin dzieci Blackwooda okazuje się, że jeden ze spodziewanych synów jest dziewczynką, Zelda porywa noworodka.


Sezon 2


Zelda rozpoczyna karierę nauczycielki w Akademii Sztuk Nieznanych, jednak nie podoba się to pozostałym pracownikom, a w szczególności Shirley Jackson. Podejmuje ona próbę zabicia Zeldy, a gdy jej się nie udaje – ośmieszenia przed uczniami. Dodatkowo krytykuje jej stosunki z Faustusem, który niedawno stracił żonę. W wyniku tego Zelda postanawia porozmawiać z Blackwoodem o ślubie i rozprawić się z Shirley raz na zawsze.


Kiedy zbliża się do ceremonii, Sabrina robi co może, aby powstrzymać ciotkę przed małżeństwem. Pomimo jej starań i nagłego morderstwa Antypapieża, Zelda i Faustus biorą ślub i wyruszają w podróż, zostawiając sabat pod opieką Prudence i jej sióstr. 


Po powrocie z podróży okazuje się, że Zelda nie jest sobą – Faustus kontrolował ją za pomocą pozytywki. Hilda wraz z Sabriną pomagają jej się otrząsnąć, ale utrzymują to w sekrecie. Zelda zamierza powstrzymać plany reformowania Kościoła przez Faustusa, a będąc blisko niego, ma na niego wpływ. Prudence orientuje się, że Zelda nie jest lojalna wobec Faustusa i wyjawia mu prawdę na temat narodzin jego bliźniąt. W wyniku tego Zelda zostaje wtrącona do celi. 


Ostatecznie jednak Prudence orientuje się, że jej ojciec ma na swoim koncie wiele zbrodni i postanawia wypuścić Zeldę, a gdy życie członków sabatu stoi pod znakiem zapytania, teleportuje ich do domu Spellmanów, prosząc Zeldę o pomoc.


Sezon 3


Po upadku Kościoła Nocy uratowani czarodzieje przebywają w domu Spellmanów pod opieką Hildy i Zeldy. Powoli jednak mają one dosyć tłumów w swym domu, dlatego Zelda postanawia przywrócić Kościół i Akademię, stając na ich czele jako kapłanka i dyrektorka. Nowe obowiązki zajmują cały jej czas, wymaga więc wsparcia od swej rodziny, ignorując ich sprawy. Problemy w sabacie piętrzą się, a Zelda nieustannie szuka nowych rozwiązań. Sabat traci moce ze względu na zdradę Lucyfera, nieobecny Blackwood jest potrzebny na spotkaniu Rady, a w Greendale pojawiają się poganie, którzy zagrażają czarownicom.


Próba przywrócenia mocy sabatowi kończy się klęską, gdy pojawiają się poganie i niszczą ich rytuał. Wkrótce stawiają Zeldzie ultimatum – albo przyłączy swój sabat do ich plemienia, albo wszystkie czarownice zginą. Zelda nie zamierza się poddać, dlatego wzywa pradawne czarownice, by pomogły im się ochronić. Wraz z nimi pojawia się Mambo Marie. Początkowo Zelda jest negatywnie nastawiona wobec obcej kapłanki voodoo, lecz za sprawą Prudence daje jej szansę. Wkrótce ich relacja przeradza się w romans. 


Zelda zaaferowana sprawami sabatu pozostaje obojętna na problemy Hildy – najpierw nie daje jej dojść do głosu, gdy chce powiadomić ją o zaręczynach, a później oskarża ją o zdradę rodziny. Kiedy Hilda zaczyna zmieniać się w pająka za sprawą klątwy, Zelda dostaje od niej telefon, by wraz z bronią udała się do księgarni Doktora Cerberusa. Zelda wreszcie zaczyna martwić się o siostrę. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że sprawa jest na tyle poważna, że Zelda zabija Hildę i zakopuje jej ciało w magicznej ziemi przy ich domu. 


Zelda zostaje zaatakowana w swoim domu przez Mary Wardwell, która dowiedziała się, że rodzina Spellman to czarownice. Sabrina prosi o pomoc Mambo Marie, ale dusza Zeldy musi powrócić do jej ciała. W pierwotnej wersji dom Spellmanów zostaje zaatakowany przez pogan i Blackwooda, a w momencie, gdy Zelda odzyskuje przytomność, stoi nad nią Faustus i wbija sztylet w jej ciało. Dzięki interwencji Sabriny i użyciu jaja, które wpływa na czas, udaje się powstrzymać tragedię i nie dopuścić do wtargnięcia pogan. Gdy Zelda odzyskuje przytomność, może pomóc sabatowi w odzyskaniu sił i walce z poganami. Zelda wzywa Hekate, by pomogła wskrzesić jej siostrę, a gdy Hilda powraca do żywych, sabat rozprawia się z plemieniem pogan. Po sukcesie Zelda ogłasza, że sabat będzie czcił Hekate.


Sezon 4


Sabat przygotowuje się do obchodów związanych z nową patronką, kiedy Zelda spotyka tajemniczego górnika w Akademii. Okazuje się, że była to Ciemność – pierwszy z pradawnych koszmarów, które Faustus Blackwood wezwał do Greendale. Zelda chce, żeby sabat dbał przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, ale Mambo Marie przekonuje ją, że to zagrożenie jest na tyle duże, iż muszą chronić także śmiertelników. Zelda gromadzi czarodziei i modli się o pomoc do Hekate. Kiedy dowiaduje się, że Sabrina właśnie walczy z Ciemnością, zaczyna prosić Hekate o pomoc dla niej.


Zbliża się wesele Hildy, więc Zelda prosi Nicka i Melvina, by zajęli się inkubem, który opętał doktora Cerberusa. Wkrótce okazuje się, że Niezaproszony pojawił się w Greendale i możliwe, że przyjdzie na ślub. Nick i Sabrina zajmują się wpuszczaniem gości, lecz nie rozpoznają Niezaproszonego i odmawiają mu wejścia, gdyż nie ma on zaproszenia. Podczas przyjęcia w barze Doriana Graya pojawia się Niezaproszony, pragnąc krwi czarownic. Sabrinie udaje się podstępem pokonać demona.


Sabat udziela pomocy Lilith, która jest w zaawansowanej ciąży. Zelda jako położna przyjmuje poród. Oferuje schronienie Lilith i jej synowi, kiedy pojawia się zagrożenie dla ich życia. Wkrótce do Akademii przybywa Lucyfer i powiadamia Zeldę zarówno o istnieniu dwóch Sabrin, jak i problemach, jakie z tego wynikły. Zelda jest wściekła na swą bratanicę i Ambrose’a, który nic jej nie powiedział. Niestety, Zelda nie ma za dużo czasu, by się gniewać na rodzinę, gdyż muszą ratować wszechświat. Przybywa anioł Metatron, który rozkazuje Sabrinom połączyć się w jedną, by zapobiec katastrofie. Ambrose przerywa rytuał i informuje wszystkich, że rzeczywistą przyczyną zamieszania jest kolejny koszmar – Kosmiczny. By powstrzymać kolizję światów, Sabrina Morningstar zostaje wysłana do alternatywnej rzeczywistości. 


Do Zeldy niespodziewanie powraca jej chowaniec – Octowy Tom. Okazuje się, że zmarli zaczynają pojawiać się w Greendale na skutek działania Wskrzeszonego. Gdy bohaterka udaje się do Akademii, spotyka tam Edwarda Spellmana, który powrócił do swej pracy. Bohater nie ma świadomości, że nie żyje i zachowuje się, jakby nic się nie stało. Zelda przedstawia mu Sabrinę, lecz ten nie wie, kim jest nowo poznana studentka. Kiedy Zelda po zostawieniu ich samych wraca do gabinetu, Edward atakuje Sabrinę, która wyjawiła mu prawdę. Wkrótce do Zeldy przychodzi Marie, by się pożegnać – wyznaje Zeldzie, że w rzeczywistości jest Baronem Samedi, panem śmierci i narodzin, i musi odejść wraz ze zmarłymi. Obiecuje Zeldzie, że będzie na nią czekać w zaświatach, a w ramach prezentu pozostawia jej Octowego Toma. Zelda jest wyraźnie zraniona.


Kiedy Sabrina Morningstar powraca z alternatywnej rzeczywistości, na chwilę przed śmiercią zapowiada nadejście Otchłani. Wszyscy udają się do Akademii, a Sabrina Spellman zajmuje się jej ciałem. Gdy wracają do domu, okazuje się, że Sabrina wraz z Puszką Pandory udała się do Otchłani, żeby ją pokonać. Zelda razem z Hildą, Ambrosem i Nickiem próbują wezwać jej duszę z powrotem. Udaje im się, lecz Sabrina traci puszkę i nie udaje jej się pokonać koszmaru. 


Szybko okazuje się, że bohaterka na dodatek pochłonęła część Otchłani i sprawia, że rzeczy, a także ludzie, znikają. Zanim ktokolwiek zdąży zareagować, Sabrina udaje się do Gór Szaleństwa, gdzie trafia w ręce Blackwooda. Rodzina i przyjaciele Sabriny szykują już plan uratowania dziewczyny. Nickowi udaje się odzyskać Puszkę Pandory, a Zelda oszukuje Blackwooda, dzięki czemu odzyskują Sabrinę. W trakcie rytuału, który ma uratować wszystkich porwanych przez Otchłań, Sabrina traci za dużo krwi i umiera. Zelda organizuje pogrzeb dla Sabriny Spellman i Morningstar, a w Akademii stawia rzeźbę na cześć bratanicy.


 

Pełna biografia »

Zelda Spellman - powiązania postaci

Zelda Spellman
Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Aktor: Miranda Otto

Zelda Spellman - Opinie

10 + 9 =

Chilling Adventures of Sabrina - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne