Sabrina Spellman
Chilling Adventures of Sabrina


2 głosy
Chilling Adventures of Sabrina
Oceń film
4.50

Sabrina Spellman - biografia

CHARAKTERYSTYKA


Sabrina jest córką Edwarda i Diany Spellman, którzy zmarli w wypadku tuż po jej narodzinach. Została wychowana przez Zeldę i Hildę Spellman, mieszka wraz z nimi i Ambrosem w Greendale. Uczy się w Baxter High, a po Mrocznym Chrzcie uczęszcza także do Akademii Sztuk Nieznanych, łącząc życie zwykłej uczennicy i wiedźmy. Jej matka Diana była śmiertelniczką, a ojciec czarodziejem – wysokim kapłanem Kościoła Nocy i nauczycielem w Akademii. Sabrina jest niezadowolona z tego, jak wyglądają zwyczaje w szkole dla czarownic oraz w sabacie, którymi zarządza Faustus Blackwood i nieraz będzie się buntować przeciw tradycjom czarownic. Jej biologicznym ojcem jest Lucyfer Morningstar – upadły anioł rządzący Piekłem, do którego Edward i Diana zwrócili się w związku z problemem z poczęciem dziecka. Była związana ze śmiertelnikiem Harveyem Kinkle oraz czarodziejem Nickiem Scratchem. Chcąc uratować Nicholasa, decyduje się zostać królową Piekła, a pragnąc zatrzymać ten tytuł, musi pokonać księcia Calibana.
W rolę Sabriny wciela się Kiernan Shipka.


WYGLĄD


Sabrina posiada krótkie i jasne falowane włosy, które po wpisaniu do Księgi Bestii stają się niemal białe. Ma duże oczy. Nosi czarną opaskę, ciemne ubrania i mocny makijaż.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Zbliża się Mroczny Chrzest Sabriny, wobec którego czarownica ma sporo obiekcji. Gdy podczas ceremonii widzi rodziców, którzy każą jej uciekać, opuszcza zgromadzenie. W konsekwencji zostaje podana do sądu za niewypełnienie woli Mrocznego Pana. Z pomocą ciotki Hildy wygrywa walkę o swoją duszę. Sabrina ukrywa przed przyjaciółmi prawdę na swój temat, bojąc się odrzucenia. Gdy w Baxter High dochodzi do znęcania się nad Susie, zakłada stowarzyszenie pomagające kobietom i rozprawia się z okrutnym dyrektorem.


Sabrina zaczyna uczęszczać do Akademii Sztuk Nieznanych, gdzie poznaje trzy siostry – Prudence, Agathę i Dorcas – oraz Nicholasa Scratcha, zafascynowanego jej ojcem. 


Kiedy Sabrina dowiaduje się o opętaniu wujka Susie, dokonuje egzorcyzmów, a gdy ginie brat Harveya – Tommy, postanawia go wskrzesić. Przywrócenie życia zmarłemu chłopakowi kończy się tragedią, a Sabrina zmuszona zostaje do wyjawienia swojemu chłopakowi prawdy na temat jej prawdziwego pochodzenia. Harvey nie odbiera tego najlepiej i potrzebuje czasu na przemyślenie sprawy. To staje się początkiem kryzysu ich związku. Na szczęście Roz i Susie reagują pozytywnie na wieść, że ich przyjaciółka ma magiczne zdolności – ufają Sabrinie.


Bohaterka zostaje zmuszona do wpisania do Księgi Bestii ze względu na zagrożenie zbliżające się do Greendale – potrzebuje pełni swoich mocy, aby obronić miasto przed wiedźmami, szukającymi zemsty.


Sezon 2


Sabrina zaczyna spędzać więcej czasu w Akademii Sztuk Nieznanych niż w Baxter High, przez co powoli traci kontakt ze swoimi śmiertelnymi przyjaciółmi. Ze względu na Harveya, ciężko jej tam wracać. W szkole dla czarowników kandyduje na stanowisko starosty i mierzy się w pojedynku z Nickiem. Jej przygotowania utrudniają nasyłane na nią demony, a podejrzanym zostaje Blackwood, dla którego pomysł, że kobieta miałaby być starostą, jest kpiną.


Zbliża się ślub Zeldy i Faustusa, a Sabrina nie potrafi zaakceptować, że jej ciotka zamierza za niego wyjść. Robi wszystko, co może, by nie doszło do ślubu. Dowiaduje się, że Blackwood zamierza przedstawić Antypapieżowi swój pomysł na zreformowanie sabatu i zamierza pokrzyżować jego plany. Wraz z Nickiem zdobywa zagubiony egzemplarz z koncepcją reform jej ojca, którą zamierzał przekazać Antypapieżowi przed śmiercią. Niestety i tym razem nie jest mu dane przejrzeć rękopisu Edwarda Spellmana – Antypapież ginie, przebywając w swej komnacie, a podejrzenia wskazują na Ambrose’a Spellmana. Sabrina jednak pomaga kuzynowi ukryć się przed sabatem. 


Do Greendale przybywają łowcy czarownic, chcący nawrócić Kościół Nocy na swoją religię. Do Sabriny przybywa jeden z nich i gdyby nie nagły telefon Roz, mogłoby mu się udać. Sabrina udaje się na pomoc sabatowi, jednak łowcy byli pierwsi. Podczas tego zdarzenia uświadamia sobie posiadanie potężniejszych mocy niż się spodziewała – wskrzesza zabitą Elspeth i Melvina i staje się odporna na śmierć. Jej szał, podczas którego zabija łowców, jest obserwowany przez Harveya. 


Po tym wydarzeniu wszyscy są w szoku i zmieniają stosunek do Sabriny – dla jednych staje się zagrożeniem, a dla innych nadzieją. 


