Fot: Luis Javier Villalba / Shutterstock.com

Sabrina Spellman

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Sabrina jest córką Edwarda i Diany Spellman, którzy zmarli w wypadku tuż po jej narodzinach. Została wychowana przez Zeldę i Hildę Spellman, mieszka wraz z nimi i Ambrosem w Greendale. Uczy się w Baxter High, a po Mrocznym Chrzcie uczęszcza także do Akademii Sztuk Nieznanych, łącząc życie zwykłej uczennicy i wiedźmy. Jej matka Diana była śmiertelniczką, a ojciec czarodziejem – wysokim kapłanem Kościoła Nocy i nauczycielem w Akademii. Sabrina jest niezadowolona z tego, jak wyglądają zwyczaje w szkole dla czarownic oraz w sabacie, którymi zarządza Faustus Blackwood i nieraz będzie się buntować przeciw tradycjom czarownic. Jej biologicznym ojcem jest Lucyfer Morningstar – upadły anioł rządzący Piekłem, do którego Edward i Diana zwrócili się w związku z problemem z poczęciem dziecka. Była związana ze śmiertelnikiem Harveyem Kinkle oraz czarodziejem Nickiem Scratchem. Chcąc uratować Nicholasa, decyduje się zostać królową Piekła, a pragnąc zatrzymać ten tytuł, musi pokonać księcia Calibana.
W rolę Sabriny wciela się Kiernan Shipka.


WYGLĄD


Sabrina posiada krótkie i jasne falowane włosy, które po wpisaniu do Księgi Bestii stają się niemal białe. Ma duże oczy. Nosi czarną opaskę, ciemne ubrania i mocny makijaż.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Zbliża się Mroczny Chrzest Sabriny, wobec którego czarownica ma sporo obiekcji. Gdy podczas ceremonii widzi rodziców, którzy każą jej uciekać, opuszcza zgromadzenie. W konsekwencji zostaje podana do sądu za niewypełnienie woli Mrocznego Pana. Z pomocą ciotki Hildy wygrywa walkę o swoją duszę. Sabrina ukrywa przed przyjaciółmi prawdę na swój temat, bojąc się odrzucenia. Gdy w Baxter High dochodzi do znęcania się nad Susie, zakłada stowarzyszenie pomagające kobietom i rozprawia się z okrutnym dyrektorem.


Sabrina zaczyna uczęszczać do Akademii Sztuk Nieznanych, gdzie poznaje trzy siostry – Prudence, Agathę i Dorcas – oraz Nicholasa Scratcha, zafascynowanego jej ojcem. 


Kiedy Sabrina dowiaduje się o opętaniu wujka Susie, dokonuje egzorcyzmów, a gdy ginie brat Harveya – Tommy, postanawia go wskrzesić. Przywrócenie życia zmarłemu chłopakowi kończy się tragedią, a Sabrina zmuszona zostaje do wyjawienia swojemu chłopakowi prawdy na temat jej prawdziwego pochodzenia. Harvey nie odbiera tego najlepiej i potrzebuje czasu na przemyślenie sprawy. To staje się początkiem kryzysu ich związku. Na szczęście Roz i Susie reagują pozytywnie na wieść, że ich przyjaciółka ma magiczne zdolności – ufają Sabrinie.


Bohaterka zostaje zmuszona do wpisania do Księgi Bestii ze względu na zagrożenie zbliżające się do Greendale – potrzebuje pełni swoich mocy, aby obronić miasto przed wiedźmami, szukającymi zemsty.


Sezon 2


Sabrina zaczyna spędzać więcej czasu w Akademii Sztuk Nieznanych niż w Baxter High, przez co powoli traci kontakt ze swoimi śmiertelnymi przyjaciółmi. Ze względu na Harveya, ciężko jej tam wracać. W szkole dla czarowników kandyduje na stanowisko starosty i mierzy się w pojedynku z Nickiem. Jej przygotowania utrudniają nasyłane na nią demony, a podejrzanym zostaje Blackwood, dla którego pomysł, że kobieta miałaby być starostą, jest kpiną.


Zbliża się ślub Zeldy i Faustusa, a Sabrina nie potrafi zaakceptować, że jej ciotka zamierza za niego wyjść. Robi wszystko, co może, by nie doszło do ślubu. Dowiaduje się, że Blackwood zamierza przedstawić Antypapieżowi swój pomysł na zreformowanie sabatu i zamierza pokrzyżować jego plany. Wraz z Nickiem zdobywa zagubiony egzemplarz z koncepcją reform jej ojca, którą zamierzał przekazać Antypapieżowi przed śmiercią. Niestety i tym razem nie jest mu dane przejrzeć rękopisu Edwarda Spellmana – Antypapież ginie, przebywając w swej komnacie, a podejrzenia wskazują na Ambrose’a Spellmana. Sabrina jednak pomaga kuzynowi ukryć się przed sabatem. 


Do Greendale przybywają łowcy czarownic, chcący nawrócić Kościół Nocy na swoją religię. Do Sabriny przybywa jeden z nich i gdyby nie nagły telefon Roz, mogłoby mu się udać. Sabrina udaje się na pomoc sabatowi, jednak łowcy byli pierwsi. Podczas tego zdarzenia uświadamia sobie posiadanie potężniejszych mocy niż się spodziewała – wskrzesza zabitą Elspeth i Melvina i staje się odporna na śmierć. Jej szał, podczas którego zabija łowców, jest obserwowany przez Harveya. 


Po tym wydarzeniu wszyscy są w szoku i zmieniają stosunek do Sabriny – dla jednych staje się zagrożeniem, a dla innych nadzieją. 


Krótko po tych wydarzeniach Nick odkrywa przepowiednię, według której Sabrina ma dokonać określone cuda, po których Lucyfer zstąpi na ziemię i wraz z nią będzie rządzić. Bohaterzy orientują się, że udział w tych wydarzeniach ma Pani Wardwell i odkrywają jej prawdziwą tożsamość. Po nieudanym sklonowaniu Sabrina traci moce i zabija swoją kopię – niechcący dokonuje ostatniego elementu przepowiedni. Mroczny Pan przychodzi na ziemię i żąda od niej posłuszeństwa. 


Wraz z Lilith, która buntuje się przeciw swojemu dawnemu władcy, bohaterom udaje się schwytać Lucyfera i uwięzić go w Nicku. Lilith staje się królową regentką w Piekle i zabiera tam ciało bohatera. Od teraz za Sabrinę będzie rządzić Piekłem.


Sezon 3


Sabrina postanawia uratować Nicka, uwięzionego w Piekle. Udaje się do Pandemonium wraz z przyjaciółmi, by prosić Lilith o pomoc. Zgadza się ponownie koronować swoją regentkę, w zamian za uwolnienie ukochanego. Prawo Sabriny do tronu ojca zostaje podważone, gdy pojawia się Caliban, chcący kandydować na króla Piekła. Wkrótce wywołuje czarownicę na pojedynek w zdobyciu trzech Nieświętych Regaliów, a Sabrina zmuszona jest do podjęcia wyzwania, aby utrzymać władzę.


Tymczasem Nick i Lucyfer zostają uwięzieni w Akademii, a Sabrina stara się wymyślić sposób na rozdzielenie ich dusz. Gdy do Greendale wraca Ambrose oraz Prudence z ciałem Faustusa Blackwooda, Sabrina wpada na pomysł uwięzienia swego ojca w ciele byłego kapłana.


W Greendale pojawia się plemię pogan, którzy szybko wyczuwają osłabienie wiedźm. Lucyfer przestaje udzielać im swych mocy, za to, że go zdradziły. 


Obowiązki królowej wydają się dla Sabriny zbyt brutalne, więc odmawia zaciągnięcia do Piekła niewinnej duszy. Jej zachowanie spotyka się z dezaprobatą demonów, a Sabrina zostaje zmuszona do dostarczenia im kolejnej duszy. Tym razem trafia na mordercę małych dzieci, więc Sabrina z przyjemnością wypełnia swą królewską powinność. Wkrótce Roz zostaje zamieniona w kamień, lecz Sabrina nie ma czasu pomóc przyjaciółce.


Uwolniony od wpływu Lucyfera Nick nie potrafi wrócić do normalnego życia. Przeżywa traumę po tym, czego doświadczył, i zaczyna być zły na Sabrinę. Wkrótce ich związek zostanie zakończony, a bohaterzy spróbują być przyjaciółmi. 


Walka z Calibanem jest wyrównana, a szanse Sabriny słabną, kiedy jej rywal sięga po nieuczciwe zagrywki. By mieć szanse na zwycięstwo, Sabrina musi wykazać się sprytem. Tymczasem Caliban proponuje jej małżeństwo i wspólne rządzenie Piekłem, a na dowód swej dobrej woli pomaga ocalić jej przyjaciółkę Roz, zamienioną w kamień. Ostatecznie jego zaklęcie nie działa, zaś Roz udaje się uratować przez porwanie Circe. Sabrina nie jest przekonana do uczciwych zamiarów Calibana, więc odrzuca jego propozycję. 


Podczas walki o ostatnie z Regaliów Sabrina zostaje oszukana przez Calibana i uwięziona w dziewiątym kręgu Piekieł. Zostaje jednak uratowana przez Sabrinę z alternatywnej rzeczywistości, która daje jej szansę na uratowanie Ziemi. By zachować porządek we wszechświecie, Sabrina musi jednak powrócić do Piekieł i stworzyć pętlę czasową. Kiedy bohaterka wraca do Greendale odkrywa, że minęło sporo czasu od jej zniknięcia. W tym czasie władza nad ziemią została przejęta przez pogan, którzy pokonali także hordy piekielne wraz z Calibanem, a wszyscy jej przyjaciele i bliscy nie żyją. Przypadkiem udaje jej się odnaleźć Ambrose’a, który, jak się okazuje, jako jedyny przeżył. Sabrina wpada na pomysł, by użyć jaja, które jej kuzyn zabrał z ich domu, żeby cofnąć się w czasie i uratować świat. By do tego doszło, musi pozbyć się Faustusa i wykorzystać kamienny krąg, będący w Akademii. Po powrocie nie dopuszcza do wtargnięcia pogan do Akademii i domu Spellmanów, a dzięki pomocy Pesty zatruwa Zielonego Człowieka, wskrzeszonego przez pogan. Tym sposobem zarówno Greendale, jak i sabat oraz jej rodzina zostają ocaleni.


Sabrina wpada na pomysł, który ma rozwiązać jej problemy z dzieleniem życia między Piekłem a Greendale. Nie powraca do dziewiątego kręgu Piekła, tak jak jej nakazano, a zostawia przy życiu dwie Sabriny. W ten sposób powstaje Sabrina Morningstar, która będzie rządzić Piekłem, podczas gdy Sabrina Spellman powróci do swej rodziny, przyjaciół i sabatu w Greendale.


Sezon 4


 Sabrina czuje się samotna, gdy zarówno jej ciotki, jak i śmiertelni przyjaciele nie mają dla niej czasu. Postanawia odwiedzić Sabrinę Morningstar w Piekle, by zobaczyć, z czego zrezygnowała. Ambrose ostrzega ją, że może to wywołać tragiczne konsekwencje.


By zbliżyć się do swych przyjaciół, Sabrina przywołuje ducha Krwawej Mary. Tworzy wyzwanie dla przyjaciół, którzy muszą wygnać ją ze śmiertelnego świata. Po sukcesie jej planu rozmawia z Roz, która wie, że Sabrina sama odpowiada za obecność ducha. Bohaterka wyznaje, że chciała odzyskać przyjaciół, którzy ją porzucili. Roz zarzuca jej, że to ona sama porzuciła swoje ziemskie życie.


Wkrótce do Greendale przybywa pierwszy z pradawnych koszmarów – Ciemność. Sabrina jest zmuszona do kontaktu z Sabriną Morningstar, by, za pomocą światła, zwyciężyć nad Ciemnością. Po sukcesie dwie Sabriny zaczynają się spotykać i przyjaźnić, pomimo zagrożenia, jakie może to wywołać. Podczas pewnego wieczoru Sabrina Morningstar wyznaje, że bierze ślub z Calibanem. Spellman nie ufa mu, pamiętając, że chciał ją zabić, jednak Sabrina Morningstar zapewnia, że Caliban się zmienił. 


Wychodząc z domu, Sabrina wpada na Lilith, która od razu orientuje się, że coś jest nie tak. Lilith przybyła z Piekła, by poprosić Zeldę i Hildę, żeby przekonały Sabrinę, że ślub z Calibanem nie jest dobrym pomysłem. Kiedy uświadamia sobie, co się dzieje, również ostrzega Sabrinę o konsekwencjach jej poczynań, lecz nastolatka jest bardziej przejęta Calibanem. Aranżuje spotkanie z chłopakiem i próbuje zniechęcić do ślubu.


Tymczasem do miasteczka przybywa kolejny pradawny koszmar – Niezaproszony. Kiedy Ambrose bada ciała zabitych z jego ręki, Harvey i Roz zaaferowani opowiadają o spotkaniu z przedziwnym mężczyzną – oszczędził dwójkę, bo zaprosili go do środka. W przeciwieństwie do pozostałych.


Sabrina Morningstar dowiaduje się o manipulacji Spellman i przybywa do jej świata, by porozmawiać. Ostatecznie Caliban i Morningstar decydują się na ślub. Wkrótce odbywa się także wesele Hildy i Cerberusa. Sabrina jest załamana, a wypity alkohol sprawia, że nie potrafi się powstrzymać od wygłaszania komentarzy na temat miłości swoich bliskich – nawet w trakcie toastu. Kiedy zażenowanie w trakcie jej przemowy sięga zenitu, Zelda zabiera ją ze sceny. Okazuje się, że na weselu pojawił się Niezaproszony. Przed czarodziejami pojawia się wyzwanie, by go powstrzymać od zniszczenia wszystkim wesela. Sabrina zaprasza go na ślub do Piekła, gdzie zasadza na niego pułapkę. 


Po tych wydarzeniach Sabrina wpada na pomysł stworzenia sobie chłopaka, posiadającego najlepsze cechy Harveya i Nicka. Z pomocą wosku i czarów tworzy figurkę i czeka, aż nabierze ona ludzkiego rozmiaru. W Baxter High pojawia się nowy uczeń – Lucas Hunt, któremu Sabrina od razu wpada w oko. Roz namawia ją do przyjęcia jego zaproszenia na randkę. Po spotkaniu z chłopakiem Sabrina ma koszmar związany z kolejnym z pradawnych koszmarów – Upiornym – i następnego dnia nie czuje się dobrze. W trakcie spotkania z Lucasem okazuje się, że jej język się zmienił, co odstrasza chłopaka. Ambrose stwierdza, że Sabrina jest aktualnym gospodarzem Upiornego, jako że badał ciała, mające podobne symptomy. By pasożyt wyszedł z Sabriny, bohaterowie muszą sprawić, że stanie się ona dla niego złym gospodarzem. Z pomocą Sycorax, która potrafi manipulować wodą, sprawiają, że dziewczyna wypluwa ciało stworzenia. To niestety okazuje się tylko początkiem, morski stwór wciąż jest w stanie wykorzystać Sabrinę. Z pomocą Nicka i Pesty udaje się na zawsze uwolnić Sabrinę od wpływu koszmaru. Po tych przeżyciach Sabrina niszczy figurkę, która miała stać się jej chłopakiem. 


Wkrótce Ojciec Blackwood zdobywa posążek Czarta Wypaczenia, dzięki któremu tworzy iluzję w Greendale. W tym nowym świecie Faustus staje się dyktatorem, a bycie czarownicą jest zakazane. Sabrina i Ambrose będą musieli znaleźć posążek, by przywrócić wszystko do normy i uratować miasteczko.


Po powrocie do normalności okazuje się, że Nick zaczął uczęszczać do Baxter High. Sabrina wciąż czuje się przez niego zraniona, lecz chłopak tłumaczy, że chce poznać jej świat. Wkrótce zaczyna dochodzić do dziwnych trzęsień ziemi, po których w miasteczku pojawiają się rzeczy z Piekła. Ambrose i Sabrina starają się dociec, skąd się wzięły. Po kontakcie z Mambo Marie bohaterowie dowiadują się, że świat żywych i Piekło zbliżają się do siebie i to prawdopodobnie wynik stworzenia drugiej Sabriny. Sabrina postanawia wreszcie powiadomić ciotki o całej sytuacji. Kiedy przybywa do gabinetu Zeldy, zauważa Sabrinę Morningstar, Calibana i Lucyfera. Rozmawiają na temat zaistniałej sytuacji, kiedy nagle pojawia się anioł Metatron, który przybył, by powstrzymać rozwój kolizji dwóch światów. Twierdzi, że jedynym sposobem na ocalenie porządku jest połączenie Sabrin w jedną. Każda z nich ma chwilę na uporządkowanie swoich spraw, zanim się połączą. Spellman spędza ten czas z Nickiem, bojąc się, że nigdy więcej nie będzie mieć ku temu okazji. Metatron zaczyna rytuał, gdy przybywa Ambrose i ogłasza, że pojawił się kolejny koszmar – Kosmiczny – i to on powoduje kolizję światów. Metatron zostaje oskarżony o ukrycie tej informacji, a rodzina Spellman i Morningstar postanawiają zatrzymać dwie Sabriny przy życiu. By powstrzymać zaburzenie światów, Sabrina Morningstar zostaje wysłana do alternatywnej rzeczywistości.


Sabrina bardzo przeżywa jej zniknięcie, a tymczasem w Greendale pojawia się kolejny terror – Wskrzeszony, który sprawia, że zmarli powracają do świata żywych. Sabrina musi stanąć do walki w Piekle, by przywrócić porządek. Po tych wydarzeniach spędza noc z Nickiem, kiedy nagle przez lustro wpada Sabrina Morningstar. Jedyne, co udaje jej się powiedzieć przed utratą przytomności, to żeby powstrzymać Otchłań. Sabrina rozpacza po śmierci Morningstar, lecz musi zająć się kolejnym koszmarem. Kiedy sięga po Czarta Wypaczenia, chcąc wypowiedzieć życzenie, do jej domu przychodzi tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że posążek należy do niego. Wymienia się z Sabriną, dając jej Puszkę Pandory, za pomocą której będzie mogła uwięzić Otchłań. Sabrina pisze list pożegnalny do bliskich, po czym udaje się do wnętrza Otchłani. Kiedy Sabrina próbuje uwięzić koszmar, jej rodzina przyzywa jej duszę do ciała Sabriny Morningstar, chcąc ją uratować. Okazuje się, że po powrocie Sabriny fragment Otchłani utkwił w niej i bohaterka nieumyślnie sprawia, że znikają różne przedmioty, a wkrótce także osoby. Pod domem Spellmanów pojawia się armia piekielna, gdyż Lucyfer z Calibanem przybyli po ciało Sabriny Morningstar. Spellman chce im się oddać, aby uratować swych bliskich. Okazuje się jednak, że Sabrina może pochłonąć ciała swych wrogów, przez co Lucyfer ucieka do Piekła.


Sabrina postanawia udać się z dala od swych przyjaciół – ucieka do Gór Szaleństwa. Spotyka tam Faustusa Blackwooda, który obiecuje nauczyć ją kontrolować Otchłań. Faustus jednak spiskuje przeciw Sabrinie, chcąc wydobyć z niej Otchłań, aby samemu ją posiąść. Sabrina udaje, że ulega jego wpływom, podczas gdy stara się dowiedzieć od niego jak najwięcej, aby móc pokonać Otchłań. Powstrzymuje Ambrose'a, Prudence, Roz i Agathę, którzy przybyli uratować ją od Faustusa, lecz przekazuje informacje, kiedy mają po nią wrócić.


Spellmanowie przybywają ponownie i udaje im się przechytrzyć Faustusa, wciąż muszą jednak uratować pochłonięte przez Otchłań osoby i ją zniszczyć. Sabrina przekonuje wszystkich, że jedynym sposobem jest próba wykonania rytuału, w którym Faustus chciał ją poświęcić – Zelda decyduje, by go dopełnić. Po nacięciu Sabriny jej krew zaczyna wypływać z ciała, razem z Otchłanią, która zostaje uwięziona w specjalnym kamiennym łuku. W tym czasie Harvey, Ambrose i Nick udają się do jej wnętrza, by uratować pochłoniętych. Zelda, Hilda i Agatha modlą się do Hekate, by oszczędziła Sabrinę, lecz wkrótce przybywa duch, zwiastujący czyjąś śmierć. Sabrina żegna się ze swoimi bliskimi na chwilę przed wyjściem bohaterów z Otchłani. Nickowi udaje się złapać Otchłań do Puszki Pandory, lecz gdy przybiega do Sabriny, okazuje się, że bohaterka już nie żyje. Odbywa się pogrzeb Sabriny Spellman i Morningstar, a w Akademii zostaje postawiony pomnik na cześć Sabriny.


 

Pełna biografia »

Sabrina Spellman - powiązania postaci

Sabrina Spellman
Fot: Luis Javier Villalba / Shutterstock.com
Aktor: Kiernan Shipka
Data śmierci: sezon 4
Miejsce śmierci: Góry Szaleństwa
Ojciec: Edward Spellman
Matka: Diana Spellman

Sabrina Spellman - Opinie

10 + 6 =

Chilling Adventures of Sabrina - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne