Fot: LCV / Shutterstock.com

Wednesday - fabuła

Serial łączący elementy komedii, horroru i typowego filmu coming-of-age. Główną bohaterką jest znana z ”Rodziny Addamsów” Wednesday Addams. Dorastająca dziewczyna została właśnie usunięta dyscyplinarnie z liceum po tym, jak wrzuciła żywe piranie do basenu, na którym trenowała męska drużyna w piłce wodnej, której członkowie gnębili jej brata Pugsleya. Jej rodzice zdecydowali się więc zapisać ją do Nevermore Academy, szkoły, do której niegdyś sami uczęszczali, a w której mury trafiają różni dziwacy, wyrzutki społeczne i potwory. Wednesday od początku nie czuje się tam zbyt dobrze, szybko wpada ponadto w konflikt z dyrektorem placówki. Potem jednak wciąga ją sprawa dokonanych tu morderstw i rozpoczyna prywatne śledztwo, odkrywając że korzenie sprawy mogą sięgać ćwierć wieku wstecz i łączyć się z… jej rodzicami! Przy okazji uczy się korzystać ze swych nowo odkrytych nadnaturalnych zdolności, zdobywa nowych przyjaciół, ale i przysparza sobie niebezpiecznych wrogów.


Top: LCV / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Wednesday obsada

Wednesday - obsada

Ajax Petropolus - Wednesday
Ajax Petropolus
Georgie Farmer
Bianca Barkley - Wednesday
Bianca Barkley
Joy Sunday
Donovan Galpin - Wednesday
Donovan Galpin
Jamie McShane, Ben Wilson
Enid Sinclair - Wednesday
Enid Sinclair
Emma Myers
Eugene Ottinger - Wednesday
Eugene Ottinger
Moosa Mostafa
Fester Addams - Wednesday
Fester Addams
Fred Armisen
Pełna obsada »
Wednesday
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 50 min.
Reżyseria: Tim Burton, James Marshall, Gandja Monteiro
Scenariusz: Alfred Gough, Miles Millar
Produkcja: USA
Premiera: 23 listopada 2022

Wednesday - ciekawostki

 1. Cztery z ośmiu odcinków wyreżyserował osobiście Tim Burton, który był także producentem wykonawczym. Wiadomo, że „Rodzina Addamsów” interesowała go od czterech dekad (miał reżyserować film z 1991 roku) i swego czasu przymierzał się do animowanego metodą poklatkową pełnometrażowego filmu o zwariowanej rodzince.

 2.  Zdjęcia do serialu powstawały w Rumunii. Budynek Akademii Nevermore „zagrał” zamek Cantacuzino.

 3.  Catherina Zeta-Jones (lat 53) jest najstarszą z ekranowych Morticii, z kolei Luis Guzman (66 lat)  najstarszym z ekranowych Gomezów Addamsów ze wszystkich dotychczasowych produkcji, w których pojawiały się te postacie.

 4.  Gomez Addams jednoznacznie kojarzy się z wymuskanym elegancikiem, przystojniakiem w latynoskim stylu. Tim Burton w serialu pokazał go zupełnie inaczej, nawiązując do ilustracji Charlesa Addamsa, który tego bohatera przedstawiał jako jowialnego grubaska.

 5.  Przygotowując się do roli Wednesday, Jenna Ortega nauczyła się grać na wiolonczeli, podszkoliła w niemieckim, pływaniu kajakiem, brała także lekcje fechtunku i boksu.

 6.  Jenna Ortega sama przygotowała choreografię do nieco upiornego tańca „Goo Goo Muck”.

 7.  Niewątpliwie coś łączy Jennę Ortegę z Wednesday – aktorka jako dziecko lubiła przeprowadzać sekcje martwych zwierząt, zwłaszcza jaszczurek, które znajdowała przy domu...

 8.  Christina Ricci, która w serialu zagrała pannę Thornhill, to oczywiście jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych Wednesday w historii, zagrała w „Rodzinie Addamsów” z 1991 roku i w „Rodzinie Addamsów 2” z 1993 roku; role te w zasadzie określiły jej ekranowy wizerunek jako dziwaczki i mrocznej dziewczyny.

 9.  Akademia swą nazwę Nevermore zawdzięcza krukowi z dzieła Edgara Allana Poe „Kruk” (ptak wypowiada tam ową kwestię).

 10.  Rumuński aktor George Burcea, odtwarzający rolę lokaja Lurcha przypominającego Frankensteina, jest najniższym z aktorów, którzy wcielili się w tę rolę – ma „zaledwie” 198 centymetrów i musiał nosić specjalne obuwie, dzięki któremu wydawał się wyższy.

 11.  W oryginale w każdym z tytułów odcinków serialu pojawia się słowo „woe”, dosłownie „biada”. Pochodzi ono z jednej z linijek rymowanki z 1838 roku „Poniedziałkowe dziecko”; trzecia z linijek brzmi „Wednesday's child is full of woe”, co można przetłumaczyć „Środowe/urodzone w środę dziecko ma w sobie samo nieszczęście”.

 12.  Tajne stowarzyszenie z Nevermore używa często jako części rytuału pstryknięcia palcami – to oczywiście nawiązanie do klasycznej piosenki związanej z „Rodziną Addamsów”.

 13.  Dyrektorka ekranowej Akademii Nevermore, Larissa Weems, ubiera się i wygląda niemal identycznie jak bohaterka Tippi Hedren z „Ptaków” Alfreda Hitchcocka.

 14.  Serial został absolutnym netflixowym rekordzistą, jeśli chodzi o godziny jego wyświetleń – w pierwszym tygodniu widzowie, oglądając go, spędzili przy telewizorach ponad 340 milionów godzin.

 15.  


  Wednesday - kiedy 2. sezon?


  To już pewne – po ogromnym sukcesie, jaki odniósł serial, będzie on kontynuowany. Na razie nie znamy jednak daty premiery 2. sezonu.

Wednesday - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Wednesday - Opinie

8 + 5 =
Nadia, 2022-12-13 18:55:52
Wednesday to ciekawy serial Odpowiedz

Wednesday - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne