Fot: DFree / Shutterstock.com

Outlander - fabuła

Amerykański serial fantasy (zawiera też elementy kina historycznego, obyczajowego, romansu) oparty na cyklu powieści „Obca” Diany Gabaldon. Pierwszy odcinek zadebiutował na ekranach w sierpniu 2014 roku, w marcu 2022 roku premierę miał szósty już sezon „Outlandera”.


Fabuła toczy się w dwóch planach czasowych – w latach 40. XVIII i XX wieku. Główną bohaterką jest Claire Randall, była brytyjska pielęgniarka na froncie II wojny światowej. Ma męża Franka, z którym tuż po zakończeniu wojny odbywa drugą podróż poślubną po Szkocji. Niespodziewanie, po przekroczeniu kamiennego kręgu, przenosi się 200 lat w przeszłość, do roku 1743, w czasy konfliktu angielsko-szkockiego. Tam zostaje porwana przez szkockich górali i zmuszona do poślubienia Szkota Jamiego Frasera. Mężczyzna jest szlachetny, wielokrotnie ratuje ją z tarapatów, w które nieustannie pakuje się pielęgniarka, i kocha Claire. Ta wykorzystuje swe umiejętności leczenia, by zdobyć sobie pozycję w nowym świecie i szuka sposobu na powrót do „swoich” czasów. Kobieta ma jednak coraz większy dylemat: w obu rzeczywistościach ma mężczyzn, całkiem różnych od siebie, do których coś czuje. W końcu znajdzie sposób, by przemieszczać się z jednej rzeczywistości do drugiej, ale będzie coraz bardziej rozdarta między życiem u boku Jamiego i dawną egzystencją w XX wieku.


Top: DFree / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Outlander obsada

Outlander - obsada

Colum MacKenzie - Outlander
Colum MacKenzie
Gary Lewis
Dougal MacKenzie - Outlander
Dougal MacKenzie
Graham McTavish
Fergus Fraser - Outlander
Fergus Fraser
Cesar Domboy, Romann Berrux
Frank Randall - Outlander
Frank Randall
Tobias Menzies
Pełna obsada »
Outlander
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Ronald D. Moore
Produkcja: USA
Premiera: 2014

Outlander - ciekawostki

 1. Outlander - kiedy 7. sezon?


  Na ekrany trafiła już pierwsza część 7. sezonu „Outlandera”, opartego na powieści „Kość z kości” Gabaldon. Planowane jest 16 odcinków, premiera pierwszych epizodów odbyła się 17 czerwca 2023 r. Drugą część zobaczymy dopiero w 2024 r. Wiadomo też, że powstanie 8. sezon, który będzie już sezonem finałowym.

 2.  Diana Gabaldon, autorka powieści, na podstawie których powstał scenariusz, pojawiła się w epizodycznej roli w czwartym odcinku pierwszego sezonu – zagrała Ionę MacTavish.

 3. Główna bohaterka w książce przenosi się, przekraczając magiczny krąg w dniu 1 maja, a więc w święto Beltane (celtyckie święto początku lata). Zdjęcia zaczęły się jednak w październiku, stąd zmieniono datę ekranowego przejścia na 1 listopada, a więc w dniu innego dawnego święta, Samhain.

 4.  Gratka dla pań – większość aktorów grających szkockich górali zdradziło, że zakładali kilty tradycyjnie, bez bielizny pod spodem...

 5.  Sam Heughan, grający Jamiego Frasera, nie jest naturalnie rudy – na potrzeby serialu zafarbował na ten kolor swe blond włosy.

 6.  Osada Cransmuir to miejsce fikcyjne, zdjęcia kręcono w Culross, uważanym za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Szkocji, o historii sięgającej VI wieku.

 7. W scenie z kamiennym kręgiem, w którym Claire przenosi się w czasie, w jego centrum widzimy menhir – w rzeczywistości został on dodany cyfrowo, natomiast reszta głazów to autentyczny zabytek, zwany Callanish Standing Stones (znajduje się na wyspie Lewis na Hebrydach).

 8.  Wielu fanów stwierdziło, że scenariusz „Outlandera” jest podobny do tego z filmu Vincente Minnelliego „Brigadoon” z 1954 roku: tam pojawia się magiczna szkocka wioska, w której raz na sto można się przenieść w czasie o... 200 lat.

 9.  Tylko cztery dni trwały poszukiwania aktora do roli Frasera – Sam Heughan początkowo jednak nie przypadł do gustu Galadon. Za to aż cztery miesiące trwały castingi do roli Claire. Zwyciężczyni, Caitriona Balfe, wzięła w nich udział dość nietypowo, przysyłając własne króciutkie nagranie telefonem.

 10.  Sam Heughan na ekranie jest między innymi bimbrownikiem i przemytnikiem. Po odniesieniu sukcesu w „Outlanderze” zajął się więc... produkcją własnej whisky – jego The Sassenach Whisky odniosła wielki sukces, zdobywając nagrodę na międzynarodowym konkursie w San Francisko. Aktor sprzedał na pniu całą pierwszą partię trunku.

Artykuły

Outlander - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Outlander - Opinie

3 + 3 =

Outlander - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne