Fot: Shutterstock

Czarne lustro - fabuła

Brytyjska antologia opowieści z pogranicza horroru i science fiction, z domieszką elementów z innych gatunków filmowych, kryminałów, romansów, dzieł batalistycznych, a nawet kina noir i komedii romantycznych. Seria oparta jest w dużej mierze na „The Twilight Zone”, antologii amerykańskiej, która powstała na przełomie lat 50/60 XX w. (nakręcono wówczas aż 156 odcinków, serie są uważane za jedne z najlepszych produkcji telewizyjnych w dziejach). Nakręcono 5 serii „Czarnego lustra”, w sumie 21 odcinków. Do tego dołożyć trzeba jeszcze jeden odcinek specjalny wyemitowany w 2014 roku.


Każdy z odcinków „Czarnego lustra” to samodzielny byt, z odrębną fabułą i inną obsadą (choć znajdzie się kilku aktorów pojawiających się w dwóch różnych odcinkach). Można je oglądać w dowolnej kolejności, nie są połączone chronologicznie; zagorzali fani ułożyli własną listę, biorąc pod uwagę chronologię, ale wiele w tym dowolności. Większość odcinków rozgrywa się w nieodległej przyszłości, w której świat został całkowicie zdominowany przez zaawansowane technologie. Padają w nich pytania o zmiany w postrzeganiu świata tym spowodowane, o moralność działań ludzi przyszłości (wszechobecna inwigilacja i brak prywatności), dostaje się korporacjom, konsumpcjonizmowi, męskiej dominacji w społeczeństwie.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Czarne lustro obsada
Czarne lustro
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Charlie Brooker
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2011

Czarne lustro - ciekawostki

 1. Czarne lustro – kiedy 6. sezon?


  W maju 2022 roku Netflix ogłosił, że powstanie szósta seria „Czarnego lustra”. Na razie nie znamy jednak więcej szczegółów.

 2.  28 grudnia 2018 roku na Netflixie pojawił się interaktywny film „Czarne lustro: Bandersnatch”. Widz ma w nim możliwości wyboru, co dalej się wydarzy (oczywiście w granicach kilku dostępnych rozwiązań, które pociągają za sobą następne zmiany). Przeciętnie taka zabawa trwa 90 minut, ale całość materiału przekracza 5 godzin.

 3.  W pierwszych dwóch sezonach obsadę stanowili w większości Brytyjczycy, w kolejnych już Amerykanie. To oczywiście efekt tego, że zmienił się producent, z brytyjskiego Zeppotronu na amerykański Netflix.

 4.  W poszczególnych odcinkach serii pojawiają się znane hollywoodzkie nazwiska. Wymienić można chociażby Ruperta Everetta, Miley Cyrus, Bryce Dallas Howard, Domhnalla Gleesona czy Jasona Flemynga.

 5.  Nazwa serialu wzięła się od wygaszonych ekranów telewizorów, laptopów, komputerów, które twórcy serii przypominały przerażające lustra.

 6.  Drugi odcinek czwartego sezonu wyreżyserowała Jodie Foster. Do podobnej roli przymierzał się też Brad Pitt, choć ostatecznie swych planów nie zrealizował.

 7.  Odcinek „Znienawidzeni” zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Otóż twórca serii Charlie Brooker napisał swego czasu satyryczny artykuł, w którym wzywał do zabicia George'a W. Busha. Wkrótce zalała go gigantyczna fala hejtu i pogróżek.

 8.  Odcinek „Cała twoja historia” miał zostać przerobiony na film fabularny. Prawa do niego wykupiła już firma producencka Roberta Downeya Jr., ale ostatecznie obraz nie powstał.

 9.  Jednym z najbardziej zagorzałych fanów serialu jest mistrz literackiej grozy Stephen King.

 10.  W „Zaraz wracam” finalnie stworzony zostaje android, który zastępuje Marcie zmarłego partnera, wcześniej funkcjonuje jednak jako rodzaj aplikacji. Odcinek okazał się proroczy, kilka lat później Eugenia Kuyda stworzyła aplikację Replika, z której obecnie korzysta kilkanaście milionów ludzi – to rodzaj wirtualnego przyjaciela, do którego można pisać i który odpowiada w stylu konkretnej (na przykład zmarłej już) osoby.

 11.  W odcinku „Białe święta” pojawia się Oona Chaplin, wnuczka słynnego Charlie'ego Chaplina.

 12.  Ścieżki dźwiękowe do dwóch odcinków, „Na łeb, na szyję” i „San Junipero”, zostały wydane na... płytach winylowych.

Czarne lustro - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Czarne lustro - Opinie

5 + 6 =

Czarne lustro - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne