Fot: Loredana Sangiuliano / Shutterstock.com

Ród smoka - fabuła

Serial fantasy będący prequelem kultowej „Gry o tron”. Fabuła rozgrywa się około 200 lat przed wydarzeniami z oryginału. Aegon I Targaryen podbija Westeros dzięki pomocy smoków. Kolejni władcy z tego rodu powoli niweczą jednak jego dokonania. Szansę zmienić to miałby Viserys I Targaryen, który jest prawym człowiekiem, problem w tym, że jako król sprawdza się dość miernie. Podczas jego panowania dwór dzieli się na dwa wrogie obozy, pierwszy wspiera brata władcy, Daemona, drugi zaś lorda Corlysa Velaryona. Jakby tego było mało, na Żelazny Tron ma chrapkę córka Viserysa, Rhaenyra, a żona władcy jest w ciąży i spodziewa się męskiego potomka, który powinien zostać dziedzicem... Po śmierci Viserysa I wybuchnie między nimi wszystkimi walka, która przerodzi się w wojnę zwaną „Tańcem Smoków”.


Top: Loredana Sangiuliano / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Ród smoka obsada

Ród smoka - obsada

Aegon II Targaryen - Ród smoka
Aegon II Targaryen
Tom Glynn-Carney
Aemond Targaryen - Ród smoka
Aemond Targaryen
Ewan Mitchell
Alicent Hightower Targaryen - Ród smoka
Alicent Hightower Targaryen
Emily Carey, Olivia Cooke
Baela Targaryen - Ród smoka
Baela Targaryen
Bethany Antonia
Borros Baratheon - Ród smoka
Borros Baratheon
Roger Evans
Pełna obsada »
Ród smoka
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Dramat, Przygodowy
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Miguel Sapochnik, Greg Yaitanes, Clare Kilner, Geeta V. Patel
Scenariusz: Ryan J. Condal, Miguel Sapochnik
Produkcja: USA
Premiera: 21 sierpnia 2022

Ród smoka - ciekawostki

 1. Budżet serialu wyniósł między 15 a 20 milionów dolarów na każdy z odcinków, tak więc całość produkcji – jest 10 odcinków – waha się między 150-200 milionów. To więcej, o około 5 milionów na odcinek, niż w „Grze o tron”, z drugiej strony do rekordów daleko – każdy z odcinków czwartego sezonu „Stranger Things” kosztuje około 30 milionów.

 2.  Wśród plenerów dominują oczywiście te brytyjskie (głównie Kornwalia), ale ekipa podróżowała po Europie, a plenerami były między innymi portugalskie Monsanto, Chorwacja, hiszpańska Andaluzja, Extremadura czy Katalonia.

 3.  Żelazny Tron, który zobaczymy w „Rodzie smoka” nieco różni się rozmiarem i kształtem od tego z „Gry o tron”; ten z prequelu jest bliższy opisowi z „Pieśni lodu i ognia” George'a R.R. Martina.

 4.  „Ród smoka” nie był pierwszym pomysłem na spin-off związany z „Grą o tron”. Tutaj prym dzierży „Bloodmoon”, zwany także roboczo „Game Of Thrones: The Long Night”. Pilotażowy odcinek zaczęto realizować w 2018 roku z Naomi Watts w roli głównej, jednak już w 2019 roku ogłoszono, że projekt zostaje „skasowany”. Akcja „Bloodmoona” miała rozgrywać się 8 tysięcy lat przed wydarzeniami z oryginału, zaś koszt pilota wyniósł podobno 30-35 milionów dolarów. Można się domyślać, że wypadło słabo, bowiem „Bloodmoon” nigdy nie doczekał się premiery, nie widział go podobno nawet sam Martin...

 5.  Po „Rodzie smoka” zapowiada się z kolei wysyp spin-offów. Zaawansowane są bowiem już projekty przedstawiające historię Jona Snowa (akcja będzie się rozgrywać po wydarzeniach z „Gry o tron”), Corlysa Velaryona (wstępnie zatytułowana „Wąż morski”), królowej Nymerii, a także adaptacja „Tales Of Dunk And Egg” (prequel „Gry o tron”). Gdyby komuś było mało, mają też powstać 3 animacje związane tematycznie z serią.

 6.  George R.R. Martin wyznał, że inspiracją wojny w „Rodzie smoka” była Wojna Róż pomiędzy Lancasterami i Yorkami.

 7.  U boku Targaryenów walczą smoki, w serialu zobaczymy ich 17, każdy ma inny wygląd i... inny charakter. Ulubieńcem twórców był podobno rozrabiaka Caraxes należący do Daemona Targaryena.

 8.  W powieści nieustraszony żeglarz Corlys Velaryon jest oczywiście biały, w serialu w postać tę wciela się jednak czarnoskóry Steve Toussaint, którego zobaczymy z długimi białymi dredami. Ta decyzja obsadowa najbardziej podzieliła fanów serii, którzy nie pamiętają jednak być może słów samego Martina, który – co prawda już po napisaniu powieści – żałował, że Targaryenowie nie są czarnoskórzy z białymi włosami.

 9.  Znakiem rozpoznawczym Targaryenów są ich białe włosy. Aktorzy grający członków rodu musieli zakładać długie, i podobno bardzo ciepłe, peruki, które były dla nich prawdziwym utrapieniem.


 10. Ród smoka - kiedy 2. sezon?


  Już w maju 2022 roku HBO ogłosiło, że powstanie 2. sezon serialu. Teraz wiemy, że premiera odbędzie się 17 czerwca 2024 r.

Ród smoka - gdzie obejrzeć

29,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
40 zł
w pakiecie
Oglądaj

Ród smoka - Opinie

3 + 3 =

Ród smoka - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne