Westworld - fabuła
Serial science-fiction, ale osadzony w dużej mierze w realiach Dzikiego Zachodu (mniej więcej w latach 70. XIX wieku), z tym, że wykreowanego sztucznie, w dystopijnym świecie przyszłości.
Tytułowy Westworld to futurystyczny park rozrywki, stworzony przez genialnego naukowca Roberta Forda, który zaludnił go androidami do złudzenia przypominającymi ludzi. Wizyta tam kosztuje słono (do 200 tysięcy dolarów za dzień w wersji Gold...) i na odwiedzenie parku stać tylko najbogatszych, ale oferowane atrakcje są absolutnie niezwykłe: otóż można poczuć się jak na Dzikim Zachodzie i spełnić tam swe najbardziej szalone, ale i mroczne fantazje, bowiem androidy są tak zaprogramowane, by nigdy nie skrzywdzić gości, obojętnie, co by się nie działo. Można więc do nich strzelać, pobić je czy wykorzystać seksualnie... Androidy tworzą interakcje z gośćmi, ale po zakończeniu wizyty ich pamięć jest kasowana. W Westworldzie „żyje” między innymi okrutny Człowiek w Czerni, rewolwerowiec Flood czy dzielna i piękna farmerka Dolores Abernathy. W pewnym momencie Ford wprowadza nową aktualizację „Reverie”, która sprawia, że androidy będą pamiętać wcześniejsze wydarzenia, co ma uatrakcyjnić i poszerzyć gamę ich relacji z wizytującymi park. To zmienia zachowanie „gospodarzy”, którzy stają się coraz bardziej nieobliczalni.
Dwie pierwsze serie rozgrywały się niemal w całości w parku rozrywki, trzecia natomiast przeniosła się do realnego świata, do połowy XXI wieku. Pierwszy sezon „Westworld” jest do tej pory najczęściej w historii oglądanym oryginalnym serialem HBO. Zwraca uwagę świetna obsada serialu, wśród której bryluje rzecz jasna oscarowy aktor Anthony Hopkins, ale pomocników ma również wybitnych - warto wspomnieć Thandie Newton, Jamesa Marsdena, Evan Rachel Wood, Jeffreya Wrighta, Luke'a Hemswortha czy Eda Harrisa.
Top: pixinoo / Shutterstock.com
Westworld - obsada
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Jonathan Nolan, Lisa Joy i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2016
Westworld - ciekawostki
-
Scenariusz serialu oparty jest na scenariuszu fabularnego filmu pod tym samym tytułem z roku 1973 (i w pewnej mierze na jego sequelu z roku 1976). Oryginalny „Westworld” wyreżyserował i napisał Michael Crichton, dla którego był to reżyserski debiut, a pojawili się w nim chociażby Yul Brynner czy Josh Brolin. Parki rozrywki są jak widać konikiem Crichtona, który przecież wymyślił „Park Jurajski”...
-
Mało kto wie – bo i efekt przeszedł bez większego echa – że w 1980 roku próbowano już przerobić „Westworld” na serial. CBS zaczęło wówczas realizować „Beyond Westworld”, skupiający się na postaci szefa ochrony Delosa. Nakręcono jednak tylko 3 odcinki i projekt zarzucono. Z kolei do remake'u fabularnego filmu przymierzał się swego czasu Quentin Tarantino.
-
W pierwszym sezonie tylko w finałowym odcinku kręcono kamerą z ręki. Był to efekt zamierzony, miał bowiem pokazywać świat z perspektywy odzyskujących samoświadomość androidów.
-
Piosenki wykonywane na pianinie w parkowym saloonie to aranżacje współczesnych hitów Soundgarden, Radiohead, The Cure, The Animals czy Rolling Stones. Można je wszystkie znaleźć i wysłuchać na iTunes.
-
HBO na produkcję pierwszej serii przeznaczyło 100 milionów dolarów. Jak wielki to budżet niech świadczy fakt, że pierwszy sezon „Gry o tron” kosztował blisko połowę mniej!
-
Zdjęcia do serialu powstawały chronologicznie, co więcej, aktorzy grający głównych bohaterów nie wiedzieli, co stanie się z ich postaciami za kilka odcinków, scenariusz miał być zaskakujący również dla nich.
-
Postać Armistice, wytatuowanej w węże zabójczyni, zagranej przez Ingrid Berdal, początkowo w scenariuszu była – a w zasadzie był – dwumetrowym, potężnie zbudowanym i niemym mężczyzną.
-
James Marsden zdradził, że producenci przygotowują się do zrealizowania przynajmniej pięciu sezonów „Westworld”, a niewykluczone, że będzie ich sześć lub siedem (premiera „czwórki” odbyłaby się szybciej, gdyby nie pandemia).
-
Ben Barnes, ekranowy Logan, tak bardzo chciał zagrać w serialu, że... ukrył przed producentami fakt złamania przez siebie stopy! Wmówił im, że jego postać będzie tak „po kowbojsku” utykać. Kiedy stopa już się wyleczyła, wyzwaniem dla niego okazało się naśladowanie tamtego niewymuszonego kuśtykania, które już przylgnęło do jego postaci.
-
Postać pojawiająca się w scenie otwierającej to oczywiście model nawiązujący do „Człowieka witruwiańskiego” Leonarda da Vinci. Wybór twórców ma jednak także drugie dno, bowiem scenę, oprócz słynnego rysunku, zainspirowały... roboty z niemieckiej fabryki samochodów, które zanurzały i wyciągały z lakieru auta.
-
Westworld - czy będzie 5. sezon?
W listopadzie 2022 r. HBO wydało oficjalne oświadczenie, będące pożegnaniem z serialem. W związku z tym 4. sezon okazał się ostatnim.
Artykuły
Westworld - gdzie obejrzeć
Przykro nam, ale nie posiadamy informacji o transmisjach online.
Westworld - Opinie