Czarne lustro - fabuła
Brytyjska antologia opowieści z pogranicza horroru i science fiction, z domieszką elementów z innych gatunków filmowych, kryminałów, romansów, dzieł batalistycznych, a nawet kina noir i komedii romantycznych. Seria oparta jest w dużej mierze na „The Twilight Zone”, antologii amerykańskiej, która powstała na przełomie lat 50/60 XX w. (nakręcono wówczas aż 156 odcinków, serie są uważane za jedne z najlepszych produkcji telewizyjnych w dziejach). Nakręcono 5 serii „Czarnego lustra”, w sumie 21 odcinków. Do tego dołożyć trzeba jeszcze jeden odcinek specjalny wyemitowany w 2014 roku.
Każdy z odcinków „Czarnego lustra” to samodzielny byt, z odrębną fabułą i inną obsadą (choć znajdzie się kilku aktorów pojawiających się w dwóch różnych odcinkach). Można je oglądać w dowolnej kolejności, nie są połączone chronologicznie; zagorzali fani ułożyli własną listę, biorąc pod uwagę chronologię, ale wiele w tym dowolności. Większość odcinków rozgrywa się w nieodległej przyszłości, w której świat został całkowicie zdominowany przez zaawansowane technologie. Padają w nich pytania o zmiany w postrzeganiu świata tym spowodowane, o moralność działań ludzi przyszłości (wszechobecna inwigilacja i brak prywatności), dostaje się korporacjom, konsumpcjonizmowi, męskiej dominacji w społeczeństwie.
Top: Shutterstock
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Charlie Brooker
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 2011
Czarne lustro - ciekawostki
-
Czarne lustro – kiedy 6. sezon?
W maju 2022 roku Netflix ogłosił, że powstanie szósta seria „Czarnego lustra”. Na razie nie znamy jednak więcej szczegółów.
-
28 grudnia 2018 roku na Netflixie pojawił się interaktywny film „Czarne lustro: Bandersnatch”. Widz ma w nim możliwości wyboru, co dalej się wydarzy (oczywiście w granicach kilku dostępnych rozwiązań, które pociągają za sobą następne zmiany). Przeciętnie taka zabawa trwa 90 minut, ale całość materiału przekracza 5 godzin.
-
W pierwszych dwóch sezonach obsadę stanowili w większości Brytyjczycy, w kolejnych już Amerykanie. To oczywiście efekt tego, że zmienił się producent, z brytyjskiego Zeppotronu na amerykański Netflix.
-
W poszczególnych odcinkach serii pojawiają się znane hollywoodzkie nazwiska. Wymienić można chociażby Ruperta Everetta, Miley Cyrus, Bryce Dallas Howard, Domhnalla Gleesona czy Jasona Flemynga.
-
Nazwa serialu wzięła się od wygaszonych ekranów telewizorów, laptopów, komputerów, które twórcy serii przypominały przerażające lustra.
-
Drugi odcinek czwartego sezonu wyreżyserowała Jodie Foster. Do podobnej roli przymierzał się też Brad Pitt, choć ostatecznie swych planów nie zrealizował.
-
Odcinek „Znienawidzeni” zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Otóż twórca serii Charlie Brooker napisał swego czasu satyryczny artykuł, w którym wzywał do zabicia George'a W. Busha. Wkrótce zalała go gigantyczna fala hejtu i pogróżek.
-
Odcinek „Cała twoja historia” miał zostać przerobiony na film fabularny. Prawa do niego wykupiła już firma producencka Roberta Downeya Jr., ale ostatecznie obraz nie powstał.
-
Jednym z najbardziej zagorzałych fanów serialu jest mistrz literackiej grozy Stephen King.
-
W „Zaraz wracam” finalnie stworzony zostaje android, który zastępuje Marcie zmarłego partnera, wcześniej funkcjonuje jednak jako rodzaj aplikacji. Odcinek okazał się proroczy, kilka lat później Eugenia Kuyda stworzyła aplikację Replika, z której obecnie korzysta kilkanaście milionów ludzi – to rodzaj wirtualnego przyjaciela, do którego można pisać i który odpowiada w stylu konkretnej (na przykład zmarłej już) osoby.
-
W odcinku „Białe święta” pojawia się Oona Chaplin, wnuczka słynnego Charlie'ego Chaplina.
-
Ścieżki dźwiękowe do dwóch odcinków, „Na łeb, na szyję” i „San Junipero”, zostały wydane na... płytach winylowych.
Czarne lustro - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Czarne lustro - Opinie