Krótko po tych wydarzeniach Nick odkrywa przepowiednię, według której Sabrina ma dokonać określone cuda, po których Lucyfer zstąpi na ziemię i wraz z nią będzie rządzić. Bohaterzy orientują się, że udział w tych wydarzeniach ma Pani Wardwell i odkrywają jej prawdziwą tożsamość. Po nieudanym sklonowaniu Sabrina traci moce i zabija swoją kopię – niechcący dokonuje ostatniego elementu przepowiedni. Mroczny Pan przychodzi na ziemię i żąda od niej posłuszeństwa. 


Wraz z Lilith, która buntuje się przeciw swojemu dawnemu władcy, bohaterom udaje się schwytać Lucyfera i uwięzić go w Nicku. Lilith staje się królową regentką w Piekle i zabiera tam ciało bohatera. Od teraz za Sabrinę będzie rządzić Piekłem.


Sezon 3


Sabrina postanawia uratować Nicka, uwięzionego w Piekle. Udaje się do Pandemonium wraz z przyjaciółmi, by prosić Lilith o pomoc. Zgadza się ponownie koronować swoją regentkę, w zamian za uwolnienie ukochanego. Prawo Sabriny do tronu ojca zostaje podważone, gdy pojawia się Caliban, chcący kandydować na króla Piekła. Wkrótce wywołuje czarownicę na pojedynek w zdobyciu trzech Nieświętych Regaliów, a Sabrina zmuszona jest do podjęcia wyzwania, aby utrzymać władzę.


Tymczasem Nick i Lucyfer zostają uwięzieni w Akademii, a Sabina stara się wymyślić sposób na rozdzielenie ich dusz. Gdy do Greendale wraca Ambrose oraz Prudence z ciałem Faustusa Blackwooda, Sabrina wpada na pomysł uwięzienia swego ojca w ciele byłego kapłana.


W Greendale pojawia się plemię pogan, którzy szybko wyczuwają osłabienie wiedźm. Lucyfer przestaje udzielać im swych mocy, za to, że go zdradziły. 


Obowiązki królowej wydają się dla Sabriny zbyt brutalne, więc odmawia zaciągnięcia do Piekła niewinnej duszy. Jej zachowanie spotyka się z dezaprobatą demonów, a Sabrina zostaje zmuszona do dostarczenia im kolejnej duszy. Tym razem trafia na mordercę małych dzieci, więc Sabrina z przyjemnością wypełnia swą królewską powinność. Wkrótce Roz zostaje zamieniona w kamień, lecz Sabrina nie ma czasu pomóc przyjaciółce.


Uwolniony od wpływu Lucyfera Nick nie potrafi wrócić do normalnego życia. Przeżywa traumę po tym, czego doświadczył, i zaczyna być zły na Sabrinę. Wkrótce ich związek zostanie zakończony, a bohaterzy spróbują być przyjaciółmi. 


Walka z Calibanem jest wyrównana, a szanse Sabriny słabną, kiedy jej rywal sięga po nieuczciwe zagrywki. By mieć szanse na zwycięstwo, Sabrina musi wykazać się sprytem. Tymczasem Caliban proponuje jej małżeństwo i wspólne rządzenie Piekłem, a na dowód swej dobrej woli pomaga ocalić jej przyjaciółkę Roz, zamienioną w kamień. Ostatecznie jego zaklęcie nie działa, zaś Roz udaje się uratować przez porwanie Circe. Sabrina nie jest przekonana do uczciwych zamiarów Calibana, więc odrzuca jego propozycję. 


Podczas walki o ostatnie z Regaliów Sabrina zostaje oszukana przez Calibana i uwięziona w dziewiątym kręgu Piekieł. Zostaje jednak uratowana przez Sabrinę z alternatywnej rzeczywistości, która daje jej szansę na uratowanie Ziemi. By zachować porządek we wszechświecie, Sabrina musi jednak powrócić do Piekieł i stworzyć pętlę czasową. Kiedy bohaterka wraca do Greendale odkrywa, że minęło sporo czasu od jej zniknięcia. W tym czasie władza nad ziemią została przejęta przez pogan, którzy pokonali także hordy piekielne wraz z Calibanem, a wszyscy jej przyjaciele i bliscy nie żyją. Przypadkiem udaje jej się odnaleźć Ambrose’a, który, jak się okazuje, jako jedyny przeżył. Sabrina wpada na pomysł, by użyć jaja, które jej kuzyn zabrał z ich domu, żeby cofnąć się w czasie i uratować świat. By do tego doszło, musi pozbyć się Faustusa i wykorzystać kamienny krąg, będący w Akademii. Po powrocie nie dopuszcza do wtargnięcia pogan do Akademii i domu Spellmanów, a dzięki pomocy Pesty zatruwa Zielonego Człowieka, wskrzeszonego przez pogan. Tym sposobem zarówno Greendale, jak i sabat oraz jej rodzina zostają ocaleni.


Sabrina wpada na pomysł, który ma rozwiązać jej problemy z dzieleniem życia między Piekłem a Greendale. Nie powraca do dziewiątego kręgu Piekła, tak jak jej nakazano, a zostawia przy życiu dwie Sabriny. W ten sposób powstaje Sabrina Morningstar, która będzie rządzić Piekłem, podczas gdy Sabrina Spellman powróci do swej rodziny, przyjaciół i sabatu w Greendale.


 


Foto: Luis Javier Villalba / Shutterstock.com


 

Pełna biografia »

Sabrina Spellman - powiązania postaci

Aktor: Kiernan Shipka
Ojciec: Edward Spellman
Matka: Diana Spellman

Sabrina Spellman - Opinie

6 + 7 =

Chilling Adventures of Sabrina - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne